Włoskie buty męskie
Gdyby jednym z pytań w Familiadzie było - "jakie są najlepsze buty" jestem pewien, że najwięcej głosów miałaby odpowiedź "włoskie":) Włochy to kraj który słynnie z dobrego jedzenia, pięknej pogody, zabytków i właśnie butów (oraz ubrań). Czy faktycznie oryginalne włoskie buty są najlepsze na świcie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym wpisie.
Włoskie oryginalne buty czyli jakie?
No właśnie - gdyby bowiem drugim pytaniem w teleturnieju było "wymień najlepsze włoskie marki butów" sądzę, że z odpowiedzią byłoby dużo trudniej - zapewne padłyby nazwy znanych domów mody jak Gucci, Salvatore Ferragamo, może Dolce & Gabbana. Tymczasem zazwyczaj wielkie domy mody zlecają produkcję swoich butów mniejszym manufakturom i w rzeczywistości za wielkimi markami kryją się lokalni rzemieślnicy szyjący buty. Natomiast prawdziwy włoski geniusz jeśli chodzi o buty nie kryje się w tychże luksusowych (i niebotycznie drogich) domach mody - a zupełnie gdzie indziej, zazwyczaj w rodzinnych manufakturach, gdzie prawdziwi artyści tworzą dzieła sztuki szewskiej.
Czy męskie włoskie buty są najlepsze na świecie?
Anglicy na pewno zareagowaliby z oburzeniem na takie twierdzenie. I pewnie mieliby trochę racji, takie marki jak Church, Edward Green, John Lobb czy Barker szyją buty często od ponad 100 lat i słyną z doskonałości. Zresztą rywalizacja między angielską modą męską, a włoską trawa od kilku dekad i do dzisiaj pozostaje nierozstrzygnięta. Gdybyśmy musieli jednak oceniać to wyżej postawilibyśmy Włochy niż Anglię w dziedzinie szycia butów. Nigdzie indziej na świecie nie ma bowiem tak wielu manufaktur i zakładów szewskich, w których trzecie lub nawet czwarte pokolenie szewców tworzy buty. Gdyby ktoś chciał samodzielnie ocenić, która sztuka szewska jest mu bliższa włoska czy angielska - zapraszamy do Klasycznych Butów, gdzie można porównać i przymierzyć buty dwóch wysoko cenionych manufaktur - włoskiej Fratelli Borgioli i angielskiej Barker (poniżej szewc przyszywający podeszwę w modelu Barker Anniversary).

Jakie włoskie manufaktury polecamy?
Przede wszystkim powiedzmy sobie wprost - tak - Włochy to kraj butów, a włoskie, męskie buty są piękne, wygodne i znakomitej jakości, jednak to stwierdzenie nie dotyczy WSZYSTKICH butów włoskich. Tak jak wszędzie, zdecydowana większość butów dostępnych we Włoszech to klejone buty, przeciętnej (co najwyżej) jakości. Można też kupić wyjątkowo drogie włoskie buty ekskluzywnego domu mody, których wykonanie również będzie pozostawiało sporo do życzenia. Żeby kupić dobre, oryginalne włoskie buty najlepiej zrobić to w manufakturze zajmującej się szyciem butów z tradycjami - a tam buty na pewno nie będą tanie - zapomnijcie o cenach 100 czy nawet 200 euro. Dobre włoskie buty NIE SĄ TANIE.
My przede wszystkim polecamy zaprzyjaźnioną z nami toskańską manufakturę Fratelli Borgioli. Położona w miasteczku Vinci (miejscu narodzin geniusza renesansu Leonardo da Vinci) w sercu Toskanii od 1946 ręcznie szyje najwyższej jakości ekskluzywne włoskie buty. Fratelli Borgioli szyje buty głównie dla wielkich domów mody jak Hermes, Manolo Blahnik i Dolce&Gabbana, ale i dla Klasycznych Butów uszyje co sezon kilka modeli przepięknych i wygodnych loafersów, oxfordów, derby czy trzewików. Manufaktura ma charakter rodzinny i w naszej opinii jest jedną z najlepszych we Włoszech, a to oznacza że jedną z najlepszych na świecie. Szczególnym uznaniem cieszy się sztuka patynowania obuwia - nazwana Leonardo i zastrzeżona przez tą manufakturę.

Za najlepszą z kolei uchodzi manufaktura Paolo Scafora z Neapolu. Manufaktura według wielu fachowców szyje najlepsze buty na świecie - ich koszt nie jest jednak mały - około 2000 euro, nie mniej i tak jest to mniejsza kwota niż w angielskich manufakturach takich jak np. Edward Green. Tym bardziej, że posiadacze butów od Paolo Scafory mówią, że naprawdę warto - potwierdzamy sami mieliśmy okazję mierzyć i testować buty tej neapolitańskiej pracowni.

Podsumowując - zgadzamy się z twierdzeniem, że włoskie buty są świetne, kto wie może nawet najlepsze na świecie, jednak jak wszędzie nie dotyczy to wszystkich włoskich butów, a wybranych manufaktur, nie można tez zapomnieć że znakomite buty szyją też Anglicy, Portugalczycy (Carlos Santos) czy nawet Hiszpanie. Najlepiej więc przekonać się samemu, które buty pasują Wam najbardziej odwiedzając nasze salony w Warszawie i Gdańsku.
[product id="8543, 8547"]
Komentarze do wpisu (0)