Klasyczne Buty

Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć

0

Wszystko co powinniście wiedzieć o butach ślubnych

 

Ślub to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu. Dla większości z nas wręcz najważniejsza. Oczywistym jest, że wiążą się z nim olbrzymie emocje. Oprawa wydarzenia powinna być adekwatna do uroczystości, a najważniejszym elementem tejże oprawy jest strój młodej pary oraz o czym się czasami zapomina najbliższych czyli: świadków, rodziców i rodzeństwa. W sprawie garniturów jest wiele wpisów, które dają praktyczne porady (w tym także nasz https://klasycznebuty.pl/pl/blog/Poradnik-slubny/102 ), ponieważ jednak jesteśmy ekspertami w sprawie butów, więc głównie im będzie poświęcony ten wpis. Zdjęcia do tego wpisu zostały zrobione przez @weddingbeem.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów zacznijmy od kilku porad ogólnych, które będą dotyczyły zarówno Pana Młodego, Świadków jak i najbliższej rodziny.

 

Buty dla Pana Młodego, Świadków i najbliższej rodziny

 

 

1. Jedynym akceptowalnym butem bez względu na charakter uroczystości jest oxford czyli but z zamkniętą przyszwą. Akceptowalnymi alternatywami przy ślubach rustykalnych mogą być monki lub loafersy.
2. Buty powinny być na skórzanej podeszwie.
3. Buty powinny być klasyczne, unikajmy wszelkich dziwactw.
4. Przed założeniem warto je wypastować na wysoki połysk
5. Kolor czarny jest zawsze najbardziej bezpiecznym wyborem
6. Rodzina (ojcowie pary młodej, rodzeństwo) oraz świadkowie mogą z powodzeniem ubrać buty w kolorze brązowym.
7. Warto jest też zainwestować w dobre obuwie, które jakością będzie co najmniej dorównywało garniturowi.

 

Jak dopasować obuwie na ślub i wesele

 

Ze względu na wagę uroczystości jest niezmiernie istotne by dopasowanie ubioru perfekcyjnie współgrało z dress codem, jej rangą, porą dnia i miejsca. Musimy bowiem mieć na uwadze, że wesele weselu nierówne, inne zasady będą obowiązywały podczas klasycznego ślubu, a inne podczas uroczystości w stylu glamour. Przy dobieraniu stylizacji ważne jest by pasowała ona do charakteru uroczystości tak by z jednej strony nie popełnić faux pas, a z drugiej by nie być przebranym, zamiast właściwie ubranym. Nieodłącznym elementem stroju weselnego są właśnie buty, które powinny być spójne z ubiorem i sylwetką właściciela, a jednocześnie wygodne.


Obuwie na  ślub - jak je dopasować pod względem poziomu formalności 
Na początek jedna uwaga, wiele osób nie przywiązuje wagi do obuwia, a zwłaszcza do poziomu jego formalności. Jest to ogromny błąd, ponieważ nie ma łatwiejszego sposobu na popełnienie faux pas niż dobór niewłaściwego obuwia do stroju oraz do okoliczności. Przeglądaliśmy ostatnio oferty kilku bardzo znanych marek sieciowych i to nas co uderzyło to niemal zupełny brak w ofercie butów typu oxford, czyli najbardziej klasycznych i eleganckich. Niemal wszystkie półbuty dostępne w sklepach sieciowych to derby, które nie pasują do żadnego ze strojów ślubnych. Jak już wspomnieliśmy warto jest zakupić dobre buty, które jakością będą co najmniej dorównywały garniturowi. Kiepskiej jakości obuwie od razu rzuca się w oczy i psuje całość stylizacji, choćby garnitur, koszula i krawat były znakomite. Najbardziej eleganckie i najlepsze obuwie jest szyte i z prawdziwej, cielęcej skóry. Formalne, klasyczne obuwie szyte jest metodą goodyear welted, i takie rekomendujemy do stylizacji ślubnej. Jednak loafersy mogą być także szyte prostszą metodą typu blake. Buty szyte muszą ułożyć się do stopy, dopiero wówczas dają poczucie komfortu i wygody nieporównywalnej z żadnym innym obuwiem. W przypadku szycia metodą goodyear welted proces układania się obuwia może potrwać kilka tygodni, więc radzimy nie odkładać wyboru tego niezwykle ważnego elementu stylizacji na ostatnią chwilę.

W czasach pandemii odchodzi się od zasad klasycznego dress codu, jednak pamiętajmy że ślub to uroczystość o najwyższym stopniu formalności. Jeśli postawisz w tym dniu na dresy i sneakersy to oglądając filmy i zdjęcia z tego dnia nie będziesz pamiętał, że w roku 2021 była pandemia, a po prostu będziesz widział kiepsko i nieodpowiednio do doniosłej chwili ubranego pana młodego.

W ostatnich latach coraz częściej odchodzi się od uroczystości weselnych w klasycznej formie, popularne są śluby rustykalne czy glamour. Z tego powodu podzieliliśmy nasz poradnik na trzy części, ponieważ każdy rodzaj tej doniosłej uroczystości wymaga innego rodzaju obuwia najpierw dla Pana młodego, a następnie dla świadków i najbliższej rodziny.


Pan Młody


Jakie buty wybrać do ślubu klasycznego?
Nazwy ślub klasyczny używam dla określenia najpopularniejszego rodzaju uroczystości weselnej w Polsce, polegającej na uroczystości w kościele w okolicach południa i popołudniowej zabawie w restauracji. Najpopularniejszym i najbardziej odpowiednim ubiorem dla mężczyzny jest wówczas granatowy garnitur. Idealnym, wręcz stworzonym na taką uroczystość obuwiem są czarne oxfordy czyli buty z zamkniętą przyszwą. Od nas samych zależy już czy wybierzemy tak zwane lotniki czyli buty bez zdobień, uszyte z jednego kawałka skóry, czy zdecydujemy się na najbardziej klasyczne i bezpieczne rozwiązanie czyli oxford cap toe, z przeszyciem na nosku. W ostateczności, dla osób chcących przełamać zasady dopuszczalne będą oxfordy w kolorze ciemno brązowym lub czarne ćwierć broksy czyli z niewielkim zdobieniem na nosku. W jednym i drugim wypadku trzeba pamiętać, że jest to jednak już odejście od dress codu, jeśli świadome i zestawione umiejętnie z dodatkami (paskiem, zegarkiem, fakturą materiału koszuli) wówczas może wyglądać bardzo ciekawie. Podeszwa w takich butach powinna być obowiązkowo skórzana. Radzimy zakup butów przynajmniej 2-3 tygodnie przed uroczystością.

Lotniki na slub

Jakie buty wybrać na ślub rustykalny?

 


Słowo rustykalny oznacza „mający związek ze wsią”, nie mniej wiejski strój ma tyle wspólnego z ubiorem na wesele rustykalne co traktor z ferrari. Ślub rustykalny odbywa się w otoczeniu natury, w plenerze i z dala od miejskiego zgiełku. Kolorystyka takiego wesela to barwy ziemi: beże, brązy, zieleń i odcienie bieli. Z uroczystością musi współgrać strój, garnitur pana młodego powinien być w kolorach jasno niebieskim, beżowym, szarym. Również tkanina, z którego został uszyty może być mniej formalna np. mieszanka wełny z lnem czy bawełną.

Do tego stroju trzeba dobrać odpowiednie buty i mamy tu prawdziwe pole do popisu. Zasadę mówiącą o czarnym kolorze obuwia możemy spokojnie pominąć, idealnym będą w tym wypadku odcienie brązu. Właściwie jedynym typem półbuta, który nie jest dopuszczalny na takim weselu jest właśnie derby. Wszystkie inne zaczynając od oxfordów, przez monki i loafersy są akceptowalne. Rekomendujemy buty na skórzanej podeszwie, która jest bardziej elegancką i lepiej pasuje na tak niezwykłą uroczystość.Nasze propozycje butów na ślub rustykalny

 

 

Ze swojej strony polecamy trzy rodzaje obuwia:


Oxfordy full brogues w kolorze jasno brązowym, które fantastycznie współgrają z mniej formalnymi garniturami i wyglądają elegancko. Jest to but niezwykle uniwersalny, pasujący do stylizacji półformalnych ale równie dobrze współgrający ze strojem biznesowym czy smart casualem. Oczywiście buty powinny być na skórzanej podeszwie.

Monki w kolorze średni lub jasny brąz to buty wręcz stworzone do założenia na rustykalne wesele. Jest to obuwie półformalne, które pasuje do zarówno letnich garniturów jak i smart casualowych stylizacji. Pozwala na nadanie strojowi weselnemu oryginalności. W mojej ocenie to najciekawszy wybór butów do stroju ślubnego w przypadku gdy wesele jest w stylu rustykalnym. Monk ma tą niezwykłą zaletę, że świetnie wygląda na niemal każdej stopie.

Loafersy to kolejny dobry wybór butów na wesele rustykalne. Zarówno penny jak i tassel będą pasowały do stylizacji ślubnej. Na tak doniosłą uroczystość jaką jest ślub lepiej naszym zdaniem pasują mokasyny z chwostami, które są obuwiem bardziej oficjalnym i latem mogą z powodzeniem zastępować oxfordy.


Tassel Loafers  buty na slub glamour

Jakie buty założyć na ślub glamour?Wreszcie, najbardziej elegancki, uroczysty i pełen klasycznej elegancji ślub glamour. Jego blask często przytłacza, zupełnie niepotrzebnie. Spieszymy więc z odpowiedzią jak więc ubrać się i jakie buty założyć w tym świecie pełnym blasku i przepychu? Jest to jedyna uroczystość weselna, na którą można włożyć smoking, który to zakładany powinien być wyłącznie wieczorem. Idealnym obuwiem do smokingu na ślub glamour są lakierowane oxfordy wyłącznie w kolorze czarnym. Ostatecznie dopuszczalne będą czarne lotniki, na noskach których zostało zrobione „lustro”. Oczywiście wyłącznie na skórzanej podeszwie. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na smoking to wówczas proponujemy czarne lotniki ze wspomnianym już wyżej lustrem.

 

Odpowiednie buty dla świadków na ślubie

 


Bycie świadkiem na ślubie to zaszczyt i trzeba się do niego dobrze przygotować. Najważniejsza zasada jest taka, że świadkowie nie powinni „kraść” przedstawienia Parze Młodej. Świadek nie może błyszczeć na ślubie, a powinien uzupełniać Pana Młodego i stanowić dla niego tło. Z tego właśnie powodu świadek powinien postawić na klasyczny, stonowany, garnitur. Oczywiście ważne jest by był on dobrze skrojony i dobry jakościowo. Idealnie jeśli w ubiorze świadka jest jakiś element wspólny ze stylizacją Pan Młodego. W przypadku butów świadek zdecydowanie powinien ubrać klasyczne oxfordy cap toe na skórzanej podeszwie. Dobrym wyborem będą ćwierć lub pół brogues w brązowym lub czarnym kolorze – coś super klasycznego i jednocześnie eleganckiego.

 

Obuwie dla rodziny Pary Młodej

 


Ojców i braci Pary Młodej obowiązują zasady podobne do świadków. Ponieważ zazwyczaj na uroczystości weselnej znajdują się blisko nowożeńców więc również nie powinni przyćmić swoim wyglądem Pana Młodego. Bezpiecznym wyborem jest po prostu granatowy, dobrze skrojony garnitur, ewentualnie stylizacja odpowiednia do tej, którą ma Pan Młody, czyli w przypadku ślubu rustykalnego garnitur w jaśniejszych kolorach lub zestaw koordynowany. Natomiast w przypadku ślubu galmour należy dostosować się do dress codu, jeśli obowiązuje black tie wówczas odpowiednim będzie smoking lub ciemny garnitur. Buty oczywiście powinny być dobrane do stroju. Pamiętajmy, że rodzina Pary Młodej może sobie pozwolić na obuwie mniej formalne, zamiast kolorów czarnych brązy, zamiast oxfordów monki. Tradycyjnie buty typu derby są wykluczone.

 

Co zrobić, żeby buty ślubne służyły nam na wiele innych okazji.

 


Generalnie buty ślubne będą kupowane są do garnituru co oznacza, że założymy je co najmniej tak często jak tenże garnitur. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na smoking i lakierki to musimy mieć świadomość, że nie jest to strój, który zakłada się zbyt często. Co innego czarne lub brązowe oxfordy. Te buty to absolutna klasyka i będą pasowały do wszystkich stylizacji formalnych i półformalnych – garniturów, strojów koordynowanych, a nawet smart casualowych. Są to buty, które zakłada się na spotkania biznesowe, do pracy biurowej, na rozmowę kwalifikacyjną.

Monki na ślub dla pana młodego
Monki z dwiema klamrami w kolorze jasnobrązowym Carlos Santos 9642 Braga
- buty, które nie tylko świetnie wyglądają z eleganckim, ślubnym garniturem, ale będą służyć przez wiele lat na wiele innych okazji.
Carlos Santos 6942 Braga - zobacz w sklepie internetowym

Jeszcze bardziej uniwersalnym obuwiem są monki, które będą pasowały od stylizacji półformalnych po casual. Loafersy mają podobnie szeroki wachlarz zastosowań, z uwzględnieniem, że nie wszystkie nadają się na sezon jesienno-zimowy. Słowem należy postawić na klasykę i unikać udziwnień, zasada less is more sprawdza się w tym wypadku znakomicie. Buty powinny bronić się świetnymi skórami, eleganckim szyciem, zgrabnym kopytem i być idealnie dopasowane do sylwetki noszącego i stylizacji. Wówczas z całą pewnością będą fantastycznym dopełnieniem całości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium