Jak dobrać pasek do garnituru - praktyczny poradnik.
Pasek to kolejne akcesorium, które dobiera się do reszty stroju bazując na wcześniej wymyślonych przez kogoś zasadach. Oznacza to, że zasady jak dobrać pasek do garnituru zostały już wcześniej stworzone i warto, a nawet trzeba je znać. W tym wpisie przedstawię Wam te zasady oraz dodam od siebie parę obserwacji i moje pomysły jak ożywić stylizację jednocześnie nie łamiąc zasad męskiego dress codu.
Jaką szerokość powinien mieć pasek do garnituru?
Strój formalny zostawia nam małe pole manewru do wyrażania swojego stylu. Jeśli jednak chcecie w stroju formalnym czuć się swobodnie i naturalnie koniecznym jest nadanie mu pewnej indywidualności, odzwierciedlającej nasz charakter. Służą do tego drobne i czasami lekceważone elementy stroju jak poszetka, spinki czy właśnie pasek.
Natomiast przy bardziej uroczystych okazjach lepiej kierować się pewnymi sztywnymi zasadami zasadami, które są sprawdzone i bezpieczne. Zatem jak dobrać pasek do garnituru?
Na pewno pasek musi być o odpowiednich proporcjach czyli nie może być szerszy niż 3,5 cm. Taka szerokość zapewnia dobre umiejscowienie paska w szlufkach i gurcie tak, żeby nie przesuwał nam się na biodrach/talii i wpływał negatywnie na to jak zachowuje się materiał spodni w tym obrębie. Oczywiście musimy mieć pod uwagą samą długość paska, niech będzie odpowiednio skrócony. Bardzo źle wygląda pasek, który jest za długi i jego końcówka żyje własnym życiem zahaczając o resztę naszego ubrania. Klasyczny pasek do garnituru zazwyczaj ma 5 dziurek, a zapinać powinniśmy się na środkową.
Jaka powinna być klamra w pasku do garnituru?
Istotnym elementem paska, na który warto zwrócić uwagę jest klamra. Istnieją ciekawe wzory i efekty patynacji, ale do garnituru najbardziej będzie pasował prostokątny kształt i srebrny kolor z efektem chromowania. Musimy zapomnieć o wszelkiego rodzaju designerskich akcentach. Niech pasek stanowi elegancką i dyskretną rzecz, która ma tylko służyć do trzymania naszych spodni na odpowiednim miejscu, a nie razić inne osoby po oczach swoją obecnością gdy na chwilę wkładasz dłoń do kieszeni i odsuwasz poły marynarki na bok. Oczywiście klamra powinna być tradycyjnie zapinana, tzw. pełne klamry zostawmy na inne okazje (jeśli już musimy).
Jak dobrać kolor paska do garnituru?
Jak dobrać pasek do garnituru pod względem koloru? Zasada jest bardzo prosta i myślę, że praktycznie każdy ją zna. Pasek powinien być w jak najbardziej możliwie podobnym odcieniu co buty. Przy kolorze czarnym nie ma żadnych trudności, ale już przy każdym odcieniu brązu, wiśni lub bardziej nietypowych kolorach sprawa może być utrudniona. Chciałbym Was zatem uspokoić, nie traficie do modowego piekła jeśli odcień paska i butów nie będzie idealnie taki sam. Pamiętajcie, że ten sam kolor patynacji skóry może się różnić między partiami produkcyjnymi i tego typu delikatne różnice są normalne. Ponadto pasek nie jest tuż obok butów, więc odległość nóg między obiema rzeczami utrudnia dostrzeżenie delikatnej rozbieżności kolorystycznej. Jak we wszystkim dokładność jest wskazana, obsesyjny fanatyzm już nie.
Jaka powinna być faktura skóry w pasku do garnituru?
Ustaliliśmy już, że pasek do garnituru powinien być minimalistyczny i subtelny. Zatem jak dobrać pasek do garnituru pod kątem faktury skóry? Niech będzie gładka tak jak nasze buty czyli do gładkiej skóry licowej w czarnych oksfordach dobierzmy pasek też z gładkiej czarnej skóry i tak samo w przypadku odcieni brązu.
Poniżej pasek Berwick idelanie dobrany do butów Berwick 3010 oksford
Nasze propozycje pasków do garnituru
Skoro już wiecie na co warto zwrócić uwagę i jak dobrać pasek do garnituru, to pora na nasze propozycje. Pamiętajcie, że wygląd to jedno, ale wszystkie te cechy, które dziś wymieniłem powinny iść w parze także z jakością. Dobrze zaprojektowany pasek, wykonany w europejskiej manufakturze z dobrych cielęcych skór, które też są garbowane w odpowiedzialny sposób jest zdecydowanie odpowiednią opcją.
Takim podstawowym wyborem z oferty Klasycznych Butów jest manufaktura Berwick z Hiszpanii. Ponadczasowy fason, dopracowane detale i wyselekcjonowane cielęce skóry – wszystko czego można oczekiwać po porządnym pasku. Warto dodać, że są to te same sprawdzone skóry, które Berwick wykorzystuje jako skóry cholewkowe w swoich butach. Gama kolorystyczna patyn również jest ta sama jak przy butach co zdecydowanie ułatwia wybór odpowiedniego paska.
Kolejną opcją z naszej oferty są paski manufaktury Carlos Santos z Portugalii. Tutaj mamy już do czynienia z paskami z wyższej półki w porównaniu z Berwickiem. Zdecydowanie lepiej wyselekcjonowane skóry cielęce i bardziej dopracowana konstrukcja. Skóry również są dokładnie te same co w przypadku butów tej manufaktury, a co za tym idzie również są ręcznie patynowane co dodaje charakteru, ale nie jest krzykliwe.
Pamiętajcie, że poza butami także w pełni profesjonalnie dobierzemy dla Was pasek, tak żeby spełniał wasze oczekiwania rozmiarowe i pasował do butów, które wybierzecie. Dopasowanie paska do naszej sylwetki nie jest możliwe w każdym sklepie, ale u nas to standard i trwa do pięciu minut, albo i jeszcze szybciej.
Jak dobrać nietypowy pasek do garnituru nie łamiąc zasad?
W ostatniej sekcji tego wpisu zawarłem kilka podpowiedzi jak za pomocą paska nieco ożywić stylizacje.
Pamiętajcie, że przy doborze paska do formalnego garnituru i butów, na przykład do granatowego garnituru i czarnych/brązowych oksfordów po prostu wypada kierować się najbardziej prostą i surową zasadą, czyli możliwe najbardziej zbliżony kolor skóry, taka sama faktura i minimalizm w przypadku klamry.
Jeśli bardzo wam zależy na przemyceniu swojego stylu i osobowości nawet do mocno formalnego garnituru, to próbujcie to robić w subtelny sposób. Dajmy na to, że zamiast czarnych gładkich oksfordów postawiliście na ich wersję z częściowym ażurowaniem lub na czarne monki. W takiej sytuacji nie widzę przeciwwskazań do wybrania paska w czarnym kolorze, ale z bardzo delikatną fakturą pebble grain lub rush. Istnieją też klamry w innych kształtach niż prostokątny i jeśli są subtelne jak kształt litery „U”, to też mogą ciekawie się prezentować i dodawać nieco charakteru naszej stylizacji.
Jak do tej pory praktycznie wspominałem tylko o garniturach formalnych, ale przy wersjach bardziej dziennych lub sezonowych jak flanele, tweed lub len to możecie próbować się bawić zestawieniem pasek plus buty. Na przykład dobrać kolor paska nie pod kolor cholewki, a przyciemnienia nosków i pięt. Szerokość paska można zmienić na węższą czyli tak zwaną calówkę. Reasumując, do okazji uroczystych lepiej kierować się zasadami, a do codziennych próbować czegoś mniej standardowego.
Oczywiście jeśli macie jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami tel. 790507208 lub 308, mail sklep@klasycznebuty.pl
W Klasycznych Butach oferujemy paski idealnie dobrane do koloru butów, szyte przez manufaktury Carlos Santos i Berwick, znajdziecie ich szeroki wybór tutaj.
[product id="6137, 6139, 8188, 8189"]