Klasyczne Buty

Pielęgnacja butów

0

Wszystkie wysokiej jakości buty wymagają regularnej pielęgnacji - aby zagwarantować im wieloletnią trwałość. Raz na dwa tygodnie i zawsze po każdym zabrudzeniu - trzeba je najpierw wyczyścić z brudu, nakremować, a następnie wypastować wysokiej jakości pastą woskową i wypolerować specjalną szczotką najlepiej z końskiego włosia.

Wystarczy 10 minut i buty będą nie tylko świetnie wyglądać, ale również uczynimy je bardziej odpornymi na wilgoć.

Pielęgnacja obuwia to nie tylko pastowanie. Ważne jest również przestrzeganie kilku zasad. Buty po dniu użytkowania wymagają przerwy: co najmniej jedną lub dwie doby powinny odpocząć, koniecznie z prawidłami  w środku.
Przy zakładaniu obuwia ważne jest używanie łyżki, co chroni piętkę przed uszkodzeniem. 
Bardzo istotne jest również zwracanie uwagi podczas zakupów na wybór właściwego rozmiaru oraz kształtu kopyta, co zapewni nie tylko komfort użytkowania, ale i długowieczność. 
Jeżeli but jest zbyt długi lub zbyt tęgi, bardzo szybko pojawią się głębokie bruzdy.

Czyszczenie butów z brudu i kurzu.

Przed użyciem kosmetyków buty trzeba pozbawić sznurowadeł oraz gruntownie wyczyścić z brudu i kurzu. Najpierw szczotkujemy skórę wierzchnią i podeszwę przy pomocy szczotki. Jeżeli obuwie były użytkowane głównie w biurze, na ogół to wystarczy. Przy większym zabrudzeniu warto przetrzeć skórę wilgotną bawełnianą ściereczką. Pomoże to usunąć ewentualne twardsze drobinki kurzu, które mogą uszkodzić skórę oraz zapewni lepsze wchłanianie substancji odżywczych, zawartych w środkach do pielęgnacji.

 

Nakładanie kremu

Należy nałożyć cienką warstwę kremu na skórę przy pomocy specjalnej szczoteczki  (mazak) lub szmatki. Rozprowadzić dokładnie po całej powierzchni szmatką. Odczekać ok. 10 minut i wypolerować szczotką z końskiego włosia. Krem do obuwia uzupełnia działanie pasty woskowej. W odróżnieniu do niej nie zawiera twardych wosków palmowych (wosk Karnauba) lecz głównie oleje, tłuszcze, miękkie woski (pszczele) oraz pigmenty. Odżywia skórę oraz kolor.
 

Nakładanie pasty woskowej
Najlepszym środkiem do pielęgnacji skór jest pasta zawierająca woski palmowe i pszczele na bazie rozpuszczalnika, którym jest balsamiczny olejek terpentynowy.
Została wynaleziona oraz udoskonalana na początku dwudziestego wieku. Dopiero w późniejszych latach zaczęto poszukiwać tańszej alternatywy.
Pojawiły się preparaty w plastikowych tubach.  W ich składzie zastąpiono olejek terpentynowy wodą. Spowodowało to redukcję kosztów, ale równocześnie ma negatywny wpływ na efekt oddziaływania preparatu na skórę. Olejek terpentynowy odpowiada głównie za to, żeby nie tworzyła się skorupa na skórze poprzez nakładanie wielu warstw wosku.
Wpływa to oczywiście w znacznym stopniu również na oddychalność skóry. Łatwiej jest tak dozować ilość pasty, aby stworzyć niewidoczną, bardzo cienką warstwę na skórze, która powoduje ochronę przed wilgocią, zabezpiecza przed czynnikami chemicznymi i mechanicznymi oraz odświeża kolor.
 

Polerowanie szczotką z końskiego włosia

Konserwacja nowych butów

Zaraz po zakupie nowych butów należy je zabezpieczyć pastą woskową.
Po zdjęciu sznurowadeł pokrywamy skórę cienką warstwę wosku, co ważne również w miejscach trudnodostępnych  - np. przestrzeni pomiędzy rantem podeszwy, a cholewką.
Do tego najlepiej nada się specjalna szczotka ramowa lub ewentualnie szczoteczka do zębów z miękkim włosiem. Po upływie co najmniej pół godziny można zacząć polerowanie. Jeżeli zależy nam, aby buty lśniły można nałożyć jeszcze jedną warstwę pasty, odczekać kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin i dopiero wtedy wypolerować.
Należy unikać w początkowym okresie wilgoci, szczególnie przemoczenia skórzanej podeszwy.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium