Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Styl business casual

0

Business Casual 

 

Dress code na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo istotnie zmienił się. Zmiana ta dotyczy w szczególności dress codu używanego w pracy. O ile bowiem zasady związane ze strojem bardzo formalnym i dress codem typu white tie czy black tie pozostały niemal te same co pół wieku temu, to styl ubioru biurowego uległ niemal całkowitemu przemodelowaniu. Coraz więcej pracodawców daje pracownikom dużą swobodę co do sposobu ubierania się, nie ograniczając ich wyłącznie do garniturów. W chwili obecnej możemy zauważyć dwa trendy – z jednej strony mężczyźni, którzy byli wcześniej przywiązani, ścisłym dress codem, do garniturów, poszukują strojów mniej formalnych, dających więcej luzu i wygody. Z drugiej zaś strony osoby, które wcześniej nosiły stroje typowo casualowe, sportowe buty i jeansy kiedy przekonały się, że nie tracąc na wygodzie mogą wyglądać po prostu lepiej, również zaczęły zmieniać swój image. Obecnie smart casual jest zdecydowanie najpopularniejszym stylem łączącym luz z elegancją. Jego odmianą jest właśnie Business Casual inaczej określany business informal, czy bardziej swojsko biznesowy styl konferencyjny.


Czym się charakteryzuje styl business casual? 

 

Przede wszystkim wygodą. Ideą zarówno smart casualu jak i jego odmiany konferencyjnej czyli business casualu było danie większego komfortu noszącemu niż w przypadku formalnych garniturów. Pracodawcy (jak zwykle pierwsi odkryli to Amerykanie) doszli do wniosków, że dyskomfort u pracownika jest równoznaczny z pogorszeniem nastroju, brakiem koncentracji, utrata pewności siebie i w ostateczności z mniejszą wydajnością pracy. Dlatego właśnie wygoda jest podstawą stroju business casual. Jednak nie znaczy to, że styl ten nie rządzi się żadnymi innymi prawami. Wręcz przeciwnie i trzeba je znać, bo w przeciwnym razie łatwo jest o wpadnięcie w typowy casual, który w pracy nie koniecznie musi być przychylnie postrzegany. Nie jest to łatwe bo reguły rządzące biznesowym stylem konferencyjnym są raczej niedookreślone i wymagane jest wyczucie przy ich stosowaniu. Połączenie luzu i elegancji brzmi dobrze i daje olbrzymie możliwości ale jednocześnie może sprawić sporo problemu, bowiem czymże ono jest? Wiadomo, że nie nosimy smokingu ani też shortów ale co dalej?

W tym artykule chciałbym więc pokazać z jakich elementów może składać się styl business casual i przedstawić gotowe stylizacje business casualowe. Pora roku ma też oczywiście znaczenie, pamiętajmy jednak, że w stroju konferencyjnym zazwyczaj poruszamy się w biurze. Nawet jeśli zimą wychodzimy na zewnątrz, zawsze możemy założyć ciepły płaszcz.

Pamiętajmy też, że business casual to styl na tyle pojemny, że mieści w sobie zarówno ciemny garnitur jak i sweter i jeansy. Jeśli mamy wątpliwości w jakim kierunku powinniśmy się poruszać to najlepiej dopytać osobę zorientowaną np. organizatora szkolenia czy konferencji.

 

Jaką marynarkę ubrać do stylu business casual? 

 

Nie jest ona niezbędnym elementem business casualu. Już słyszę te westchnienie ulgi tysięcy mężczyzn nienawidzących marynarek, śpieszę więc dodać, że moim zdaniem jednak warto ją założyć i to z kilku powodów. Po pierwsze mężczyzna w marynarce po prostu dobrze wygląda. Po drugie, jak już wspomniałem, business casual to obszerny styl i może się zdarzyć, że na konferencji czy biznesowym spotkaniu będziesz jedynym, który marynarki nie założył, niby mieścisz się w formule ale jednak dyskomfort będzie odczuwalny, a przecież podstawowym założeniem tego stylu jest właśnie zapewnienie komfortu noszącemu. Zawsze lepiej nosić strój o jeden stopień bardziej niż mniej formalny.

Niechęć do tego elementu stroju wynika z faktu, że wielu z nas jest przyzwyczajonych do sztywnych, ciężkich i niewygodnych marynarek garniturowych, często z podszewkami ze sztucznych tkanin, w których pocimy się niemiłosiernie. Tymczasem jak już wspominałem wielokrotnie podstawowym założeniem stylu business casual jest wygoda. Należy więc wybrać wygodną marynarkę, która nie krępuje ruchów, przewiewną i lekką. Znaczenie ma tu nie tylko materiał, z którego marynarka jest uszyta ale także, a może nawet przede wszystkim jej krój i styl. Szczególnie polecam marynarki bez konstrukcji i bez podszewki, jeśli już to wyłącznie z podszewką z wiskozy w rękawach. Takie marynarki są lekkie i przewiewne, zapewniają wygodę blezeru, a wyglądają elegancko. Idealne materiały to te o luźniejszym splocie, cienka wełna, latem wełna z lnem lub tkanina w całości lniana, jesienią i zimą świetny będzie tweed z dodatkiem jedwabiu. Bawełniane marynarki latem nie zawsze się sprawdzają, często materiał z bawełny tkany jest bardzo ściśle i ogranicza cyrkulację powietrza, a tym samym powoduje pocenie. Co do kolorów w stroju business casual powinny być one stonowane, granaty, beże, jasny brąz lub odcienie szarości będą idealne.

Poniżej kilka przykładów:

Od lewej: marynarka M.Ceran bez podszewki i konstrukcji z wełny w kratę księcia Walii
Dwurzędowa marynarka Partigiani uszyta z lnu w stylu neapolitańskim, bez konstrukcji i podszewki nawet w rękawach
Ponownie marynarka M.Ceran uszyta w 50% z wełny i 50% z lnu, bez podszewki i konstrukcji oraz
Marynarka tej samej marki z irlandzkiego tweedu Donegal i jedwabiu – wybór na jesienno/zimowe spotkania biznesowe i konferencje.

 

Jeśli ktoś nie cierpi marynarek do tego stopnia, że nie włoży jej nawet jeśli jest lekka i nie krępuje ruchów to wielka szkoda, ponieważ, jak wspomniałem, w marynarce każdy mężczyzna wygląda dobrze. Takiej osobie pozostają swetry: kardigany lub z wycięciem w serek. Polecam raczej ten pierwszy model, nawiązujący stylem do marynarki, drugi wariant chociaż dopuszczalny w business casualu pasuje raczej w casual friday, zalecam dużą ostrożność w tym wypadku. Ważny jest tu zarówno materiał kardigana – rekomenduję wełnę, a zimą kaszmir jak i kolor, jak w przypadku marynarki powinien on być stonowany, szary lub granat będzie idealnym wyborem.


Poniżej kardigan z wełny merino luksusowej włoskiej marki Andrea Fenzi.

 

Jaką koszulę ubrać do stylu business casual?


O ile w przypadku marynarki możemy się pokusić o małe odstępstwa i zamienić ją na sweter, to w przypadku koszuli nie ma takiej możliwości, to absolutny must have w business casual. Tak jak i poprzednio ważny jest krój, materiał i kolor. Przede wszystkim zdecydowanie należy odrzucić koszule z krótkim rękawem, które od dłuższego czasu są symbolem „obciachu”. Najlepsze materiały to bawełna i latem len. Do stylu business casual szczególnie pasują koszule button down z tkaniny oxford. Jest ona bardzo przewiewna i ma charakterystyczną nieco wypukła fakturę nadającą jej mniej formalnego charakteru przez co jest idealna do luźniejszego businessowego dress codu. Kolory również nie powinny być krzykliwe, biały, błękitny to oczywiste wybory. W tym wypadku nie trzeba się jednak ograniczać do tych dwóch kolorów i na przykład jasnoróżowy kolor może być ciekawym wyborem.
Poniżej koszula Emanuel Berg z tkaniny oksford oraz koszula button down z przewiewnej bawełny szwajcarskiej marki Artigiano

Jakie spodnie pasują do stylu business casual? 

 

Do strojów bardziej formalnych rekomendujemy eleganckie, wełniane spodnie prasowane w kant. Jest to wybór bardzo bezpieczny, mamy wówczas całkowitą pewność, że nie popełniamy jakiegokolwiek faux pas. Jest to też wybór bardzo wygodny, jeśli wełna jest cienka i dobrej jakości komfortu noszenia takich spodni nie jest w stanie przebić praktycznie nic.

W zestawach o większym stopniu „luzu” dobrym rozwiązaniem będą spodnie chino z bawełny a latem z dodatkiem lnu. Spodnie całkowicie lniane moim zdaniem wykraczają już za styl konferencyjny i są domeną casualu lub mocno swobodnego smart casualu. Kolory powinny być stonowane: granaty, beże, jasny brąz i szarość to idealny wybór. Ważna jest długość spodni, nogawka powinna kończyć się na górnej części buta, ewentualnie odrobinę na niego zachodzić.


Proste, granatowe jeansy wpisują się również w styl business casual, jednak byłbym ostrożny z ich noszeniem, jest to sytuacja analogiczna jak w przypadku swetrów w serek – znacznie lepiej wyglądamy gdy odstajemy od reszty na plus niż na minus w poziomie formalności stroju.

Poniżej trzy przykłady spodni business casualowych:


Klasyczne spodnie w kant marki KlasyczneButy.pl uszyte z wełny Loro Piana,
Chino z bawełny uszte przez manufakturę Hiltl,
Jeansy ekskluzywnej niemieckiej manufaktury MMX

Jakie buty nosić do stylu business casual?


W tym momencie wybór jest przeogromny i w gruncie rzeczy uzależniony od całości stroju. Należy pamiętać o jednym – na tym elemencie nie da się zaoszczędzić, źle dobrane buty zniszczą każdą stylizację, a dobrze dobrane skutecznie zamaskują wpadki przy wyborze koszuli czy spodni.
Najbardziej bezpiecznym wyborem będą brązowe oxfordy wing tip na skórzanej podeszwie ze skóry licowej, ale absolutnie nie jedynym. Do stylizacji bardziej formalnej (marynarka, koszula, spodnie w kant) znakomicie wpasują się oxfordy cap toe z delikatnym brogowaniem (tzw. ćwierć brogues) lub nawet bez brogowań, z kolei do stylizacji luźniejszych (koszula, jeansy i luźna marynarka) odpowiednie będą brązowe derby. Latem znakomitym wyborem będą penny loafers lub tassel loafers oraz buty zamszowe, w okresie jesienno/zimowym świetnie uzupełnią stylizacje norwegery, lub gładkie buty za kostkę. Idealnym obuwiem do business casual są również monki w kolorze brązowym, ich wybór w tym wypadku zawsze będzie strzałem w dziesiątkę.

Odpadają natomiast wszelkie sneakersy, buty w czarnym kolorze bez względu na styl i lakierki.

Poniżej przykłady:

Oxford wing tip Berwick i oxford half-brogues Partigiani

Oxford full brogues Barker i derby brogues Partigiani

Tassel Loafers Borgioli i monk Carlos Santos

Wreszcie last but not least

 


Jakie dodatki pasują do stylu business casual? 

 


Najbardziej oczywiste to krawat, poszetka, pasek i zegarek. Jak to jednak zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Dodatki powinny bowiem podkreślać indywidualność noszącego, a jednocześnie inteligentnie uzupełniać główny ubiór i podnosić lub obniżać jego formalność, w zależności od potrzeb.
Zacznijmy od krawatu. Skoro styl ma być elegancki i swobodny zarazem, więc i tak powinno być z krawatem. Ten element ubioru zawsze podnosi nieco formalność, więc jeśli do swobodnej marynarki w neapolitańskim stylu i koszuli z przewiewnego splotu założymy oficjalny krawat z jedwabiu będzie to wyglądało nieco dziwnie. Z drugiej strony krawat potrafi podnieść poziom formalności nawet tak prostego i luźnego stroju jak monki, jeansy i bawełniana koszula z tkaniny oxford. Jeśli więc chcemy w stylu business casual ubrać krawat to jaki? Odpowiedź jest prosta – knit czyli krawat dziergany. Nie będę się rozwodził na temat historii i zalet knita, dość powiedzieć, że jest on wystarczająco elegancki by nosił go James Bond do garniturów i odpowiednio wyluzowany by być ulubionym dodatkiem ubioru dla Jamesa Deana. Knit daje nam poczucie swobody i luzu, pozostając jednocześnie krawatem i zapewniając pewność siebie płynącą z ubioru eleganckiego stroju. Dla mnie to jeden z elementów must have w busienss casualu.

Poszetka, czyli niewielki kwadratowy element materiału wkładany do brustaszy (kieszonki na piersi marynarki). Bardzo bezpiecznym i eleganckim wyborem jest jedwabna poszetka w białym kolorze równo złożona. Nie jest to wybór jedyny, bowiem poszetka jak żaden inny dodatek podkreśla indywidualizm noszącego. Ja polecam poszetki wełniane w stonowanych ale jednak odważniejszych, niż biały, kolorach. Można je złożyć w niemal dowolny sposób i podobnie jak knit zapewnią nam poczucie nonszalanckiej elegancji tak pożądanej w business casualu.
Co do paska to tutaj nie ma miejsce na luz i ekstrawagancje. Idealnie by pasek był w kolorze butów i najlepiej z tej samej skóry co buty (czyli zamszowy do zamszowego obuwia).

Skarpetki, cóż proponuję bez kombinowania, bawełniane skarpety w kolorze spodni. Możliwości jest co prawa więcej ale jednak w tym casualu ma być też sporo business’u, a mało jest rzeczy tak psujących powagę rozmówcy jak źle dobrane skarpety. Przy loafersach można teoretycznie założyć stopki i wygląda to bardzo dobrze nie mniej w polskiej kulturze biznesowej brak skarpet może zostać odebrany jako spore faux pas.

Zegarek to temat na oddzielny artykuł. Nie powinien być ani za bardzo oficjalny (na przykład złoty, na czarnym pasku) ale też wielkie zegarki zajmujące połowę przedramienia też odpadają. Jeśli zegarek jest na pasku powinien być on koloru paska od spodni i butów (lub zbliżonym). Jeśli nie mamy odpowiedniego zegarka – po prostu zrezygnujmy z niego, w tym wypadku naprawdę less means more i nie ma co psuć dobrej stylizacji kompletnie nie pasującym do niej zegarkiem.

Poniżej wełniane knit i poszetka z KlasyczneButy.pl oraz paski firmy Berwick ze skóry licowej uszyty w tych samych kolorach i z tej samej skóry co buty:

Poniżej kilka stylizacji business casualowych

1. Klasyczny business casual:
A) marynarka z cienkiej wełny bez konstrukcji i podszewki M.Ceran
B) spodnie chino Hiltl
C) koszula Artigiano button down z przewiewnego splotu
D) Buty Monki Partigiani z kolekcji premium
E) Wełniana poszetka Klasyczne Buty

2. Business casual „na luzie”
A) Marynarka w kratę Księcia Walii z wełny,
B) Jeansy MMX
C) Koszula Artigiano button down z bawełny oxford
D) Sztyblety Berwick
C) Jedwabna poszetka Klasyczne Buty

 

 3. Business casual na lato
A) Marynarka z jedwabiu i wełny z tkaniny Ermenegildo Zegna od M.Ceran
B) Spodnie Klasyczne buty uszyte z wełny Loro Piana
C) Koszula Emanuel Berg z bawełny oxford
D) Buty typu oxford z zamszu marki Berwick
E) Wełniana Poszetka Klasyczne Buty



4. Business casual na lato wersja druga
A) Marynarka z wełny i jedwabiu M.Ceran
B) Spodnie Klasyczne buty uszyte z wełny Loro Piana
C) Zamszowe penny loafers Carlos Santos
D) Zwracam uwagę, że pomimo dośc casualowego charakteru obuwia, model ma na stopach skarpetki, bardziej pasujące do biznesowego casualu niż gołe stopy.

5. Business Casual wersja wiosenno/jesienna z kardiganem
A) Dwurzędowy sweter z wełny merino Andrea Fenzi
B) Koszula Artigiano
C) Spodnie MMX z wełny Loro Piana
D) Buty za kostkę Carlos Santos
E) Parasol z firmy parasol.pl

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium