Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu

0

Podróże z butami


Na temat funkcjonalnego i optymalnego pakowania bagażu na krótsze i dłuższe wyjazdy można znaleźć sporo poradników. O ile odnoszą się one do konieczności wygospodarowania w bagażu miejsca na jedną, dwie lub więcej par butów, w zależności od rodzaju naszej aktywności na wyjeździe i czasu jego trwania, rzadko wspominają o kwestii, jak należy buty przewozić, żeby uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z ich uszkodzeniem.

Motywacją do tego wpisu była rozmowa z jednym z naszych Klientów, który zadał nam bardzo dobre pytanie – jadę na urlop i chciałbym zabrać ze sobą dwie pary butów o bardziej klasycznym wyglądzie i przeznaczeniu, jak to zrobić żeby ich nie uszkodzić w bagażu, a jednocześnie żeby buty nie uszkodziły przewożonych ubrań? Oto nasze podsumowanie i kilka rad dotyczących podróżowania z klasycznymi butami.


1. Jazda solo czy w duecie, czyli z prawidłami czy bez?

Prawidła to nieoceniony dodatek do naszych butów. Powinniśmy o nich pamiętać również zabierając nasze buty na wyjazdy i to nie tylko dlatego, żeby rozpiąć buty na prawidłach, kiedy już dotrzemy do celu naszej podróży. Prawidła w butach przewożonych w bagażu mają na celu zabezpieczyć je przed zdeformowaniem cholewek pod ciężarem innych przedmiotów przewożonych w bagażu. Jedyna niedogodność wynikająca z zabierania prawideł na wyjazdy, to ich masa. Jedna para pełnych drewnianych prawideł w rozmiarze 40 waży 830 gramów (niespełna 1 kg). Nie jest to może przytłaczająca waga, niemniej jednak w świecie przewoźników lotniczych, którzy ściśle limitują wagę bagażu przypadającego na podróżnego, jedna czy dwie pary prawideł mogą zaważyć na przekroczeniu limitu. Ta niedogodność spowodowana wagą drewnianych prawideł jest na całe szczęście pozorna, gdyż producenci akcesoriów do butów mają w zanadrzu bardzo dobre rozwiązanie – prawidła podróżne. Są to lekkie i wytrzymałe prawidła wykonane z plastiku, standardowo produkowane w trzech rozmiarach z regulacją (S – 39-40; M – 41-42; L – 43-45), co pozwala na pokrycie całej rozmiarówki. Takie prawidła są świetną alternatywą do zastąpienia prawideł drewnianych w czasie podróżowania, a ich waga tj. 210 gramów (rozmiar 39-40) przemawia zdecydowanie na ich korzyść przy pakowaniu butów na wyjazd. Jednocześnie prawidła podróżne gwarantują spełnianie podstawowej funkcji podczas przewożenia butów – pozwalają uniknąć zdeformowania cholewek.

Prawidła podróżne


Prawidła podróżne można również wykorzystywać podczas czyszczenia i aktywnej pielęgnacji butów. Nasi renowatorzy zauważają wyraźną różnicę w wygodzie operowania butami z prawidłami podróżnymi podczas ich czyszczenia.


 


2. Worki na butyJeszcze kilka lat temu nie był to standardowy dodatek do nowo zakupionych butów i był raczej zarezerwowany dla marek z wyższej półki. Od kilku lat producenci klasycznych butów męskich praktycznie bez wyjątków dołączają bawełniane worki do każdej zakupionej pary, które dodatkowo zazwyczaj opatrzone są logo marki. Jeśli takie worki nie zostały dołączone do butów warto się w nie zaopatrzyć z myślą o zabieraniu butów na wyjazdy, ale również do wykorzystania w trakcie sezonowego przechowywania butów (patrz Garażowanie, czyli jak przechowywać buty po sezonie).Worki mają do spełnienia bardzo dwa istotne zadania podczas podróżowania butów

– (i) chronią buty w trakcie transportu przed niechcianymi wgnieceniami i zarysowaniami oraz (ii) zabezpieczają inne przedmioty przewożone w bagażu przed butami.

(i) Musimy pamiętać, że skóra naturalna ma swoje ograniczenia i wytrzymałość. O wgniecenia na skórze czy jej zarysowania w trakcie transportu nie jest trudno, a usunięcie takich uszkodzeń na wyjeździe może być praktycznie niemożliwe. Jeszcze jedna uwaga w temacie worków jako bufora zabezpieczającego buty i przed butami. Każdy but powinien być przewożony w osobnym worku. Wkładanie obu butów do jednego worka nie zabezpieczy ich w pełni przed wgnieceniami i zarysowaniami skóry. Musimy pamiętać, że buty mają twarde ranty podeszwy i obcasy, mogą mieć również sprzączki i haczyki wykonane z metalu i wszystkie te elementy mogą bardzo niemiło obejść się ze skórą cholewek.

(ii) Worki chronią również inne przewożone w bagażu przedmioty, najczęściej ubrania. Buty które nosimy i o które dbamy są zabezpieczone woskiem, który pod wpływem podwyższonej temperatury może zostawić ślady na garderobie przewożonej w bagażu. Zdecydowanie lepiej jeśli takie ślady pozostaną we wnętrzu bawełnianego worka, niż na bawełnianych spodniach. Bawełniane worki zabezpieczają zatem nie tylko nasze buty, ale również chronią nasze ubrania w trakcie transportu. Last but not least – wkładając buty do worków należy upewnić się, że nie ma w nich żadnych zanieczyszczeń stałych, takich jak drobne kamienie czy ziarenka piasku. W tym celu należy odwrócić worki na lewą stronę i pozbyć się ewentualnych drobinek. W ściśle zapakowanym bagażu, takie drobiny piasku i żwiru mogą uszkodzić skórę cholewki i spowodować jej wgniecenia lub zarysowania.


3. Buty w bagażu

 


Umieszczenie butów w bagażu również wymaga metodycznego podejścia. Jeśli skompletujemy naszą garderobę na wyjazd okaże się, że prawdopodobnie buty są najcięższym elementem całego zestawu. Dlatego buty powinny znaleźć się na spodzie torby/walizki, tak aby swoim ciężarem nie przygniatały innych rzeczy w bagażu. W celu wyeliminowania ryzyka zniszczenia butów w trakcie podróży należy również pamiętać, aby w pobliżu butów nie znajdowały się przewożone w bagażu kosmetyki. Zalanie butów wodą toaletową czy perfumami nie jest całkowicie niemożliwe, powiem więcej – znamy takie przypadki z autopsji.

 

4. Wyposażenie dodatkowe
Czy na wyjazd powinniśmy zabrać jakieś akcesoria związane z butami? Oczywiście, że tak! Powiem więcej, nie ma nic bardziej relaksującego niż wieczorna sesja czyszczenia i polerowania butów. No cóż, zdaje sobie sprawę, że mogę być odosobnionym przypadkiem i na wyjazdach czy to służbowych, czy to związanych z wypoczynkiem, nie w głowie nam czyszczenie butów. Niemniej jednak polecam do bagażu włożyć krótką, najlepiej plastikową łyżkę do butów, żeby wygodnie zakładać buty i przy okazji dbać o zapiętki butów i nasze palce (patrz Jak używać łyżki do butów). Do bagażu można też dorzucić zapasową parę sznurowadeł, bo jak wiadomo sznurowadła lubią zrywać się wtedy, kiedy absolutnie nie powinny.

Jeśli chodzi o środki do czyszczenia butów, to zakładając, że zabieramy w podróż czyste i przygotowane buty nie ma potrzeby zabierania kosmetyków i szczotki do pielęgnacji butów. Ponadto w razie konieczności zawsze możemy skorzystać z worków jako improwizowanej szmatki do przepolerowania butów. Na koniec jeszcze jedna uwaga odnośnie środków do pielęgnacji butów, które znajdują się na wyposażeniu niektórych hoteli. Zestawy do czyszczenia butów (shoe shine kit) w postaci małej gąbki nasączonej najczęściej produktami na bazie silikonu, które mają za zadanie dać natychmiastowy efekt połysku, to nie jest produkt, którym chcemy traktować buty z naturalnej skóry. Najlepiej zrezygnować z pokusy wyczyszczenia butów skórzanych takim specyfikiem.

W Klasycznych butach rozmowy o butach i tematach z nimi związanymi są zawsze istotnym elementem naszych kontaktów z Klientami, dlatego niezmiennie zachęcamy Was do kontaktu z nami – osobiście, przez telefon (790507208) lub mail sklep@klasycznebuty.pl

 [product id="6428, 7785, 6366, 7631 "]

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium