Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Skrzypiące buty - sposoby na pozbycie się problemu

0

Skrzypiące buty - sposoby na pozbycie się problemu

Skrzypienie butów skórzanych, to dość  irytująca przypadłość z jaką możemy się spotkać przy okazji ich użytkowania. Wszelkiego rodzaju trzaski i piski potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie i są odgłosami, których zdecydowanie nie chcemy słyszeć podczas chodzenia. Co więcej podświadomie wyczuwamy, że takie dźwięki nie są naturalne dla butów i nie powinny się w ogóle pojawiać. Przecież w naszych sieciowych butach nic nie skrzypiało!

Skrzypienie butów skórzanych, to dość irytująca przypadłość, z jaką możemy się spotkać przy okazji ich użytkowania. Wszelkiego rodzaju trzaski i piski potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie i są odgłosami, których zdecydowanie nie chcemy słyszeć podczas chodzenia. Co więcej, podświadomie wyczuwamy, że takie dźwięki nie są naturalne dla butów i nie powinny się w ogóle pojawiać. Przecież w naszych sieciowych butach nic nie skrzypiało!

Tarcie i drgania poszczególnych elementów obuwia

Po pierwsze, musimy wziąć pod uwagę, że skrzypiące buty to nic innego jak dźwięki, a żeby być jeszcze bardziej precyzyjnym, to fale dźwiękowe lub inaczej akustyczne, które powstają w wyniku drgań. Te drgania muszą mieć swoje źródło, a w przypadku butów skórzanych są to elementy, z których składa się but. Dlatego źródłem skrzypienia, które będzie słyszalne dla ludzkiego ucha, może być praktycznie każdy element składowy butów, nawet sznurowadła. Po drugie, buty skrzypią,  kiedy któryś z ich elementów składowych zaczyna wibrować w sposób, który jest słyszalny dla ludzkiego ucha. Z tego dość oczywisty wniosek, że buty skrzypią kiedy są w ruchu. To wtedy na skutek drgań wywołanych najczęściej tarciem jednej powierzchni o drugą zachodzą warunki sprzyjające do powstania słyszalnych dla nas dźwięków. Skrzypienie zachodzi niemal wyłącznie w butach szytych i wykonanych z naturalnej skóry. W butach niskiej jakości, gdzie podeszwa jest klejona, cholewka jest wykonana z mielonki, a podszewka z materiału, po prostu nie ma co skrzypieć. Tarcia skóry o skórę nie zachodzą. 

Jak powiedział nam nasz specjalista z 40-letnim doświadczeniem - kiedyś, gdy buty były wyłącznie szyte i skórzane, zawsze wydawały skrzypiące dźwięki, teraz gdy są klejone i z materiałów skóropodobnych już nie skrzypią. Jednak z tym problemem można sobie poradzić. 

Nadmiar wilgoci jako pierwszy powód skrzypienia butów

To z całą pewnością nie jest zaskoczenie. Przemoczona skóra zazwyczaj zaczyna skrzypieć, co więcej dźwięki te mogą być słyszalne nawet po wysuszeniu butów. Dzieje się tak dlatego, że woda zmienia strukturę włókien kolagenowych skóry. Im dłużej skóra jest wystawiona na działanie wody, tym większe zmiany zachodzą w kolejnych warstwach skóry, która nie zawsze powróci do pierwotnego stanu. Powodem skrzypienia może być również wilgoć, która powstaje w wyniku potliwości naszych stóp. Tak więc źródłem skrzypienia może być woda/wilgoć, która przedostała się do butów z zewnątrz jak i z wewnątrz.

Oliwkowe zamszowe buty na nogach modela.

Jak bezpiecznie wysuszyć buty? Ważne wskazówki

Woda lub wilgoć powinny odparować z butów bez udziału ciepła. Butów nie wolno suszyć w pobliżu źródeł ciepła. Temperatura pokojowa będzie odpowiednia. Jeśli zauważyliśmy, że nasze podeszwy są mokre, połóżmy buty na boku, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Prawidła najlepiej włożyć po pewnym czasie od zdjęcia butów, tak aby nadmiar wilgoci z wnętrza mógł odparować.  Nie powinniśmy ich chować do szafki, ale pozwolić im na leżakowanie na otwartej przestrzeni. Jeśli buty mają przemoczoną cholewkę, można do środka włożyć papier z gazet, który ma lepsze właściwości higroskopijne (wyciągające wodę) niż drewniane prawidła. Jeśli buty są kompletnie przemoczone, musimy liczyć się z pozostawieniem butów przez kilka dni do całkowitego wyschnięcia. Jeśli po wyschnięciu buty nadal wydają nieprzyjemne dźwięki, należy ustalić, skąd dochodzą. W tym celu należy założyć buty i markować stawianie kroków w miejscu, poprzez uginanie, kołysanie w przód i w tył i wyginanie stóp od prawej do lewej. Należy ustalić ruch, który powoduje skrzypienie, a następnie część buta, która wygina się podczas tego ruch.

Buty skórzane skrzypią od spodu, czy odkleja się podeszwa?

