Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

0

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Wbrew pozorom, rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko odpowiednie przygotowanie merytoryczne ale również właściwa prezencja. W końcu strój to wizytówka człowieka. Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne i zostaje w pamięci na bardzo długo.
Jak więc odpowiednio zaprezentować się, jak ubrać na spotkanie rekrutacyjne, o czym pamiętać aby rozmowa przebiegło po naszej myśli?

Strój a stanowisko pracy

Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną w pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę stanowisko o jakie ubiegamy się. Jest to kluczowe aby nie popełnić modowego i wizerunkowego faux pas. Inaczej powinniśmy ubrać się kandydując na wysokie stanowiska związane np. z finansami a zupełnie inaczej przy stanowiskach grafika kreatywnego czy stylisty modowego. Raz będzie to oficjalny ciemny garnitur, biała koszula, krawat i gładkie oxfordy a innym razem szara marynarka, koszula, chinosy i brązowe brogsy.
Niezależnie jednak od stanowiska i ubioru, dbałość o szczegóły to podstawa. Bezwzględnie czyste buty, wyprasowana koszula, zadbane paznokcie i schludny wygląd są niezbędnym elementem aby profesjonalnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dress code obowiązujący w firmie

Zanim zdecydujemy jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną, spróbujmy dowiedzieć się jaki obowiązuje u potencjalnego pracodawcy oficjalny dress code. Przyjmuje się, że na spotkaniu rekrutacyjnym strój kandydata powinien być zgodny z dress codem firmy, w której złożył aplikację.
A co w przypadku, kiedy nie wiemy jakie panują w firmie zasady dotyczące codziennego stroju? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi zasada klasycznego elegancji, klasycznej znaczy ponadczasowej. Zawsze będzie lepiej, kiedy strój będzie zbyt elegancki niż miałby być niechlujny lub niepasujący do oficjalnego spotkania. Niezależnie od stanowiska, rozmowa kwalifikacyjna zawsze jest oficjalnym, formalnym spotkaniem, na które warto ubrać dopasowany garnitur, jasną koszulę oraz zadbane klasyczne buty.

Rodzaj męskiego stroju na rozmowę kwalifikacyjną

Jaki zatem będzie ten właściwy strój na rozmowę kwalifikacyjną? Koniecznym jest zaznaczyć, że strój to nie tylko sam nasz wygląd. Odpowiednio zestawiona stylizacja pokazuje nasze zaangażowanie i świadczy o profesjonalnym poważnym podejściu do spotkania rekrutacyjnego, ale też o szacunku do samego rekrutera. Klasyczny schludny wygląd jest bardzo istotny podczas kreowania wizerunku personalnego. Czy będzie to ciemnoszary, grafitowy lub granatowy garnitur, czy marynarka, jasna koszula z długim rękawem i eleganckie spodnie w połączeniu z klasycznymi butami, zależy tylko od stopnia formalności stanowiska, na które aplikujemy.

Możemy wyróżnić cztery podstawowe style ubioru na rozmowę kwalifikacyjną:

1. Formalny

Z tym stylem mamy do czynienia kiedy mówimy o pracy na stanowiskach takich jak prezes, dyrektor, prawnik, bankier lub urzędnik wyższego szczebla. Formalne stanowisko pracy wymaga formalnego ubioru. Dominują tu gładkie garnitury w odcieniach czerni, szarości i granatu, które doskonale łączą się z białą koszulą, czarnymi oxfordami i stonowanymi, minimalistycznymi dodatkami. Krawat stanowi integralny element kompletnej formalnej stylizacji.

Informal

2. Business casual

To styl bardzo szeroki jak chodzi o zestawianie stylizacji ale też niezwykle wymagający aby nie przekroczyć granicy formalności. Business casual charakteryzuje się klasyczną elegancją ale w wygodniejszym, swobodniejszym wydaniu. W stonowanej kolorystyce stylizacji pojawiają się elementy kontrastowe w postaci brązów, beżu lub błękitu. W tej stylizacji dopuszcza się zastąpienie marynarki np. zapinanym na guziki swetrem. Najważniejsze jednak, by całość była spójna, swobodna ale nie krzykliwa.

Klasyczna stylizacja

3. Smart casual

Kiedy myślimy o kreatywnych stanowiskach pracy takich jak projektant wnętrz, fotograf, grafik artystyczny, wizażysta od razu nasuwa nam się styl smart casual. Powyższe zawody wymagają prezentowania elegancji, która może, albo wręcz powinna być urozmaicona o pewną ekstrawagancję, podkreślać indywidualizm i świadczyć o kreatywnych predyspozycjach. Smart casual stwarza tu szerokie możliwości. W tych stylizacjach mogą pojawić się wyraziste kolory, marynarki w połączeniu z dżinsami a zamiast koszuli np. golf. Najważniejsze jest wyczucie dobrego smaku.

Smart casual

4. Nieformalny/indywidualny

Przy stanowiskach związanych z branżą artystyczną (malarze, aktorzy, muzycy) w zasadzie panuje dowolność w zestawianiu stroju na rozmowie kwalifikacyjnej. W tym przypadku strój wynika z cech osobowościowych kandydata, podkreśla jego indywidualny, wyjątkowy charakter, stanowi wizytówkę tej osoby. Różnorodność jest tu niezwykle szeroka ale też wymaga schludności, elegancji i dobrej prezencji.

Pora roku a strój na rozmowę kwalifikacyjną

Firmy prowadzą rekrutacje niezależnie od pory roku. Dla tego strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien uwzględniać również ten element. Odpowiedni dobór tkanin ma w tym wypadku kluczowe znaczenie.
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną musimy czuć się komfortowo, być wypoczęci, rześcy i energiczni. Nic nam nie da dopiero co wzięty prysznic jeśli w upalny dzień idąc na spotkanie rekrutacyjne założymy mięsistą marynarkę z podszewką i syntetyczną koszulę. Nim zacznie się rozmowa już będziemy wykończeni a nasz wygląd może skutecznie zaprzepaścić szanse nawiązania współpracy z potencjalnym pracodawcą.
W porze letniej idealne będą lekkie garnitury oraz marynarki bez konstrukcji, koniecznie uszyte z wysokiej jakości naturalnych tkanin. Koszule w jasnych kolorach z najwyższej jakości bawełny sprawią, że nie będziemy czuć się skrępowani a nasze ciało pozostanie suche. W niektórych sytuacjach można zrezygnować z marynarki ale spodnie bezwzględnie powinny pozostać długie a buty pełne. Koszula zdecydowanie też powinna mieć długi rękaw.
Jesienią i zimą strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien uwzględniać nie tylko temperaturę ale i ogólne warunki atmosferyczne. W jednym przypadku bezwzględnie będzie nam potrzebny parasol, w drugim czapka i rękawiczki, w innym zaś szmatka do przetarcia butów lub specjalne kalosze. Warto pamiętać: zanim spotkamy się z rekruterem zostawmy dodatkowe ubranie i akcesoria w poczekalni lub szatni. Unikniemy w ten sposób kłopotliwej sytuacji z rozbieraniem się a będziemy mogli od wejścia byś maksymalnie skoncentrowani na samej rozmowie i prezentacji swojej kandydatury.

Jakie dodatki do stroju na rozmowę kwalifikacyjną

Dodatki do stroju na rozmowę kwalifikacyjną nie powinny dominować i warto je ograniczyć do minimum. W formalnych stylizacjach warto pamiętać o krawacie, poszetce i zegarku, które są absolutnie zbędne przy stroju nieformalnym, casualowym. Niezależnie jednak od rodzaju stylizacji są dodatki, które odpowiednio dobrane dopełniają cały nasz wizerunek. Jest to pasek współgrający z obuwiem oraz skarpetki. Szerzej na ten temat można przeczytać na naszym blogu Paski i Skarpety

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium