Producent
Kolekcja
Rozmiar
Cena
-
od
do
Jest wiele modeli butów klasycznych oraz jednocześnie casualowych, świetnie współgrających z jeansami i swetrami. Buty Chukka, czyli wiązane na dwie lub trzy dziurki wysokie derby do kostki, zazwyczaj szyte z zamszu na elastycznej gumowej podeszwie. To idealne obuwie pasuje do spodni chino, jeansów i lnianych spodni letnich.
Chukka świetnie sprawdzają się również w chłodniejsze dni wiosny i jesieni oraz są równie chętnie (zwłaszcza w wersji zamszowej) noszone latem. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tych stylowych i ultra wygodnych butach poniżej opisujemy ich historię i szczegóły charakterystyczne, dzięki którym stały się popularne także wśród wielkich gwiazd kina.
Buty Chukka - klasyczne i casualowe
Buty klasyczne kojarzą się głownie z formalnymi Oxfordami. Tymczasem jest wiele modeli butów klasycznych niczym walce Mozarta, a jednocześnie casualowych, świetnie współgrających z jeansami i swetrami. Tak jak w muzyce mamy po jednej stronie Luciano Pavarottiego, a po drugiej Micka Jaggera i obaj są klasykami, tak i pojęcie butów klasycznych jest na tyle pojemne, że mieszczą się w nim zarówno buty bardzo formalne noszone do smokingu jak i casualowe pasujące do jeansów.
Gdybyśmy mieli wskazać na króla stylu casual byłyby to buty Chukka, czyli wiązane na dwie lub trzy dziurki derby okalające kostkę, zazwyczaj (chociaż nie zawsze) szyte z zamszu na elastycznej gumowej podeszwie.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tych stylowych i ultra wygodnych butach poniżej opisujemy ich historię i szczegóły charakterystyczne, dzięki którym stały się popularne także wśród wielkich gwiazd kina.
Geneza butów Chukka
Sama ich geneza jest fascynująca. To w naszej opinii, między innymi, odróżnia buty klasyczne od nieklasycznych. Z powstaniem każdego klasycznego modelu związana jest ciekawa historia.
Buty Chukka w wersji desert boots, zostały rozpowszechnione w latach 50-tych przez angielską kompanię C&J Clark, a ich pierwowzorem było obuwie noszone przez brytyjskich żołnierzy podczas kampanii w Afryce w czasie II Wojny Światowej. Mianowicie Nathan Clark, który walczył w 1941 roku w kampanii bliskowschodniej jako członek 8 Armii podpatrzył, że oficerowie jego formacji noszą dziwne, zamszowe buty w czasie wolnym od służby. Zamawiali jej u szewców w Kairze, gdyż uznali, że ich wojskowe buty nie sprawdzały się w walce na pustyni, a oni potrzebowali czegoś równocześnie lekkiego i dobrze trzymającego się podłoża. Tak powstały pierwsze buty chukka z zamszu na elastycznej podeszwie, nazywane w tej wersji desert boots.
Nathan Clark po powrocie do Anglii podzielił się swoim odkryciem i kompania, w której pracował rozpoczęła produkcję butów Chukka. Sama nazwa modelu pochodzi od gry w Polo, w której oznaczana okresy w grze. Jedna z teorii głosi, że buty te były podobne do tych używanych w Polo.
Model ten druga młodość przeżyły za sprawą Steva McQueena, który nosił obuwie chukka prywatnie oraz wystąpił w nich w swoim najgłośniejszym filmie „Bullit”. To właśnie za sprawą hollywoodzkiego gwiazdora noszącego przydomek King of Cool (król luzu) model ten stal się niezwykle popularny. To ulubiony model innej wielkiej gwiazdy kina - Daniela Craiga (polecamy film na You Tube Być jak Steve McQueen i Być jak James Bond).
Czym charakteryzuje się but Chukka?
Zawsze sięga do kostki, a właściwie ją zakrywa i jest wiązany na sznurowadła, które znajdują się w trzech parach oczek, dopuszczalna jest też wersja z dwiema parami oczek na sznurówki. Klasyczny model ma zaokrąglone czubki.
Jako buty casualowe często tworzone są z zamszu, równie dobrze wyglądają też gdy zostały uszyte ze skóry licowej lub groszkowej. Na marginesie mówiąc zamsz jest dużo bardziej odporny na warunki atmosferyczne niż się zazwyczaj uważa, można bez obaw nosić zamszowe buty także w miesiącach zimowych (polecamy wpis blogowy zamsz-najlepsza skóra na zimę). Wystarczy używać impregnatu do zamszu i raz na jakiś czas wyczesywać skórę z ewentualnych zabrudzeń.
Buty chukka zazwyczaj nie mają żadnych ozdobników i są jednokolorowe. To w rzeczywistości niezwykle prosty konstrukcyjnie but, uszyty z trzech kawałków skóry i podeszwy. Jesteśmy wielkimi fanami tych butów ponieważ:
- Less means more, jak mówią amerykanie, buty chukka są kwintesencją tej zasady, prosta konstrukcja, brak ozdób, surowy design, wszystko to przemawia bardzo mocno, jednocześnie, o ile buty wykonane są z wysokiej jakości materiałów, ta prostota wygląda rewelacyjnie.
- Wygoda, but jest za kostkę, a jednocześnie sznurowany zaledwie na trzy lub dwie dziurki, pomimo tego właśnie dzięki swojej prostej konstrukcji świetnie trzyma się nogi.
- Klasyczny casual, buty chukka to równocześnie kwintesencja klasyki i casualu. Chukka świetnie pasują do jeansów i chino, tworząc z nimi znakomitą kompozycję.
- Uniwersalność i to pod wieloma względami. Obuwie Chukka jako but smart casualowy pasuje również do stylizacji bardziej eleganckich, marynarek, koszul i krawatów (choć raczej knitów niż formalnych).
- Chukka są to buty całoroczne, zamszowe będą nam dobrze służyły także w chłodniejsze letnie dni, a ze skóry groszkowej stanowią świetne obuwie jesienno-zimowe.
- Oryginalność, nie jest to bardzo popularny model, jeśli kupimy klasyczne chukka mamy dużą szansę, że jesteśmy jedynymi którzy mają takie obuwie na nogach, czy to w pracy, czy na spacerze czy wreszcie na imprezie.
- Klasyczny, casualowy, oryginalny i wygodny, a do tego na każdą porę roku – but chukka to but idealny.
W KlasyczneButy.pl oferujemy klasyczne, ręcznie szyte buty typu chukka w wielu modelach czołowych europejskich manufaktur: Berwick, Partigiani, Carlos Santos, Borgioli Fratelli
Jeśli więc tak jak i my jesteś miłośnikiem casualu, a nie chcesz rezygnować ze stylu i elegancji zapraszamy do naszego salonu lub na naszą stronę internetową po buty Chukka.