Jeśli skrzypienie dochodzi ze spodu buta, w pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że buty są całkowicie suche. Pamiętajmy, że podeszwa lub raczej spody butów szytych metodą pasową (goodyear welted) składają się z podeszwy, pasa, wypełnienia korkowego, stalki (usztywnienia), podpodeszwy, a także kilku warstw materiału tworzących obcas. Jednym słowem – za skrzypienie podeszwy nie zawsze  odpowiada ta część, która bezpośrednio styka się z podłożem. Nieodpowiednie zdejmowanie obuwia może prowadzić do zniszczenia czubków lub obcasów, które może powodować skrzypienie, a nawet odpadnięcie obcasa. W artykule Wszystko o zdejmowaniu butów dowiesz się, jak robić to bezpiecznie. Skrzypienie butów z okolic podeszwy można wyeliminować, korzystając ze środków, które mają bardzo dobre właściwości higroskopijne – wiążące wodę. Dość popularnym sposobem na poradzenie sobie ze skrzypieniem podeszwy jest wsypanie do wnętrza butów talku do stóp. Jest to całkowicie bezpieczne dla skóry i nie powoduje uszkodzeń skóry wyściółki. Innym sposobem jest włożenie do butów woreczków z herbatą granulowaną, która również doskonale poradzi sobie z wyciągnięciem wilgoci. W obu przypadkach należy pozostawić buty na 1-2 dni do wchłonięcia wody/wilgoci z butów.   

Jeśli skrzypiące buty nadal męczą, prawdopodobnie powodem jest przesuszona skóra we wnętrzu buta. Wówczas należy odżywić skórę za pomocą bezbarwnego kremu lub balsamu (lotion) do skór, aby ją natłuścić. Jeżeli i ten sposób nie przyniesie rozwiązania ze skrzypieniem butów z okolic podeszwy bardzo możliwe, że elementy spodów uległy rozklejeniu. W takim przypadku konieczna będzie ingerencja szewca.

Niekiedy za skrzypienie spodów odpowiada element, który bezpośrednio styka się z podłożem. Jeśli mamy pewność, że podeszwy są całkowicie suche, a skrzypienie pojawia się przy każdym kroku i dźwięk dochodzi ewidentnie z podeszwy w kontakcie z podłożem, wówczas powodem skrzypienia może być samo podłoże i jego interakcja z materiałem podeszwy.   

Luźna wkładka - czy skarpetki mogą być przyczyną skrzypienia butów?

Jeśli korzystamy z wkładek do butów albo buty są fabrycznie wyposażone w wyjmowane wkładki, za pojawienie się skrzypienia butów na 90% będą odpowiadały właśnie one. Jest to siłą rzeczy dość ruchomy element obuwia. Skrzypiący element należy wyjąć z butów, dokładnie wysuszyć i odżywić, żeby stała się bardziej elastyczna. Jeśli spód jest wykonany z innego materiału niż skóra, skrzypiące buty można uciszyć przez delikatne przetarcie spodu papierem ściernym o wysokiej gradacji (min. 200). Tym sposobem zwiększymy przyczepność wkładki i ograniczymy jej przemieszczanie się w bucie podczas chodzenia. 

Skrzypienie może być również spowodowane przez tarcie skarpet o wkładkę, warto więc ustalić, czy powodem nie są skarpety, a dokładniej skład materiału, z których są wykonane. Co do zasady im więcej sztucznych włókien, tym większe prawdopodobieństwo, że skarpetki będą wchodzić w interakcję powodującą skrzypienie. 

Buty wydają dziwne dźwięki przy cholewce...

Najczęściej spowodowane jest to przesuszeniem skóry cholewki i jej sztywność. Najlepszym sposobem na dokładne zmiękczenie skóry i przywrócenie jej elastyczności, bez ryzyka jej uszkodzenia, to umycie butów mydłem siodełkowym (siodlarskim). Następnie odżywienie butów kremem i zabezpieczenie woskiem, czyli przeprowadzenie dogłębnej renowacji.

Reklamacja? Co zrobić, gdy nowe buty skrzypią?

Pojawiające się skrzypienie butów w momencie przymiarki butów nie musi oznaczać, że buty są wadliwie wykonane, czy potrzebują reklamacji. Podobnie jest w przypadku nowych butów, w których skrzypienie pojawiło się kilka dni po zakupie. Po ustaleniu miejsca skrzypienia należy wykonać czynności wskazane dla przypadku skrzypienia podeszwy, wkładki lub cholewki. Najczęściej powodem skrzypienia nowych butów jest zbyt mała elastyczność skóry i do pozbycia się irytujących dźwięków wystarczy ją dobrze odżywić. Jeśli mimo podjętych czynności nie uda się wyeliminować skrzypienia najlepiej skonsultować sprawę z szewcem lub ze sprzedawcą butów. 

Jak zawsze zachęcamy Was do kontaktu z nami - telefon 790 507 208, mail sklep@klasycznebuty.pl

Chętnie odpowiemy na Wasze pytanie związane ze skrzypiącymi butami. W Klasycznych Butach nie raz udało nam się przemówić butom do rozumu i po naszej interwencji buty zamilkły. 🙂

A może to już czas na nowe buty? Sprawdź nowości w naszym sklepie!

 

[product id="6659, 6424, 6594, 6948, 7856"]

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium