Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Prawidła

Inni kupili również
Prawidła cedrowe KB
Prawidła cedrowe KB
149,00 zł
Prawidła Podróżne
Prawidła Podróżne
75,00 zł
Promocje
Carlos Santos 8885 Grain Marron Derby
Carlos Santos 8885 Grain Marron Derby
1 749,00 zł 1 549,00 zł
Carlos Santos 7273 Cherry/Bairrada
Carlos Santos 7273 Cherry/Bairrada
1 598,00 zł 1 398,00 zł
Carlos Santos 7273 Braga Oxford
Carlos Santos 7273 Braga Oxford
1 598,00 zł 1 398,00 zł
Partigiani 7770 Camello Suede Monk
Partigiani 7770 Camello Suede Monk
989,00 zł 798,00 zł
Carlos Santos 7905 Braga  Oxford
Carlos Santos 7905 Braga Oxford
1 598,00 zł 1 440,00 zł
Berwick 3010 Black Hidden Channel  Oxford
Berwick 3010 Black Hidden Channel Oxford
1 049,00 zł 899,00 zł
Partigiani 7206 Tabaco Suede Sneakers
Partigiani 7206 Tabaco Suede Sneakers
949,00 zł 759,00 zł
Carlos Santos 7945 Dark Chocolate
Carlos Santos 7945 Dark Chocolate
1 649,00 zł 1 319,00 zł
Partigiani 7675 Brown Sandały
Partigiani 7675 Brown Sandały
649,00 zł 519,00 zł
Partigiani 7896 Navy Mokasyn
Partigiani 7896 Navy Mokasyn
899,00 zł 719,00 zł
Partigiani 7561 Chocolate Monk
Partigiani 7561 Chocolate Monk
998,00 zł 798,00 zł
Partigiani 7712 Croket Honey Loafer
Partigiani 7712 Croket Honey Loafer
998,00 zł 798,00 zł

Drewniane prawidła - najlepiej te wykonane z drewna cedrowego -  to obok pasty i kremu podstawa biernej pielęgnacji skórzanych butów. Dobrej jakości buty są w stanie przetrwać i służyć naprawdę długi czas, ale żeby tak się stało to niezbędne są prawidła.

Prawidła kilkukrotnie przedłużają długość życia butów i muszą być rozpatrywanie w kategorii inwestycji na lata.

W sklepie KlasyczneButy.pl oferujemy najlepsze cedrowe prawidła oraz lekkie prawidła podróżne idealne gdy zabieramy swoje buty ze sobą w delegację lub na urlop.

O ile nie trzymamy butów cały czas w szafie lub na półce pod kloszem, a używamy ich zgodnie z przeznaczeniem czyli w nich chodzimy, to muszą pozostać na nich ślady. Charakterystyczne zagięcia, marszczenia skóry czy materiału w pracujących miejscach cholewki są naturalne i normalne. Im szybciej to zrozumiemy, zaakceptujemy, ba wręcz polubimy, tym prędzej będziemy czerpali prawdziwą przyjemność z posiadania i eksploatacji dobrych butów. Nawet w najlepszych butach, z najlepszych skór ten efekt jest normalny i naturalny. Jest to wręcz efekt widoczny i pożądany. Gdyby na skórze nie pozostawały ślady po zgięciach to dopiero byłby prawdziwy powód do zmartwień, oznaczałoby to bowiem, że nie mamy do czynienia z naturalną skórą, a z wyrobem skóropodobnym.

Trzeba też pamiętać, że prawy but może łamać się nieco inaczej niż but lewy ponieważ nasze stopy bywają dość mocno różne (asymetryczność, kontuzje, urazy itd.) i buty w różny sposób pracują podczas noszenia. Problem z zaakceptowaniem tego faktu często mają mało doświadczeni miłośnicy obuwia, którzy chcieliby, żeby ich buty zawsze były piękne i nieskazitelne. Jeżeli jeszcze tego nie doświadczyliście, to uwierzcie nam na słowo – dobre 10-letnie, zadbane skórzane buty z charakterystycznymi zmarszczkami to esencja doskonałości.

Oczywiście znamy sposoby prostowania cholewek oparte na wysokiej temperaturze, podgrzanym powietrzu, parze wodnej stosowane zwłaszcza przez miłośników sneakersów, a czasem o zgrozo także przez specjalistyczne zakłady. Zdecydowanie nie polecamy tych metod, po pierwsze mogą powodować uszkodzenia cholewki, po drugie efekt i tak jest krótkotrwały, po jakimś czasie zagięcia się pojawiają ponownie, a jak już pisaliśmy jest to efekt naturalny i oczekiwany.

Skoro zagięcia muszą być to po co używać prawideł?

Powodów jest wiele. Pierwszy to po to, by naturalne zagięcia nie przekształciły się w patologiczne deformacje cholewki i mechaniczne uszkodzenia skóry. Podczas produkcji, kształt buta determinuje kopyto, na które skóra jest naciągana. Podczas eksploatacji but wypełniony jest stopą. Kiedy chodzimy w butach, nasze stopy pocą się, a ta wilgoć wchłaniana jest przez skórzane elementy buta. Skóra mięknie i przyjmuje z czasem kształty wymuszone naszym chodem. Po zdjęciu obuwia, schnie ono w takim stanie jak je zostawimy, zatem może utrwalić te zagięcia i wypaczenia, co wpłynie na pogorszenie wyglądu butów. Kiedy nie jest używany, zdecydowanie najlepiej wypocznie na prawidle, które utrzyma jego naturalny kształt i zadba o odpowiednie odparowanie wilgoci. Mokra od potu lub/i wody deszczowej cholewka pozostawiona bez wypełnienia potrafi bardzo szybko stracić swoje walory estetyczne, a w skrajnych przypadkach również użytkowe. Wówczas pomogą nam prawidła, które powinniśmy wkładać do butów zaraz po ich zdjęciu z nóg. To wypełnienie ma tu dwie podstawowe role do spełnienia. Po pierwsze napina skórę cholewki, dzięki czemu but schnie przyjmując oryginalny kształt. Po wyschnięciu zachowa go nawet jeśli wyjmiemy wypełnienie. Po drugie prawidła wchłaniają wilgoć i przykre zapachy, dzięki czemu buty schną szybciej.

Prawidła czy kopyta?

Cały czas jeszcze wiele osób myli kopyto z prawidłami. Wyjaśniamy zatem, że oba przedmioty dyskusji są do siebie podobne, ale zastosowanie znajdują na zupełnie różnych etapach „życia” buta. Kopyto jest przestrzennym modelem stopy i wykorzystywane jest na etapie produkcji. To od kształtu kopyta zależy ostateczny kształt całego buta. Jeżeli chcemy wyprodukować buty robocze, zazwyczaj używamy kopyt masywnych i obłych. Jeżeli chcemy wyprodukować damskie, subtelne szpilki używamy kopyt smukłych i dynamicznych. Prawidło jest również przestrzennym modelem stopy, ale zastosowanie znajduje na etapie przechowywania obuwia, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie oryginalnego kształtu cholewki.

Najczęściej produkuje się prawidła uniwersalne, pasujące do wielu modeli butów, ale zdarzają się luksusowe marki czy obuwnicze pracownie, które lokują w ofercie prawidła stworzone na bazie konkretnych kopyt. Takie prawidła idealnie pasują do konkretnych modeli, ale jest to już niestety sprawa dość kosztowna. Niewiele marek sobie na to pozwala. Powiedzmy też sobie szczerze nie ma takiej potrzeby. Dobrej jakości, regulowane prawidła cedrowe w zupełności wystarczą. Podstawową i najważniejszą funkcją prawideł, jak już wspominałem jest utrzymanie oryginalnego kształtu obuwia. Bez dobrych prawideł nie jest to łatwe zadanie. Dlatego dość istotne jest w miarę dobre dopasowanie i możliwość regulacji. Ponadto prawidła, na które naciągnięta jest skóra, ułatwiają zabiegi pielęgnacyjne na powierzchni cholewki za pomocą pasty, kremu i wosków. Ułatwiają również odprowadzanie wilgoci z buta.

Prawidła cedrowe

Zdecydowanie najlepszymi są prawidła cedrowe, pięknie pachną wypełniając przyjemnym aromatem wnętrze obuwia. Dobrej jakości prawidła utrzymują aromat przez wiele sezonów. Prawidła cedrowe mają właściwości higroskopijne i absorbują wilgoć znajdującą się w butach. No i ostatecznie prawidła pełnią funkcję estetyczną.

