Klasyczne Buty

Pielęgnacja obuwia - wiedza w pigułce

0

Pielęgnacja obuwia - wiedza w pigułce

Czyszczenie, kremowanie, pastowanie, polerowanie i wszystkie inne „ania” klasycznych butów od Klasycznych butów. Pielęgnacja obuwia stanowi nieodzowny element ich eksploatacji. W klasycznych butach pracujemy, w klasycznych butach chodzimy i klasyczne buty pielęgnujemy. Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych pielęgnacji, które amatorów pięknych klasyków przybliżą do pucybutowego mistrzostwa a samym butom zapewnią jeszcze wiele klasycznie pięknych kroków.

 

Dlaczego warto dbać o buty?

Odpowiednio pielęgnowane buty są w stanie przetrwać z właścicielem nawet ponad 10 lat. I nie mamy tutaj na myśli zakładania ich jedynie na wielkie okazje dwa razy do roku na Boże Narodzenie i własne urodziny. Nasze buty przy odrobinie zaangażowania z powodzeniem sprostają zarówno chodnikowemu slalomowi pomiędzy przechodniami, ulicznym maratonom z metą przy korporacyjnym biurku jak i szkole przetrwania serwowanej przez zmieniającą się nieustannie pogodę. O buty nie tyle dbać warto, co po prostu trzeba, żeby zachować optymalne właściwości skóry, nienaganny wygląd i wygodę. Skoro dbamy o nasze „skórzane” dłonie i skórzanym butom poświęćmy choć chwilę.

 

Jak dbać o buty?

Odpowiedź na to pytanie może okazać się nieco zaskakująca, bo o buty powinno się dbać po prostu skutecznie. Istoty nie stanowi wcale ilość preparatów, ich cena, bardziej czy mniej wprawna ręka. To przemyślane działania są gwarancją pielęgnacyjnego sukcesu. Co jednak powinno się znaleźć w obuwniczym niezbędniku? Podstawowe minimum to 8 kremów o różnych właściwościach odpowiadających fazom księżyca, 4 pasty na każdą porę roku i 7 szczotek o twardościach dostosowanych do dnia tygodnia. Jak dobrze, że tak nie jest! W rzeczywistości wystarczy jedna pasta, jeden krem, jedna szczotka i jedna ściereczka. Wszystko można policzyć na palcach jednej dłoni w drugiej trzymając już but gotowy do czyszczenia.

 

Prawidłowy odpoczynek, czyli prawidła do butów marsz

Buty po całym dniu chodzenia, podobnie z resztą jak ich właściciel, potrzebują czasu na regenerację, złapanie oddechu, ale i na rozprostowanie szwów. Prawidłowy odpoczynek to nic innego jak prawidła. Wykonane z naturalnego drewna, precyzyjnie wyprofilowane i idealnie dopasowane do buta. Pozornie niewiele znaczące wsunięcie do obuwia kawałka drewna, pozwala na utrzymanie oryginalnego kształtu i estetycznego wyglądu, chroni przed deformacjami, które mogłyby powstać przy nieodpowiednim przechowywaniu i w reszcie pozwalając na optymalne odprowadzanie wilgoci zapewnia zachowanie najlepszych właściwości skóry. Tak niewiele, a daje tak wiele.

 

Krok po kroku

Umiejętne pastowanie to wyzwanie na miarę zdobycia Mount Everestu a różne wzory przeplatania sznurowadeł jawią się jako starcie z węzłem gordyjskim? Wspaniale! Pokazujemy, prezentujemy, demonstrujemy - jak, co, gdzie, kiedy, po co, na co i dlaczego. Nasz kanał na YouTube już jest prawdziwą skarbnicą pielęgnacyjnej wiedzy a to dopiero początek. Nadchodzący cykl artykułów to kompendium wiedzy, z którego skorzystać będzie mógł zarówno doświadczony w obuwniczych bojach pucybut jak i dopiero rozpoczynający swoją podróż pasjonat pięknych klasyków.

 

Skóra skórze nierówna

Całe szczęście nie mamy w swojej ofercie butów idealnych. Każda para posiada swoje znaki szczególne powstałe w procesie patynowania czy wręcz mające rodowód jeszcze w garbarni. Klasyczne buty są po prostu unikatowe. Naturalne przebarwienia stanowią o wyjątkowości i autentyczności każdej pary. Nasze buty w pewnym sensie żyją własnym życiem i z biegiem lat zmieniają się nabierając szlachetnej barwy czy stając się archiwum wspomnień, nawet jeśli rysa przypomina o zbyt bliskim spotkaniu z samochodowym sprzęgłem. Obecność „niedoskonałości” możliwa jest tylko dlatego, że buty szyte są m.in. ze skór anilinowych, zamszu czy skóry węgorza, którym zdecydowanie daleko do nieskazitelności skór korygowanych, ale zdecydowanie blisko do najwyższej jakości. O skórach po prostu warto wiedzieć więcej.

Wiedza poparta doświadczeniem zdobywanym przez lata, pozwala nam już swobodnie przechadzać się pomiędzy pielęgnacyjnymi zawiłościami, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się zupełnie nie do przejścia. Od past po szczotki przez kremy do prawideł przy rodzajach skór przystając na za i przeciw kończąc.

W kolejnym artykule, który pojawi się już 6 listopada, zdradzimy tajniki pielęgnacji butów dotyczące przede wszystkim doboru odpowiednich past, kremów, nanoprotektorów i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania różnych produktów oraz ich wpływu na kondycję obuwia.

Tagi: pielęgnacja butów, czyszczenie butów, czyszczenie męskich butów, czyszczenie skórzanych butów, pastowanie butów, pasta do butów, jak dbać o buty, jak czyścić buty, jak pastować buty, klasyczne męskie buty, podstawy pielęgnacji butów, klasyczne buty, dlaczego warto dbać o buty

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium