Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Przegląd podwozia, czyli jak dbać o podeszwy.

0

 

Dlaczego samochody i buty są do siebie podobne?

W sklepie Klasyczne Buty lubimy porównania do motoryzacji, która naszym zdaniem ma bardzo dużo wspólnego z butami, a w szczególności z ich pielęgnacją/serwisowaniem. Często odwołujemy się do takich konfrontacji, które na pierwszy rzut oka nie mają za dużo wspólnego. A jednak. Pomysłodawca i twórca Klasycznych Butów – Zbigniew Famuła zwykł mawiać, że buty są niczym innym jak środkiem transportu, który pozwala nam przemieścić się z punktu A do punktu B. Rozwijając tę myśl, to od nas zależy czy do punktu docelowego docieramy: z klasą, bezpiecznie, ściągając na siebie uwagę lub pozostając całkowicie niezauważonymi.

W tym wpisie dotyczącym pielęgnacji butów, chciałbym Wam opowiedzieć o podwoziu butów, czyli podeszwach. Jak o nie dbać? Co możemy zrobić żeby przedłużyć ich żywotność? Co negatywnie wpływa na stan podeszwy?

Jakie są rodzaje podeszew w butach?

Jak wiadomo klasyczne buty najczęściej posiadają skórzane podeszwy. Skórzany krupon podeszwowy uważany jest za najbardziej elegancki i klasyczny. Niemniej jednak już od jakiegoś czasu, klasyczne cholewki spotykają się z podeszwami wykonanymi z innych materiałów niż skóra i takie połączenie ma wielu zwolenników. Najczęściej jest to podeszwa gumowa w stylu podeszwy Dainite (najbardziej zanany producent). Niemniej popularną jest podeszwa w stylu york lub inaczej mówiąc - kombinowana (gumowo-skórzana). Są też typowe podeszwy commando o rodowodzie wojskowym/militarnym, które świetnie wyglądają w butach o trochę bardziej casualowym zacięciu. Spotykamy również podeszwy wykonane z krepy, które doskonale komponują się z zamszowymi trzewikami w stylu desert boots.

W tym wpisie poruszę przede wszystkim temat podeszew wykonanych ze skóry, ale pozostałym również poświęcę chwilę uwagi.

Podeszwa ze skóry

Jak dbać o podeszwy?

Na początek kilka słów o tzw. pasywnej pielęgnacji podeszwy, czyli w skrócie o pielęgnowaniu bez pielęgnowania. O co chodzi? Otóż na to jak zużywają się nasze buty, w tym ich podeszwy ma wpływ sposób w jaki użytkujemy buty i jak się z nimi obchodzimy.

Dlaczego warto używać wycieraczki do butów?

Dobrym przykładem pasywnej pielęgnacji podeszwy jest korzystanie z wycieraczek do butów zwanymi obecnie matami wejściowymi, które znajdują się przy wejściu do budynków. Często w pośpiechu wchodząc do budynku nawet nie zauważamy, że przechodzimy przez całkiem pokaźnych rozmiarów matę, której zadaniem jest wyłapać brud, który wnoszony jest na butach. Właściciel budynku dba o jego czystość, ale my przy okazji powinniśmy zadbać o swoje buty, a dokładniej o podeszwy. Skórzane podeszwy niezbyt dobrze znoszą kontakt z drobinkami piasku i żwiru. Te mikroskopijne ziarenka potrafią dokonać sporych spustoszeń w skórzanych podeszwach, szczególnie jeśli wbiją się w podeszwę i będą wbijać się w nią coraz głębiej przy każdym kroku. Żeby uniknąć takiej niepotrzebnej dewastacji podeszwy warto wyrobić sobie nawyk wycierania butów wszędzie tam gdzie przechodzimy przez wycieraczkę. Nie tylko wracając do domu, ale również wchodząc do sklepu, biura, urzędu. Ważne, żeby rzeczywiście użyć wycieraczki i potrzeć o nią podeszwy butów, a nie tylko przez nią przejść. Tym sposobem przedłużymy żywotność podeszwy jak również zadbamy o swoje bezpieczeństwo, gdyż ryzyko poślizgnięcia się na skórzanej podeszwie nadzianej drobnymi ziarenkami pisaku jest bardzo wysokie.

Zachęcam również, żeby do czynności które wykonujemy po zdjęciu butów, czyli włożeniu prawideł i przetarciu ich szmatką, dodać krótką inspekcję stanu podeszwy i w razie konieczności ręcznie usunąć drobinki piasku, które wbiły się podeszwę.

Jak wysuszyć skórzane podeszwy ?

Skóra, z której wykonany jest krupon podeszwowy jest stosunkowo twarda i odporna na warunki atmosferyczne czy ścieranie. Skóra wykorzystywana na podeszwy powstaje w specjalnym procesie garbowania, który ma na celu jej utwardzenie i przygotowanie do kontaktu z podłożem, które jest dosyć agresywne – miejskie trotuary wykonane z betonu i koski brukowej potrafią dać w kość naszym podeszwom. Niektórzy producenci np. Rendenbach wręcz szczycą się długotrwałym procesem przygotowania skóry na krupony podeszwowe w specjalnym procesie z wykorzystaniem liści dębu. Natomiast jest jeden czynnik, który powoduje, że nawet najlepiej wygarbowana skóra podeszwy prędzej czy później straci swoje właściwości. To woda. Dlatego ważne żeby buty, które miały dłuższy kontakt z wodą dobrze wysuszyć. Co mam na myśli mówiąc – dobrze wysuszyć. Najważniejsze to czas. Woda powinna odparować z butów bez udziału ciepła. Butów nie wolno suszyć w pobliżu źródeł ciepła. Temperatura pokojowa będzie odpowiednia. Jeśli przemoczyliśmy lub zauważyliśmy, że nasze podeszwy są mokre połóżmy buty na boku. Tak aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Prawidła najlepiej włożyć po pewnym czasie od zdjęcia butów (30-60 min) tak aby wilgoć z wnętrza butów mogła odparować.  Ważne również żaby buty schły w warunkach dobrej cyrkulacji powietrza. Nie powinniśmy ich chować do szafki, ale pozwolić im na leżakowanie na otwartej przestrzeni. Jeśli buty mają przemoczoną cholewkę można do środka włożyć papier z gazet, który ma lepsze właściwości higroskopijne (wyciągające wodę) niż drewniane prawidła.

Na czym polega rotacja butami?

Rotacja to jeden z tych elementów pasywnej pielęgnacji obuwia, która najlepiej oddaje idee tego rodzaju pielęgnacji butów. Sprowadza się do bardzo prostej zasady – daj swoim butom odpocząć przynajmniej przez jeden dzień. W tym czasie buty, w tym podeszwy, będą miały szansę dojść do siebie. Skóra potrzebuje odpoczynku, tak aby jej włókna powróciły do pierwotnego kształtu. Jeśli to tylko możliwe i okoliczności nie wymagają od nas założenia tej samej pary butów dwa razy pod rząd, powinniśmy pozwolić butom na jeden dzień wolnego.

 

Jak czyścić skórzane podeszwy?

Czyszcząc buty, czyli wykonując tzw. pielęgnację aktywną powinniśmy pamiętać o podeszwie. Czyszczenie cholewki butów jest dość oczywiste ale często pas, rant podeszwy wraz z obcasem i sama podeszwa są pomijane podczas czyszczenia. Kiedy oddajecie swoje buty do serwisowania w Klasycznych Butach nasi specjaliści czyszczą nie tylko cholewkę, czyszczą również podeszwę i sprawdzają jej stan. Jeśli zauważą coś niepokojącego przekazują taką informacje dalej, tak aby właściciel był świadomy, że jego buty wymagają wykonania dodatkowych napraw lub innej uwagi.

Jak pielęgnować podeszwę a konkretniej te jej części, które stykają się z podłożem? W pierwszej kolejności należy zaakceptować, że skórzana podeszwa podlega zużyciu. W pierwszym kontakcie z butami, które mają skórzane podeszwy możemy być zaskoczeni, że podeszwa tak szybko traci swój pierwotny wygląd. Ten proces na początku wydaje się bardzo szybko postępujący. Mówimy wtedy, że but dopasowuje się do stóp i stylu chodu użytkownika. Po kilku pierwszych założeniach, but dopasowuje się do nas i proces ścierania podeszwy nie postępuje już tak szybko. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy ze względu na indywidualne cechy użytkownika butów, podeszwy ścierają się szybciej lub w nietypowy sposób, który wynika z chodu. Jeśli podejrzewasz, że Twoje podeszwy zużywają się w nietypowy sposób warto się z nami skonsultować. Na pewno pomożemy.

No dobrze, więc jak pielęgnować podeszwę, czy powinniśmy wyposażyć się w kolejne kosmetyki, szczotki itd. Najlepiej dbać o podeszwy w sposób, o który wspominałem powyżej – wycierać buty i usuwać ziarna piasku, które wbiły się w podeszwę. Do tego celu polecam szczotkę z twardym syntetycznym włosiem. Tzw. błotniarkę. Świetnie poradzi sobie z usuwaniem błota i kamieni z podeszwy, dodatkowo jej uchwyt posiadający ostre krawędzie pomoże usunąć, co bardziej oporne zabrudzenia i wbite ziarenka piasku.

Czy potrzebujesz kosmetyków do impregnacji podeszwy?

Producenci kosmetyków do pielęgnacji butów mają w swojej ofercie specjalne preparaty do impregnacji skórzanej podeszwy. Natomiast zanim opowiem o nich, chciałbym powiedzieć kilka słów o tym czego nie stosować na skórzane podeszwy. Często dostajemy zapytania czy tłuszcz do skór np. dubbin lub mink oil, to dobry preparat do stosowania na podeszwy. Z całą pewnością nie są to produkty do pielęgnowania podeszwy wykonanej ze skóry. Skóra na podeszwy powstaje w specjalnym procesie garbowania, którego celem jest maksymalne jej utwardzenie przy jednoczesnym zachowaniu dostatecznej elastyczności, tak aby podeszwa mogła się zginać podczas chodu i nie pękać. Producenci włożyli niemało umiejętności i wieloletnie doświadczenie, żeby osiągnąć taki rezultat. Dubbin czy mink oil skutecznie zniweczą te wysiłki. Są to produkty, które nadmiernie rozpulchniają krupon podeszwowy i zbyt mocno go uelastyczniają. Rozpulchniona czyli miękka podeszwa skórzana jest bardziej podatna na ścieranie. Szybciej chłonie wodę przez otwarte pory i w efekcie – szybciej się zużywa.

Na rynku są specjalne produkty do impregnowania podeszwy wykonanej ze skóry. Są to specjalne oleje, które należy umiejętnie nanosić na podeszwę. Należy uważać, żeby takim olejem nie zabrudzić cholewki, gdyż jego wywabienie jest bardzo trudne. Nie chodzi tylko i wyłącznie o sytuacje kiedy przez przypadek dojdzie do zabrudzenia cholewki. Te produkty mają za zadanie dokładnie wniknąć w podeszwę i przy nieumiejętnym ich dozowaniu mogą one przesiąknąć przez kanał szycia do pasa i dalej na cholewkę. Trzeba więc być ostrożnym i robić to z wyczuciem. My polecamy olej szwajcarskiej marki Siegol

Jak nakładać olej do podeszew?

 Można w tym celu użyć szmatki lub pędzelka, ale ważniejsze od tego czym, jest zachowanie umiaru przy aplikacji. Również w tym przypadku – mniej znaczy więcej. Dla lepszego efektu zalecamy też wykonanie dwóch aplikacji w odstępie 2-3 godzin oraz pozostawienie butów po drugiej aplikacji na jedną noc (8-10 godzin) ułożonych „na boku”.  

Jeśli lubicie czyścić, pielęgnować i dbać o swoje buty oraz chcecie dodatkowo zabezpieczyć skórzane podeszwy przed nadmiernym zużyciem możecie zaopatrzyć się w takie produkty. Możecie też powierzyć swoje buty nam i poprosić o usługę impregnowania podeszwy przy okazji czyszczenia butów, którą dla Was wykonamy.

Jak czyścić gumowe podeszwy?

Wspominałem, że podeszwa butów może być wykonana z innego materiału niż skóra. Podeszwa wykonana z gumy nie wymaga stosowania specjalnych kosmetyków. Niemniej jednak jeśli czyścimy cholewki warto przemyć gumowe podeszwy wilgotną szmatką. Szczególnie rant podeszwy, bo guma ma tendencję do nadmiernego przyciągania i utrzymywania kurzu. Warto również, jak w przypadku podeszwy skórzanej, sprawdzać po zdjęciu butów, czy w podeszwę nie wbiły się mniejsze lub większe kamienie. Guma jest z całą pewnością bardziej odporna na piasek i żwir, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Chciałem również zwrócić uwagę, że buty z podeszwą gumową są łączone z cholewką tak samo jak buty ze skórzaną podeszwą – za pomocą tzw. pasa. Pas wykonany jest ze skóry i podczas pielęgnacji nie zapominajmy o odżywieniu kremem i zabezpieczeniu woskiem również tego elementu buta. Jeśli mamy buty z podeszwą łączoną gumowo-skórzaną podczas pielęgnacji możemy skórzany element podeszwy odżywić za pomocą kremu oraz zabezpieczyć woskiem.

Zakończenie

Temat pielęgnacji podeszwy jest dosyć obszerny. Starałem się przekazać syntetycznie najważniejsze zasady dotyczące tej części butów. Mam nadzieję, że te informacje były przydatne i dowiedzieliście się czegoś nowego. Oczywiście zapraszam do kontakty z nami. Dzwońcie telefon 790507208 lub napiszcie na mail sklep@klasycznebuty.pl. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

 

[product id="6384, 6424, 6733, 7380 "]

 

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium