Parkowanie, czyli kilka słów o przechowywaniu butów.
Dzisiaj ponownie skorzystamy z odniesień do motoryzacji, żeby opisać i wyjaśnić jak czyścić, chronić i przechowywać buty. Tym razem kilka słów o chowaniu do szafki swojego ulubionego obuwia, przez co rozumiemy te pary butów, z których korzystamy na bieżąco. Możemy jeszcze wyróżnić sezonowe przechowywanie butów, które również weźmiemy na warsztat w najbliższym czasie.
Jeśli już wiadomo, jak najlepiej traktować swoje buty od razu po ich zdjęciu, czas na kolejny krok, czyli odstawienie ich w wyznaczone miejsce do przechowywania butów, takie jak stojak na buty, pojemnik, organizer czy inny obuwniczy mebel, ponieważ chcemy dbać o nasze obuwie i wiemy, że pielęgnacja to nie tylko ich kremowanie i pastowanie.
Prawidła do butów - czyli jak zadbać o ich kształt
Korzystanie z prawideł powinno być oczywistością dla każdego, kto chce dbać o swoje buty. Prawidła w znaczący sposób przedłużają żywotność butów i utrzymują je w dobrej kondycji. Gdybym miał wskazać tylko jedną czynność z zakresu pielęgnacji pasywnej, która przynosi największe efekty, bez wahania wskazałbym rozpinanie butów na prawidłach. W połączeniu z inną zasadą pasywnej pielęgnacji butów – rotacją (unikaniem noszenia butów dwa razy pod rząd) budujemy solidne podstawy do wielu lat używania butów, które nie będą wyglądały na swój wiek. Prawidła pomagają zachować skórzane buty w odpowiedniej kondycji, a dodatkowo pozostawiają ich nieskazitelny kształt.
Odkurzenie obuwia, czyli prawidłowe przechowywanie butów w szafie.
W ciągu dnia na butach zbiera się kurz, który po pewnym czasie zamieni się z nieprzepuszczalną warstwę przyciągającą jeszcze więcej brudu. W miejscu, w którym mamy przechowywać buty, warto więc wygospodarować trochę miejsca na kawałek miękkiej bawełnianej szmatki lub szczotkę z naturalnego, końskiego włosia. Przed odstawieniem butów wystarczy je delikatnie przetrzeć lub wykonać kilka ruchów szczotką.
Inspekcja podeszwy - Kiedy należy sprawdzić stan fleków?
Przed odłożeniem butów warto wykonać czynność, o której była już mowa przy okazji wpisu Przegląd podwozia, czyli jak dbać o podeszwy. Krótka inspekcja podeszwy i w razie konieczności usunięcie drobinek piasku, które się w nią wbiły zajmie nam krótką chwilę, a znacząco przysłuży się naszym butom. Przy tej okazji warto też sprawdzić stan obcasów, a dokładniej fleków. Ścieranie się podeszwy i obcasów to naturalny proces i nie da się go uniknąć, należy jednak kontrolować, w jaki sposób podeszwa i obcasy ulegają zużyciu i reagować w odpowiednim momencie. Wśród szewców panuje zgodna opinia, że zbyt długie zwlekanie z wymianą fleków może doprowadzić do poważniejszych napraw. Zużyte ponad miarę fleki mają również wpływ na zużycie podeszwy, szczególnie w okolicy śródstopia na linii kości haluksowej i wypustka małego palca stopy. Z całą pewnością nie należy zwlekać do ostatniej chwili i oddawać buty na wymianę fleków, kiedy jest on zużyty niemalże do samego końca. Wówczas zamiast z prostą usługą szewską, musimy liczyć się z odbudową obcasów, co znacząco podniesie koszt naprawy.
Odkładanie butów, to również dobry moment na ogólną ocenę ich stanu w zakresie konieczności podjęcia aktywnej pielęgnacji. Jeśli po przetarciu butów szmatką lub szczotką widzimy, że skóra cholewek jest matowa, jest to pierwszy sygnał kwalifikujący buty do gruntowniejszej pielęgnacji wymagającej użycia kremu i pasty woskowej. Przy tej okazji można również sprawdzić stan sznurowadeł, pod kątem przetarć, od których tylko krok do zerwania sznurowadła podczas wiązania butów.
Jak prawidłowo przechowywać buty w garderobie?
Miejsce, w którym znajdują się buty, powinno spełniać kilka warunków. W pierwszej kolejności postarajmy się, żeby przechowywanie butów odbywało się w wydzielonym miejscu. Może to być osobna szafka, półka lub część szafy. Ważne, by buty miały rzeczywiście swoje miejsce, zamiast „koczować” w okolicach wieszaka na kurtki i płaszcze, będąc przy okazji narażone na uszkodzenia. Organizacja miejsca do przechowywania pomoże zapanować nad chaosem jednego z wielu miejsc w naszym domu, gdzie o bałagan nietrudno, a jak dobrze wiemy ten lubi robić się sam.
Jak powinien wyglądać idealny organizer, półka lub szafka na buty?
Powinno być suche (ale nie za suche, o czym w dalszej części) - pamiętajmy, że wilgoć do takiego miejsca możemy przenieść sami. Dlatego ważne, żeby buty zaparkować, kiedy są już suche. Dotyczy to jednakowo sytuacji, kiedy buty przemokną na deszczu oraz wilgoci, która zbiera się we wnętrzu butów po całym dniu na stopach. Kolejny aspekt wiąże się z już wskazaną ogólną cechą miejsca do przechowywania butów, czyli powinno zapewniać pewien stopień izolacji – być wydzielone. Dzięki temu podczas przechowywania butów nie będą się kurzyć. Zakurzone obuwie jest przede wszystkim nieestetyczne. Innym problemem generowanym przez kurz jest ułatwianie „przyciągania” kolejnych zanieczyszczeń. Kurz w połączeniu z wodą może też spowodować, że na skórze powstaną trudne do usunięcia plamy, które będą wymagały gruntownej renowacji butów.
Szkodliwe promienie UV dla skóry
Przechowywanie butów musi odbywać się w miejscu zaciemnionym. Buty nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas. Promienie UV spowodują, że skóra odbarwi się w miejscach, gdzie ekspozycja na Słońce była największa. Może to przynieść pozytywny skutek w postaci pięknej patyny, ale najczęściej buty utracą jednolity i ładny kolor w sposób, który będzie mało estetyczny. Promienie UV mają negatywny wpływ również na gumę i tekstylia. Dość powszechny problem z żółknięciem białych podeszew w sneakers’ach powodowany jest głównie przez promienie słoneczne.
Cyrkulacja powietrza - odpowiednia wilgotność i temperatura
Miejsce do parkowania butów powinno też być w miarę przewiewne albo oddawać warunki panujące w pomieszczeniach, w których i my czujemy się komfortowo. Jeśli relacja parametrów wilgotności i temperatury powietrza będzie zaburzona, skóra butów może utracić swoje właściwości i wygląd. Jeśli miejsce będzie zbyt wilgotne w skrajnych przypadkach na butach może pojawić się pleśń. Natomiast zbyt suche miejsce spowoduje, że skóra butów szybko straci swoją elastyczność i zacznie pękać. Zorganizowanie miejsca do przechowywania butów, które będzie spełniać wszystkie (lub większość) wymienionych powyżej cech nie jest przesadnie trudne. Czasami więcej wysiłku i samozaparcia wymaga faktyczne korzystanie z miejsca na przechowywanie butów i odkładanie ich na miejsce.
Żelazne zasady prawidłowego przechowywania butów
Gablotka do przechowywania obuwia
Istotne jest również, żeby w miejscu do przechowywania butów stosować kilka zasad samego przechowywania. Buty powinny być odkładane na swoje miejsce, tak aby nie miały kontaktu z innymi butami. Unikamy tworzenia piętrowych konstrukcji i odkładania butów jedna para na drugiej. Tym sposobem możemy doprowadzić do uszkodzeń skóry cholewki butów, które będą stały na niższym poziomie. Postarajmy się też zachować, chociaż minimalne odstępy od butów, jeśli stoją w jednym rzędzie. Dzięki temu unikniemy zarysowań cholewek podczas wyciągania butów.
Zapraszamy do przejrzenia innych artykułów na naszej stronie. Jeśli nasze miejsce do parkowania butów nie imponuje ilością miejsc parkingowych, należy je zapełniać parami, które rzeczywiście nosimy, a na te nieużywane poszukać innego garażu.