Eleganckie buty w dobrej jakości prawidłach prezentują się pięknie. Dobrej jakości prawidła mają możliwość regulacji, która bardzo ułatwia optymalne ich dopasowanie do poszczególnych butów. Dzięki mechanizmowi, sprężynom i śrubom oraz dzielonemu noskowi regulować można zarówno długość, jak i szerokość. Drewniane trzyczęściowe prawidła regulują się na długość oraz szerokość i potrafią być naprawdę niesamowite zarówno pod względem kształtów, jak i kolorów. Pełna pięta w drewnianych prawidłach jest właściwie obowiązkowym elementem dobrej jakości prawidła. Nieco za duże rozmiarowo plastikowe i drewniane prawidła sprężynowe zakończone małą kulką mogą deformować tylną część cholewki.

Rozmiary prawideł

Nie należy za mocno przywiązywać się do rozmiarów prawideł. Z tym bywa dość różnie. Rozmiar Twoich butów nie zawsze będzie równy z rozmiarem prawideł. Dość często do butów danej marki pasują prawidła o rozmiar mniejsze. Nie należy wciskać prawideł do butów na siłę. Dobrą techniką jest wsuwanie prawideł do butów ustawiając je pod kątem 40-45 stopni i prostując stopniowo podczas lokowania ich wewnątrz. Jeżeli mimo wszystko czujesz, że trzeba w ten proces włożyć konkretną siłę, lepiej wymienić prawidła na rozmiar mniejsze. Idealnie jest przy kupowaniu prawideł mieć ze sobą buty, do których kupujemy prawidła. Sklep KlasyczneButy.pl dobiera pełne prawidła cedrowe bezpośrednio do obuwia od razu prawidłowo regulując.

Prawidła podróżne

Oprócz prawideł cedrowych istnieją jeszcze plastikowe, prawidła na podróż. Nie mają one zalet cedru czyli higroskopijności i pięknego zapach, mają natomiast jedną zaletę – są lekkie. Cecha ta jest nieoceniona gdy wybieramy się w podróż i każdy kilogram ma znaczenie.

Prawidła do butów idealnie nadają się na prezent

Bywa różnie, ale często prawidła i kosmetyki dla miłośnika butów są niemal tak istotne jak same buty! To po prostu element pewnej całości, rytuału związanego z pasją oraz zainteresowaniami. Pielęgnacja butów dla ich właścicieli rzadko jest przykrym obowiązkiem. To częściej przyjemność, często relaks i odprężenie bywa wręcz rodzajem hobby. Ci, dla których buty to coś więcej niż konieczność byliby zachwyceni, gdyby na urodziny lub od Świętego Mikołaja dostawali zawsze nową parę butów. Jest to jednak dość problematyczne ze względu na dopasowanie obuwia. Prawidła do butów natomiast to prezent idealny. Piękna para prawideł potrafi czasem uradować miłośnika butów bardziej niż same buty. Ceny prawideł mogą wydawać się całkiem spore (niektóre kosztują w granicach 200 złotych) należy jednak traktować ten zakup jako inwestycję na lata.

Spełniają one kilka funkcji, przede wszystkim zachowują but w jego właściwym kształcie. Najlepiej zainwestować w pełne prawidła, jeżeli zostały prawidłowo dobrane są w stanie zadbać o właściwe napięcie całej cholewki buta Odkształcenia, które powstają w czasie użytkowania zostają utrwalone w procesie, gdy zdjęty z nogi but zaczyna schnąć. Dodatkowym zagrożeniem jest przemoczenie buta. Ważne jest to, aby w początkowym procesie suszenia wypełnić wnętrze buta papierem, a na koniec włożyć prawidła. Inaczej może dojść do trwałej deformacji obuwia.

Dobre cedrowe prawidła oprócz tego, że nie blokują oddychania skóry są w stanie także zniwelować nieprzyjemny zapach obuwia. Drewno cedrowe jest tu nieocenione, dzięki swoim właściwościom jest w stanie “wyciągnąć” z butów wilgoć oraz nieprzyjemny zapach.

Prawidła cedrowe KB

Prawidła cedrowe KB
Prawidła cedrowe KB
Prawidła z aromatycznego drewna cedrowego.  Długość prawideł jest regulowana automatycznie poprzez dostosowanie się do długości buta. Regulujemy jedynie szerokość prawideł na wysokości kości śródstopia przy pomocy śrubki.

Dostępność: duża ilość

Wysyłka w: 24 godziny

Cena: 149,00 zł

Prawidła Podróżne

Prawidła Podróżne
Prawidła Podróżne
Prawidła podróżne.

Dostępność: mała ilość

Wysyłka w: 24 godziny

Cena: 75,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium