Rodzaje męskich butów

0

Wysokiej jakości klasyczne buty są wizytówką mężczyzny. Szczególnie przy bardziej formalnych okazjach np. biznesowych skórzane buty są po prostu niezbędne.

W pierwszej chwili wydaje się nam, że wybór różnych rodzajów męskich butów jest ogromny, lecz przy bliższym poznaniu okazuje się, że istnieje tylko kilka bazowych modeli, które często swój początek mają w XIX wieku.

Rodzaje i typy męskich klasycznych butów:
Do podstawowej kolekcji należy zaliczyć następujące typy butów męskich: oksfordy, derby, brogsy, monki oraz loafersy (półbuty) oraz trzewiki i sztyblety (buty za kostkę).

Można je podzielić ze względu na sposób wiązania: sznurowane (oxford, derby), zapinane na klamerki (monki) oraz wsuwane (loafersy, mokasyny).

Oksfordy

Oksfordy buty męskie
Oksfordy, a zwłaszcza te gładkie w ciemnym kolorze to najbardziej formalne obuwie, które świetnie wygląda z eleganckimi garniturami. Derby zwane też blucherami ze względu na otwartą przyszwę są wygodniejsze dla osób z wyższym podbiciem, ale też zdecydowanie mniej formalne.

Monki

Monki buty męskie

Monki uchodzą za buty uniwersalne – idealnie pasują do stylu smart casual. Mogą posiadać jedną lub dwie metalowe klamerki. Monki z dwiema klamerkami (podwójne monki, double monks) często zakłada się do dwurzędowej marynarki oraz do krótszych, zwężanych spodni, szytych we włoskim stylu. Monki z jedną klamerką (pojedycze monki, single monks) są trochę bardziej formalne i kiedy występują wraz ze spodniami z szerszymi nogawkami można je pomylić z oksfordami.

Buty wsuwane – loafersy (mokasyny)

Loafersy buty wsuwane męskie

Loafersy to przede wszystkim penny loafers (z poprzecznym paskiem) oraz tassel loafers (buty z chwostami). Buty wsuwane są bardzo wygodne, gdyż nie posiadają sznurowadeł, ani klamerek. Kiedyś zakładano je tylko na nieformalne okazje, dziś chętnie się je nosi do nieformalnych garniturów i do zestawów koordynowanych. Uważa się je co prawda za buty letnie, ale w ciemniejszych kolorach i na grubszych podeszwach sprawdzą się też wiosną i jesienią. Najmniej formalne buty wsuwane to te pozbawione obcasa: mokasyny dla kierowców (driving mocs) oraz mokasyny żeglarskie tzw. boat shoes.

Spośród butów sznurowanych możemy wyróżnić te z zamkniętym sznurowaniem (oksfordy lub wiedenki) oraz z otwartym sznurowaniem (derby lub angielki). W uproszczeniu można powiedzieć, że w oksfordach, obłożyny albo kwatery (część skóry, gdzie są otwory na sznurowadła) są wszyte w przednią część cholewki zwaną przyszwą lub na nią naszyte (derby).

Typy butów męskich ze względu na zdobienia : brogsy pełne (full brogue), półbrogsy (half brogue), ćwierć brogsy (quarter brogue, nabardziej oszczędne zdobienia – brogowanie tylko na przeszyciu za palcami), cap toe (z nakładanym noskiem – z przeszyciem za palcami), whole-cut/lotniki/jednokrojki (bez żadnych przeszyć). Obuwie bez zdobień określa się też angielskim terminem plain. Przyjmuje się, że im mniej zdobień posiada obuwie tym jest bardziej formalne. W zasadzie termin brogsy (brogues) nie oznacza żadnego typu lub rodzaju obuwia lecz tylko sposób zdobienia. Brogowanie to charakterystyczne perforacje i zdobienia w kształcie rozety na czubku. Brogsy to obok monków bardzo uniwersalne obuwie, świetnie pasują do dziennych garniturów biznesowych, spodni typu chino czy też do dżinsów.

Podobnie jak ze zdobieniami sytuacja wygląda z kolorem – im ciemniejszy, tym formalność wzrasta. Najbardziej formalny to oczywiście kolor czarny. Buty w tym kolorze uszyte z licowej skóry cielęcej (ewentualnie ze skóry lakierowanej) pasują na najbardziej uroczyste okazje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl