Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Pociągnij buty za język

0

Kilka słów na temat języka do butów.

 

Dzisiaj kilka słów o języku w butach, o którym wszyscy wiemy, że jest ale rzadko pamiętamy, żeby o niego zadbać. Nasz renowator Michał, pociągnięty przez naszego Klienta za język, dał się namówić na kolejny wpis. Zapraszamy do lektury tematu, który był u nas na językach przez kilka ostatnich dni.  

Język w butach jest jednym z elementów konstrukcyjnych cholewki. Praktycznie każdy klasyczny but posiada język, chociaż może on przybierać różne formy, czasami szczątkowe, jak w butach wsuwanych (loaferach, mokasynach). W butach z zamkniętą przyszwą tzw. oxfordach język jest osobnym elementem cholewki, który jest doszywany do przyszwy w miejscu, gdzie przyszwa łączy się z obłożyną, w której znajdują się otwory na sznurowadła. W butach z otwartą przyszwą (derby) język jest częścią przyszwy, czyli elementu cholewki, która jest najczęściej wycinana z jednego kawałka skóry. W takich butach obłożyny nie są połączone na stałe z przyszwą i okrywają ją. Również buty zapinane na klamry tzw. monki posiadają język, a ich dokładniejsze oględziny ujawniają, że są blisko spokrewnione z butami z otwartą przyszwą (derby).

oxfordy buty

Buty derby

buty monki
oxfordy derby monki

  

     

Jak pielęgnować język?

Język w butach, obok rantu podeszwy, pasa i miejsca styku cholewki i pasa jest najczęściej pomijanym elementem podczas pielęgnacji butów. Jest to spowodowane ograniczonym dostępem do języka z uwagi na sznurowadła oraz prawidła, które mogą być włożone do butów podczas czyszczenia. Dlatego każdą dokładniejszą pielęgnację powinniśmy rozpoczynać od wyciągnięcia sznurowadeł, a w przypadku butów oxford wyciągnięcia również prawideł na czas pielęgnacji języka. Dlaczego warto zadbać o język? Przede wszystkim musimy pamiętać, że w butach skórzanych język również wykonany jest ze skóry, która wymaga odżywienia i zabezpieczenia. Brak pielęgnacji języka może doprowadzić do przesuszenia skóry i jej pękania. Ponadto pielęgnowanie butów kremami i woskami wpływa na odcień skóry. Pomijanie w pielęgnacji języków spowoduje, że odcień skóry będzie różnił się między językiem, a pozostałymi elementami cholewki butów. Należy również pamiętać, że język styka się bezpośrednio ze sznurowadłami, które podczas wiązania butów trą o powierzchnie języka. Po pewnym czasie na języku powstaną wgniecenia i tych nie da się w 100% uniknąć, jeśli sznurujemy buty w sposób, który wymaga prowadzenia sznurowadeł między przeciwległymi oczkami zarówno górą i dołem. Można jednak zadbać o to, żeby skóra w miejscach wgnieceń nie była wytarta i zabrudzona, a tak się dzieje, jeśli języki butów nie są pielęgnowane, tak jak skóra cholewek butów. Bardzo często trafiają do nas pary, których języki są tak zaniedbane, że nawet dogłębna ich renowacja nie jest w stanie usunąć zabrudzeń i przetarć skóry, szczególnie w przypadku jasnych skór. Dlatego podczas pielęgnacji butów nie zapominajmy o języku i nakładajmy taką samą ilość warstw kremu jak na pozostałe elementy cholewki. W ten sposób wyeliminujemy problem z różnicą odcieni. W przypadku utrudnionego dostępu do języka, krem możemy przepolerować bawełnianą szmatką. Język jest elastycznym elementem więc zbyt duża ilość wosku nie jest wskazana, niemniej jednak można nałożyć jedną/dwie warstwy wosku, który zabezpieczy język przed sznurowadłami, które mogą powodować przetarcia skóry i powstawanie zabrudzeń. Przy butach wykonanych ze skóry zamszowej pielęgnacja jest jeszcze bardziej wymagająca ponieważ zamsz niezbyt dobrze znosi tarcie sznurowadeł. Miejsca zagnieceń od sznurowadeł najlepiej rozczesać szczotką drucianą z włosiem wykonanym z mosiądzu. Oddając buty do czyszczenia w Klasycznych Butach możecie mieć pewność, że również języki waszych butów zostaną odpowiednio potraktowane i chociaż czasami zdarzają się przypadki praktycznie beznadziejne, to nie poddajemy się bez walki.

Jak wiązać buty żeby uniknąć wgnieceń na języku?

Ostatnio jeden z naszych Klientów zapytał nas jak sznurować buty żeby na języku nie powstawały wgniecenia od sznurowadeł. Przypadek dotyczył zamszowych trzewików z otwartą przyszwą, w których język nie jest tak ukryty jak w oxfordach i jest bardziej wyeksponowany, a dodatkowo skóra zamszowa jest bardziej podatna na wycieranie i zbijanie w kontakcie ze sznurowadłami niż skóra licowa. Klient miał negatywne doświadczenia z poprzednią parą, w której sznurowadła dość brutalnie obeszły się ze skórą na języku. Rozwiązanie jest bardzo proste – należy stosować sznurowanie, które dopuszcza prowadzenie sznurowadeł między przeciwległymi otworami tylko górą, natomiast dołem sznurowadła są prowadzone po jednej stronie obłożyny. Taki sposób został przedstawiony na poniższym rysunku dla sznurowania równoległego (tzw. drabinki):        

 
Źródło: https://www.fieggen.com/shoelace/index.htm

 Więcej podobnych rozwiązań sznurowania można znaleźć na dość wiekowej stronie internetowej https://www.fieggen.com/shoelace/index.htm, która zawiera kilkadziesiąt sposobów na sznurowanie butów i z której pochodzi również zamieszczona powyżej grafika. Na stronie można również odnaleźć sposób sznurowania krzyżowego, które nie wymaga prowadzenia sznurowadeł dołem. 

Przedstawiony sposób sznurowania ma jeszcze jedną zaletę i przyda się osobom, które szczególnie w butach w stylu oxford odczuwają dyskomfort związany z uciskiem w okolicach podbicia stopy po zawiązaniu butów. Wyeliminowanie prowadzenia sznurowadeł dołem daje nam niejako extra 2-3 mm więcej (grubość sznurówki) i pozwala na zawiązanie butów, bez ryzyka nadmiernego uciskania podbicia przy jednoczesnym uzyskaniu zadawalającego i akceptowalnego dla nas rozwarcia obłożyn. Więcej sposób sznurowań opiszemy w naszym wpisie blogowym na ten temat, który powinien pojawić się niedługo.

Tradycyjnie zachęcamy Was do kontaktu z nami - telefon 790507208, mail sklep@klasycznebuty.pl Chętnie odpowiemy na Wasze pytanie i pomożemy zasznurować Wasze buty.

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium