Klasyczne Buty

Podeszwa gumowa

0

Podeszwy gumowe

 

 

Podeszwy Dainite i Vibram

 


Gdy myślimy o nieskórzanych podeszwach w dobrej jakości butach do głowy przychodzą nam dwie marki Dainite i Vibram. Przyjrzyjmy im się bliżej zaczynając od pierwszej.Podeszwa Dainite

 

Dainite to podeszwa stworzona przez powstałą w 1894 roku angielską manufakturę Harboro Company, a nazwa powstała z określa firmy przez miejscową ludności jako „day and night mill” (w wolnym tłumaczeniu całodobowe frezowanie).

Dainite jest najbardziej znane ze swoich tzw. studded soles, czyli podeszew nabijanych gumowymi ćwiekami. Dzięki temu są one wytrzymałe, dobrze trzymają się podłoża, a jednocześnie są dużo łatwiejsze do oczyszczenia niż podeszwy typu mountain z głębokim bieżnikiem.

Sam pomysł na tego typu podeszwę powstał na początku dwudziestego wieku w wietrznej i deszczowej Anglii. Formalne buty były wówczas szyte na skórzanej, płaskiej podeszwie, która nie oferowała zbyt dużo przyczepności, a jednocześnie była mało odporna na angielską pogodę. Z kolei ciężkie, gumowe podeszwy były zarezerwowanie dla roboczych butów i miały wyłącznie praktyczne zastosowanie.

Stworzona w 1910 roku przez Dainite studded sole była odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i stanowiła faktyczny przełom. Dzięki przemyślanej i nowatorskiej na owe czasy konstrukcji, powstała podeszwa zapewniająca ochronę przed wilgocią, dobrze trzymająca się podłoża i łatwa do oczyszczenia, prawdziwy Święty Graal wszystkich lubiących formalne buty, a nie chcących rezygnować z praktyczności.

Do dnia dzisiejszego Dainite produkuje w swojej manufakturze w Anglii podeszwy uważane za najlepsze w tej klasie. Z podeszew tej marki korzystają najlepsze firmy szyjące buty metodą goodyear welted takie jak Crokett&Jones, Barker czy Viberg. Dainite to synonim jakości, trwałości i elegancji w sektorze butów szytych metodą pasową. Idealna podeszwa do butów jesienno-zimowych.

W KlasyczneButy.pl posiadamy spory wybór modeli butów uszytych z zastosowaniem tej znakomitej podeszwy.

 

Podeszwa VibramW klasycznej męskiej modzie od setek lat trwa rywalizacja między szkołą angielską, a włoską. Podobna sytuacja jest w dziedzinie podeszew gumowych. Odpowiedzią na angielską Dainite jest włoska podeszwa Vibram.
Geneza jej powstania była inna niż konkurentki z Wysp. Tragedie w górach skłoniły twórcę marki Vitale Bramani do stworzenia podeszwy o idealnej trakcji, świetnie sprawującej się na nierównej, wymagającej powierzchni. Dzięki zastosowaniu technologii wulkanizacji gumy w 1937 roku udało się stworzyć pierwszą podeszwę Vibram – Carrarmato. Od tego czasu buty na podeszwach Vibram zdobyły wszystkie możliwe szczyty górskie na czele z K2.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii podeszwy Vibram są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne, a w dodatku o 30% lżejsze od tradycyjnej gumy. W celu testowania swoich podeszew marka powołała specjalny zespół, który używa jej produktów w najbardziej ekstremalnych warunkach. Laboratorium Vibram w Mediolanie jest przestrzenią dedykowaną tworzeniu nowych technologii, stale ulepszających podeszwy i wkładki. Najlepsze buty trekkingowe szyte są z zastosowaniem tej podeszwy.Porównanie podeszwy Dainite i Vibram

 


Pomimo, że obie podeszwy są gumowe różnica między nimi jest taka jak między suv-em Audi Q5, a samochodem terenowym Land Roverem Discovery. Oba świetne, niby podobne ale w gruncie rzeczy zupełnie inne.
Podeszwę Danite stosujemy w butach smart casualowych i casualowych, świetnie pasuje do butów derby, full brogues oraz chukka i trzewików.

Z kolei Vibram to idealna podeszwa do wszystkich hikerów, butów trekkingowych i stylu country, świetnie z nią też wyglądają np. buty typu Chukka.

Bez względu czy wybierzemy Dainite czy Vibram mamy gwarancję najwyższej jakości.
Podeszwy gumowe dainite i vibram

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium