Klasyczne Buty

Szycie butów metodą blake

0

Szycie obuwia metodą blake

 

Jakie są dwie podstawowe metody szycia butów?

 

Buty szyte metodą goodyear welted uchodzą za najlepsze, najbardziej luksusowe obuwie w świecie męskiej mody i tej metody używają najbardziej renomowane manufaktury. Czy jednak to oznacza, że jest to jedyny słuszny sposób łączenia podeszwy z cholewką?
Drugim podstawowym rodzajem szycia jest blake. Szycie to często jest nieco lekceważone przez tzw. „prawdziwych znawców” jako mniej szlachetne i mniej trwałe. Wydaje mi się, że bierze się to z niezrozumienia na czym ono polega i jakie jest przeznaczenie butów tworzonych metodą blake. Oczywiście szycie blakiem jest dużo prostsze i mniej czasochłonne, ma jednak kilka bardzo istotnych zalet. Chociaż to faktycznie obuwie szyte pasowo jest najlepsze, to blake również ma sens i w niektórych zastosowaniach góruje nad szyciem goodyear welted. Zanim jednak przejdziemy do zalet i zastosowania butów szytych blakiem, przybliżmy na czym szycie to polega, bez wchodzenia w zbędne szczegóły.

 

Na czym polega szycie metodą blake?

 

W metodzie szycia blake podeszwa jest łączona z cholewką i podpodeszwą bezpośrednio szwem pionowym (rysunek poniżej). Jest to zdecydowanie prostsze od metody pasowej (goodyear welted). Jednak dzięki tej prostocie uzyskujemy kilka zalet:

Jakie są zalety butów szytych metodą blake?

 


1. Cienka podeszwa – w porównaniu do obuwia szytego pasowo, podeszwy w butach szytych metodą blake są dużo cieńsze – nawet o połowę. Optycznie wygląda to ładniej i jest całkiem dużo osób, którym grubsza podeszwa goodyear nie odpowiada. Nawet znane manufaktury jak Carlos Santos szyją część swoich formalnych butów blakiem, właśnie ze względu na cienką podeszwę. Poniżej zdjęcie lotników tej znanej marki uszytych właśnie metodą blake.

2. Elastyczność – w przypadku butów szytych metodą pasową wiele osób jest zaskoczonych ich początkową sztywnością (pozdrowienia dla Berwicka). Często tą sztywność trzeba przełamać, ułożyć but do stopy i dopiero wówczas staje się on wygodny, oczywiście nie jest tak zawsze ale kupując te buty trzeba mieć to na uwadze. Natomiast buty szyte blakiem są bardziej elastyczne i miękkie, szybciej układają się do stopy.


3. Ciężar – oczywiście z cienką i elastyczną podeszwą musi wiązać się mniejsza waga niż w przypadku butów szytych metodą goodyear welted. Buty te są po prostu zauważalnie lżejsze.


4. Cena -ponieważ szycie blake jest mniej czasochłonne i znacznie prostsze, buty stworzone tym sposobem są zazwyczaj tańsze od swoich odpowiedników uszytych pasowo.

Wszystkie wymienione powyżej zalety butów szytych metodą blake sprawiają, że jest to obuwie idealna do noszenia latem, kiedy potrzebujemy lekkich, elastycznych butów do zazwyczaj casualowych lub smart casualowych strojów. Obuwie szyte metodą blake, ze względu na elastyczność i miękkość jest świetne do noszenia w biurze lub domu, np. podczas home office. Jeśli but wykonany jest z miękkiej, zamszowej skóry wówczas uzyskujemy swobodę noszenia porównywalną z kapciami, nie rezygnując jednak z elegancji. W moim odczuciu idealne połączenie podczas pracy w domu, kiedy podczas rozmów biznesowych chcemy czuć się pewnie i komfortowo.

Podsumowując – zgadzam się z poglądem, że to metoda goodyear welted jest najdoskonalszą i najszlachetniejszą. Większość moich butów jest szyta tym sposobem. Jednak mam kilka par butów szytych sposobem blake i używam do wiosenno-letnich stylizacji oraz w domu i jestem z nich naprawdę zadowolony.

Porównanie butów Berwick 3010 (z lewej) szytych metodą blake z butami Berwick 3011 (po prawej) szytych pasowo (goodyear welted). Nawet na pierwszy rzut oka te pierwsze wyglądają na bardziej delikatne i miękkie.

Porównanie loafersów szytych metodą Blake 3016 (zdjęcie u góry) z szytymi metoda goodyear welted loafersami marki Barker.

Berwick. loafer

loafers

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium