Producent
Kolekcja
Rozmiar
Cena
-
od
do
Jeżeli mówimy o klasycznych butach to pierwszymi, które nam przychodzą do głowy są półbuty skórzane, męskie. Większość z nas wszystkie klasyczne buty wrzuca do tej kategorii, a tymczasem modeli półbutów jest mnóstwo. Oprócz klasycznego podziału na oxfordy i derby, obuwie to różni się stopniem zdobienia, rodzajem skóry z których zostało uszyte, podeszwą i kolorem. Wszystkie te wymienione cechy półbutów męskich skórzanych mają wpływ na poziom ich formalności i zastosowanie do konkretnych stylizacji. Inaczej nosi się czarne oxfordy cap toe, a inaczej półbuty męskie brązowe takie jak brogowane derby, ponieważ poziom formalności tych modeli jest kompletnie różny. W Klasycznych Butach doradzamy jak dobrać buty zarówno do stopy i konkretnego stroju. Poniżej przedstawiamy podstawowe podziały półbutów męskich skórzanych i zastosowanie
Jakie są rodzaje półbutów męskich
Wyróżniamy wiele rodzajów męskich półbutów. Poniżej prezentujemy te najważniejsze i najczęściej występujące:
Podział ze względu na sposób sznurowania:
1. Oxfordy czyli buty z zamkniętą przyszwą, w których obłożyny (kwatery) są wszyte pod cholewkę (lub doszyte do cholewki), są one uważane za bardziej eleganckie. To właśnie oxfordy zakładane są do najbardziej formalnych strojów męskich – smokingów, czy wieczorowych garniturów.
2. Derby to but z otwartą przyszwą, obłożyny są w nich naszyte na cholewkę, derby to buty o mniejszym stopniu formalności niż oxfordy, często noszone do luźniejszych stylizacji od sportowych garniturów po jeansy.
Ten podstawowy, sięgający połowy XIX wieku podział jest najważniejszym gdy mówimy o klasycznych skórzanych męskich półbutach. Warunkuje on, jak wspomnieliśmy, poziom ich formalności. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny podział, a o tym czy półbuty mają charakter casualowy, czy mogą być uzupełnieniem stylizacji formalych decyduje wiele innych cech.
Podział ze względu na zdobienie:
1. Lotniki (ang. wholecut)– buty uszyte z jednego kawałka skóry, zazwyczaj łączone szwem na pięcie. Ze względu na brak zdobień zaliczane są do obuwia formalnego.
2. Cap Toe – buty z pojedynczym przeszyciem na nosku. To najprawdopodobniej najbardziej klasyczne męskie skórzane buty. Od wielu lat trwa dyskusja, czy to oxfordy cap toe czy lotniki są najbardziej eleganckimi półbutami męskimi. Nie podejmując się rozstrzygania tego dylematu, możemy z całą pewnością stwierdzić, że zarówno lotniki jak i oxfordy cap toe to buty o wysokim stopniu formalności.
3. Brogues – to obuwie ze zdobieniami, które mogą być delikatne (ćwierć brogues) lub pokrywać większość cholewki (full brogues). Generalna zasada mówi, że im więcej zdobień tym półbut bardziej casaulowy.
Podział półbutów męskich ze względu na kolor
Kolejnym elementem wpływającym na stopień formalności półbutów skórzanych męskich jest ich kolor.
Czarne półbuty męskie
Najbardziej formalne są czarne półbuty męskie. Panuje powszechne wyobrażenie, że czarny kolor obuwia jest najbardziej uniwersalnym, nie jest to jednak prawda. Domeną czarnych męskich półbutów są formalne okazje, na których wymagany jest ścisły dress code np. śluby, pogrzeby, oficjalne spotkania o dużej randze. Czarne półbuty zakładamy również wieczorem.
Brązowe męskie półbuty
Zdecydowanie częściej używane są brązowe męskie półbuty. Klasyczny oxford cap toe w kolorze brązowym również jest butem o wysokim stopniu formalności, jednak znacznie lepiej pasuje do większości dziennych ubiorów niż czarne półbuty. Brązowe półbuty męskie będą pasowały do wszystkich stylizacji granatowych, niebieskich, szarych, brązowych, zielonych. Właściwie jedynym kolorem spodni, z którym brąz cholewki się „gryzie” jest …czarny. Jeśli decydujemy się na czarny garnitur to praktycznie jedynym dopuszczalnym wyborem będą półbuty w tym samym kolorze (ewentualnie bordowym). Pamiętajmy jednak, że czarne garnitury powinny być noszone wyłącznie wieczorem, a w ciągu dnia tylko na pogrzeby.
Podział skórzanych półbutów męskich ze względu na rodzaj podeszwy
Wreszcie męskie półbuty możemy podzielić ze względu na rodzaj podeszwy.
Decyduje ona nie tylko o poziomie formalności obuwia ale także ma typowo praktyczne zastosowanie. Nie wchodząc w specjalistyczne szczegóły, możemy w męskich, skórzanych półbutach możemy wyróżnić dwa rodzaje podeszew:
1. Skórzana – często stosowana w butach o wyższym stopniu formalności, jest uważana za bardziej elegancką. Oprócz walorów czysto wizualnych, podeszwa skórzana ma też praktyczne zalety – łatwiej układa się do stopy, która lepiej oddycha w półbutach z taka podeszwą. Nie jest ona jednak odporna na warunki atmosferyczne oraz podlega szybszemu ścieraniu się. Z tego powodu rekomendujemy podeszwę skórzaną w butach letnich i formalnych lub półformalnych.
2. Gumowa – podeszwa, która ustępuje skórzanej elegancją i wygodą noszenia ale za to bije ją na głowę funkcjonalnością, polecamy ją w butach zimowych oraz casualowych, codziennych półbutach męskich skórzanych, typu derby lub full brogues.
Jak widać z powyższego, podstawowego podziału męskich, skórzanych półbutów jest wiele rodzajów i każdy ma zastosowanie w innej sytuacji. Z tego powodu zdecydowanie najlepiej jest skontaktować się z naszą infolinią 790507208 lub mailowo sklep@klasycznebuty.pl. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i pomogą wybrać idealne półbuty. Zapraszamy do kontaktu.