Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

PRZEWODNIK PO KOPYTACH SZEWSKICH

0


PRZEWODNIK PO KOPYTACH SZEWSKICH

 

Kopyto to drewniana forma, na której jest kształtowana skóra cholewki. Jest to zatem jeden z najważniejszych elementów w procesie szycia butów. Dzięki tej formie buty mają piękny i dynamiczny kształt, kopyto daje możliwość idealnego dopasowania obuwia do kształtu stopy.
Każda marka dostępna w ofercie Klasycznych Butów posiada własne kopyta, które mają przeróżne kształty, przeznaczone na różne rodzaje stóp (szczupłe, tęgie, z wysokim lub niskim podbiciem). Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie dopasować buty do Waszych potrzeb, a przede wszystkim do Waszych stóp dobierając kopyto, którego kształt możliwie najlepiej odpowiada kształtowi Waszych stóp.

Stworzenie kopyta jest bardzo pracochłonnym i wymagającym procesem, który musi odpowiednio łączyć ze sobą dwa światy - wiedzę ortopedyczną i znajomość anatomii ludzkiej stopy oraz dobry gust i artyzm.

Poniżej przedstawiamy nasz autorski opis kopyt, który ułatwi Wam i pomoże poruszać się w naszej ofercie szytych butów.

 

 


BERWICK


Kopyto HO156

 

 

 

 

Jedno z najbardziej uniwersalnych kopyt manufaktury Berwick. Charakteryzuje je duża szerokość w śródstopiu, wysokie pobicie i nieco wydłużony kształt, który pozwala zachować wysoki komfort w palcach. Kształt noska przypomina migdał. Osoby o nieco smuklejszej stopie i średnim podbiciu mogą wybrać rozmiar o pół mniejszy niż standardowo.


Kopyto HO177

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto o wydłużonej linii, przeznaczone na smuklejsze stopy i średnie podbicie. Nieco bardziej zaznaczona talia i delikatnie wypukły, zwężający się nosek przywodzi na myśl sportowe auto z dynamiczną linią nadwozia.

 

Kopyto HO211

 

 

 

 

 

 

 

 


Kopyto wąskie w szerokości i średnie w podbiciu o mocno skróconej długości. Idealne dla Panów z rozmiarem buta 38 lub mniej. Krótkość tego kopyta pozwala na wzięcie większego rozmiaru lub nawet dwóch niż zazwyczaj - w ten sposób zyskujemy większą szerokość śródstopia i wysokość podbicia, ale nie wydłużamy przesadnie buta. Kształt noska jest mocno obły i subtelny.


Kopyto HO184

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo wdzięczne kopyto o wyważonych proporcjach. Charakteryzuje je więcej miejsca w śródstopiu, średniowysokie podbicie i standardowa długość. Ładny pękaty nosek i subtelne zwężenie świetnie pasuje do wielu rodzajów butów. Kopyto 184 idealnie nadaje się dla średnich lub nieco szerszych stóp o średnio wysokim podbiciu.

 

 

Kopyto HO180

 

 Buty ręcznie szyte na kopycie szewskim

 

 

 

 

 

 

Kopyto o średniej szerokości i dość wysokim podbiciu. Warto zwrócić uwagę na długość, która jest większa nawet o pół rozmiaru w stosunku do innych kopyt. Kształt noska jest smukły i wizualnie znacznie wydłuża kształt buta. Kopyto dobre dla osób, które lubią dynamiczny kształt butów lub chcą optycznie wydłużyć stopy (wysoka osoba o małych stopach).


Kopyto HO130

 Buty ręcznie szyte na szerokim kopycie szewskim ze skóry cielęcej

 

 

 

 

 

 

 


Tęgie i bardzo długie kopyto o delikatnie wysmuklonym nosku i średniej wysokości podbicia. Kopyto 130 jest na tyle duże, że zalecamy wybór nawet o 1,5 rozmiaru mniejszego niż standardowo. Często szyte są na tym kopycie trzewiki i loafersy.

 

 


Kopyto HO8

 Buty ręcznie szyte na kopycie szewskim

 

 

 

 

 

 

 

Tęgie i krótkie kopyto z wysokim podbiciem. Najczęściej wykorzystywane jest w różnego rodzaju Tassel Loafers. Najlepiej sprawdzi się w przypadku krótkich, ale szerokich stóp z wyższym podbiciem. Osoby o smukłych stopach powinny unikać kopyta HO8, ponieważ stopa nie będzie opierała się na podbiciu, przez co będzie przesuwać się ku przodowi i palce będą wadzić o czubek buta a pięta pozostanie niestabilna.


Kopyto HO240

 loafersy zamszowe

 

 

 

 

 

 

Kopyto najczęściej wykorzystywane przy szyciu Belgian Loafers. Charakteryzuje je dość duża tęgość, krótki nosek i niski profil w palcach często sprawiają, że jest ono wymagające w prawidłowym dopasowaniu do stóp. Podbicie jest wyższe i przesunięte bliżej przodowi - loafery na kopycie HO240 mają mocniej odsłonięte podbicie stopy. Przy wyborze rozmiaru należy uwzględnić krótkość tego kopyta i wybrać o pół większy niż standardowo.

 

 


Kopyto HO915/N015

 

 buty ręcznie szyte

 

 

 

 

 

 


Kopyto o bardzo dynamicznym kształcie. Nieco dłuższe z garbatym noskiem i stosunkowo niższym podbiciem. Szerokość jest średnia. Buty szyte na tym kopycie wyglądają elegancko i zgrabnie. Doskonale sprawdzi się przy szczupłych stopach o niższym podbiciu.


Kopyto HO254

 

 buty Berwick

 

 

 

 


Kopyto szerokie w śródstopiu, wydłużone i ze standardową wysokością w podbiciu. Rozmiarowo wypada bardzo podobnie do kopyta 156, ale kształt noska jest zdecydowanie bardziej ostry i niższy. Dobrze pasuje do lekkich letnich Loafersów.

 

 

 

 


Kopyto HO207

 

 buty Berwick szyte

 

 

 

 

 

 

Kopyto 207 najczęściej wykorzystywane jest do szycia trzewików w naszych kolekcjach jesień/zima. Jest zdecydowanie szerokie, ale krótkie, więc trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobre dopasowanie długości. Nie sprawdzi się przy stopach smukłych i długich. Obły kształt noska dobrze pasuje do masywnych brogowanych trzewików, skóry groszkowej i gumowych podeszew o szerszym rancie.


Kopyto N89

buty szyte 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto, które czasem pojawia się w limitowanych edycjach trzewików. Średnia szerokość, krótkość i mocno przesunięty nakładany nosek ku przodowi tworzą pękaty i subtelny profil. Kopyto N89 dobrze pasuje do standardowych stóp lub nieco krótszych z większą tęgością. Jak zawsze w przypadku skróconych nosków - trzeba pamiętać o dobrze dobranej długości, tak aby palce miały komfort przy nosku buta.

 


Kopyto HO234

 

 

 chukka boots

 

 

 

 


Kopyto o bardzo zrównoważonych proporcjach. Nieco szersze i o standardowej długości. W przypadku dobierania rozmiaru w swojej charakterystyce wypada bardzo podobnie do kopyta 184.


Kopyto HO132

 bardzo szerokie buty

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto 132 jest długie i bardzo tęgie, a w podbiciu jest wyższe. Nosek ma bardzo ładny migdałowaty kształt, więc buty na nim uszyte zawsze wyglądają subtelnie i stonowanie. Ze względu na szerokość i dodatkową długość zalecamy zejść o pół rozmiaru względem innych kopyt.

 

 

 

 

 

CARLOS SANTOS


Kopyto Z401

 buty Carlos Santos

 

 

 

 

 

 

 

 


Kopyto Z401 jest jednym z najbardziej wdzięcznych i uniwersalnych kopyt manufaktury Carlos Santos. Jest szersze w śródstopiu, wysokie w podbiciu i subtelnie wydłużone. Wcięta talia i zgrabny kształt noska nadają mu niesamowicie dynamicznego kształtu.


Kopyto Z397

 buty męskie

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto Z397 jest zdecydowanie szerokie i ma wysokie podbicie. Długość jest skrócona a kształt noska jest obły i subtelny. Idealnie sprawdza się w przypadku butów, które mają wyglądać nieco masywniej np. derby na gumowej podeszwie.


Kopyto Z317

 

 sneakersy męskie

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto zaprojektowane z myślą o komforcie, ponieważ są na nim szyte głównie modele butów sportowych. Wysokie podbicie, szerokie śródstopie i krótki nosek zapewniają wygodę, ale wciąż zachowują ładny i subtelny kształt oraz zgrabną i elegancką linię.


Kopyto Z234

 Carlos Santos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto, na którym Carlos Santos szyje swoje sławne trzewiki inspirowane górskimi butami z lat 30-tych XX wieku. Odpowiednia szerokość i wysokie podbicie zapewniają komfort, a wydłużone i ścięte noski nadają dynamicznego kształtu i dobrze balansują przedłużone kwatery modelu 9098.


Kopyto Z387

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto, na którym Carlos Santos szyje oxfordy w najwyższej linii Handgrade. Bardzo dynamiczny kształt zapewnia ostro zaznaczona ściana boczna kopyta i wydłużony nosek o nieco kanciastym garbie. Talia jest mocno wcięta. Kopyto idealna dla smukłych stóp z niskim lub średnim podbiciem.

Kopyto 437

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto 437 jest bardzo zbliżone do kopyta Z397, czyli jest szerokie i krótkie. Bardzo dobrze wyglądają uszyte na nim masywne derby lub trzewiki.


Kopyto 1944

 

 

 

 

 

 

'

 

 

Kopyto 1944 jest przeznaczone dla Tassel Loafers. Szerokie śródstopie, wysokie podbicie i krótszy, obły nosek idealnie nadaje się do subtelnych Loaferów z nisko osadzonym językiem. Sprawdzą się przy stopach z wyższym podbiciem.


Kopyto Z 234/R2S

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kopyto o średniej tęgości i podbiciu. Sam profil jest elegancki i subtelny, ale w porównaniu do kopyta Z401 jest mniej zaznaczona talia i sam nosek jest bardziej krótki i obły.


Kopyto Z 445

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kopyto średnio szerokie z średnim podbiciem o średniej długości. Lekko garbaty nosek nadaje kopytu dynamicznego charakteru. Buty uszyte na tej formie mają niższy profil oraz smukłą talię przez co nadają lekkości całej sylwetce.

 

PARTIGIANI BLAKE / BOLOGNA


Kopyto Alex

 

 buty partigiani

 

 

 

 

 

 

Kopyto Alex jest zdecydowanie szerokie w śródstopiu i mocno wydłużone, ale sam nosek ma subtelny kształt. Podbicie jest niższe dzięki czemu Loafery uszyte na tym kopycie dobrze trzymają piętę. Przez dużą tęgość i zwiększoną długość zalecamy wybrać rozmiar do 1,5 mniejszy niż w przypadku innych kopyt. Jest przeznaczone do stóp z niższym podbiciem.


Kopyto Piper

 

 

 

 

 

 

 

 


Kopyto Piper zostało specjalnie stworzone do butów wsuwanych typu Belgian Loafers. Jest dość tęgie i nieco wydłużone, a sam nosek ma niski profil. Podbicie też jest niższe i dobrze dopasowane.


Kopyto Harry

 

 buty wsuwane miękkie

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto Harry jest tęgie w śródstopiu i wysokie w podbiciu. Długość jest standardowa lub nieco krótsza, a nosek ma subtelny obły kształt. Na kopycie Harry najczęściej szyjemy różnego rodzaju letnie Loafery. Komfortowy kształt w połączeniu z metodą szycia Blake lub Bologna zapewnia niesamowitą wygodę w nawet najbardziej upalne dni.

 

 

Kopyto Boris

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto Boris jest dość tęgie i zdecydowanie krótsze. Sam kształt jest bardzo sportowy i mało formalny, dlatego najczęściej szyjemy na tym kopycie Sneakersy, Boat Shoes lub Loafery na gumowej sportowej podeszwie.


Kopyto 944

 

 gucci loafers buty bordowe

 

 

 

 

 

 


Kopyto 944 ma średniej szerokości śródstopie i stosunkowo niskie podbicie. Długość jest standardowa, ale sam nosek znacznie zwęża się, ma niski profil i mocno dynamiczny kształt. Ze względu na wyżej opisaną charakterystykę zalecamy zwiększenie rozmiaru o połówkę. Kopyto przeznaczone jest dla stóp z niższym podbiciem


PARTIGIANI GOODYEAR WELTED

 

 

 buty szyte ,metodą pasową

 

 

 

 

 

 


Wszystkie modele butów Partigiani szyte metodą Goodyear Welted bazują na tym samym kopycie 22190, które jest zdecydowanie szerokie w śródstopiu. Podbicie jest wysokie, a długość standardowa. Kształt noska jest bardzo subtelny i obły, a jego profil ma lekki garbek. Tworząc kopyto dedykowane do butów naszej autorskiej marki zależało nam na eleganckim i ponadczasowym kształcie, który będzie świetnie wyglądał zarówno jako czarny oxford jak i zamszowy sztyblet. Dobrze pasuje do szerszych stóp z wysokim podbiciem.

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium