Partigiani - co nowego?
Każdy z naszych klientów miał już okazję poznać autorską markę Klasycznych Butów - Partigiani. Niektórzy tylko z opowiadań w naszych salonach lub kanale na YouTube, a inni z naszych wpisów blogowych takich jak ten. Znacząca część Was też po prostu użytkuje buty Partigiani i testuje je już nawet od samego początku powstania marki.
Jakie nowości wprowadziło Partigiani w tym roku?
Często pytacie nas przed każdym kolejnym sezonem co nowego planujemy wprowadzić z marki Partigiani, co planujemy zmienić i kiedy możecie się spodziewać jakichś ciekawych nowości. Cały czas nad nimi pracujemy i to dobrze widać w każdej naszej kolekcji. Ostatniej wiosny i teraz tej jesieni pojawiło się naprawdę dużo ekscytujących obuwniczych projektów:
Wymienimy tylko niektóre z nich
- czarny zamsz - do tej pory można było tylko znaleźć w sklepach sieciowych zamsz w kolorze czarnym tylko imitujący prawdziwą cielęcą skórę zamszową, u nas natomiast jest to wysokiej jakości skórzany zamsz w tym sezonie także w kolorze czarnym.
- Belgian Loafers, które jak dotąd były modelem niszowym, a nam udało się go pokazać w takiej formie, która spodobała się szerokiemu gronu odbiorców.
- stylowe połączenie zamszu ze skórą licową
- wprowadzenie trzewików na ultralekkiej podeszwie włoskiego producenta Vibram i uszycie ich z olejowanej skóry Cromex, która ma świetne właściwości wodoodporne, przez co idealnie nadaje się na polską zimę.
- subtelne, ale odczuwalne zmiany w konstrukcji naszych butów, np.: większe podkrojenie cholewki pod kostkami co zmniejsza szanse na ich obcieranie.
- delikatna patyna na skórzanych kruponach, która dodaje butom charakteru
Co nas czeka w marce Partigiani w najbliższy czasie?
W nadchodzących kolekcjach będzie się pojawiało jeszcze więcej zmian na lepsze, bo stale pracujemy nad naszym "dzieckiem". Po krótkim wstępie chciałbym teraz przejść do największego projektu, który absorbował najwięcej naszego czasu przez ostatnie miesiące - Partigiani Tailoring czyli kolekcja spodni, kamizelek i sportowych marynarek inspirowanych włoskim i angielskim krawiectwem.
Nowe ubrania marki Partigiani
Na wstępie zaznaczę, że nie było to proste zadanie, ponieważ zależało nam na stworzeniu tego projektu w Polsce. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wiele polskich szwalni nie ma dobrego "know how" w szyciu marynarek inspirowanych rozsławioną "giacca napoletana", ani ochoty na odejście od przesadzonego kroju "slim".
Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać nasze kontakty z pracowniami krawieckim. Po spotkaniu z wybranymi mistrzami krawiectwa przedstawiliśmy im naszą wizję ubrań, dokładnie omówiliśmy szczegóły i przedstawiliśmy nasze wymagania, które nawet tak znamienitym mistrzom krawieckim wydały się niemal nie do zrealizowania.
Jedna pracownia zaakceptowała naszą wizję i podjęła się tego wyzwania i tak zaczęła powstawać nowa kolekcja ubrań Partigiani.
Warto tutaj dodać, że nasze ubrania są szyte w małej i bardzo ekskluzywnej pracowni krawieckiej, a nie w wielkim parku maszynowym. Bardzo lubimy idee rzemiosła, i jeśli mamy się czymś chwalić to właśnie tym!
Jakie ubrania powstają pod marką Partigiani?
Marynarki sportowe Partigiani
Zacznę w takim razie od naszych sportowych Marynarek Filippo. Model jest inspirowany marynarkami szytymi we Włoszech w stylu neapolitańskim. Jest to z pewnością dla Was znany termin, bo takie marynarki od lat są uznawane na całym świecie za absolutny szczyt sztuki krawieckiej i głównie charakteryzują się lekką i miękką konstrukcją, krojem, który dzięki swoim obłościom nie wygląda formalnie, dzięki czemu nadaje się do noszenia jako codzienny, niemal casualowy strój. Styl neapolitański charakteryzuje się dodatkowo paroma detalami, które pełnią funkcję głównie ozdobną, ale są po prostu nierozłączną częścią całego ich uroku.
Poza tym, włoskie produkty zwracają uwagę przemyślanym jakościowym krojem i ręcznymi detalami, które po prostu cieszą oko. Byliśmy w pełni świadomi jakie marynarki powinniśmy zaproponować naszym klientom, bez żadnych kompromisów.
Zatem co jest wyjątkowego w naszej marynarce i czemu aż tyle czasu wymagało jej dopracowanie? Poniżej postaram się ją rozłożyć, a może raczej rozpruć na czynniki pierwsze co pozwoli rozumieć pewne konstrukcyjne decyzje:
1. Konstrukcja, czyli swego rodzaju szkielet całej marynarki to coś co decyduje jak w niej się czujemy:
Marynarka Filippo jest uszyta bez żadnej konstrukcji. Nie ma w niej nawet najmniejszego kawałka płótna, żadnych wkładów usztywniających klatkę. Cały przód marynarki jest po prostu samą tkaniną główną, nićmi i podszewką. Jedynie same klapy mają w sobie jedną cienką warstwę fizeliny. Czemu? Ponieważ czymś trzeba delikatnie usztywnić tkaninę klap, żeby móc ją trwale zaprasować i nadać jej nieco więcej "ciała".
Zanim zaczniecie się zastanawiać nad właściwością tego rozwiązania, to chciałbym Was uspokoić. Nawet marynarki uszyte na pełnym płótnie przez większość marek, które można uznać za "menswearowy top" używa czegoś co nazywa się "skin fusing", czyli cały front marynarki jest podklejony fizeliną, tak żeby nieco usztywnić tkaninę przed przyszyciem do niej płótna. Podsumowując, jest to najlżejsza możliwa konstrukcja marynarki.
2. Ramiona
Jesteśmy z nich bardzo dumni. Udało nam się uzyskać miękką i naturalna linię ramion, która jest uszyta tylko z tkaniny zasadniczej. Po ściśnięciu ramion naszej marynarki są one miękkie tak jakbyśmy zaczęli ściskać prosty t-shirt lub koszulę. Konstrukcja ramion i kuli rękawa to tak zwane "Spalla Camicia" czyli koszulowe wszycie rękawa. Nie, nie oznacza to wcale, że w miejscu wszycia rękawa w ramie powstają ozdobne marszczenia czyli "grinze". Po prostu tkanina idąca z ramion jest podwinięta do środka i pod ten subtelny wałeczek jest dopiero wszyty rękaw - dokładnie tak jak możecie zaobserwować w swoich koszulach. Stad też pochodzi sama nazwa, a marszczenia są efektem zupełnie innego zjawiska. Jednym słowem można mieć koszulowe wszycie rękawa bez marszczeń i można mieć standardowe ramie z marszczeniami, to są dwie zupełnie inne rzeczy.
3. Kołnierz
Często pewnie widzicie zjawisko odstającego kołnierza. Dla mnie jest to detal, który sprawdzam jako pierwszy w każdej nowej marynarce, którą przymierzam. On musi po prostu otulać nasz kark i dobrze przylegać podczas większości ruchów jakie wykonujemy. Marynarka Filippo ma nieco wyższy kołnierz niż standardowo i w punkcie, w którym łączy się z klapami z przodu jest wyprofilowany po delikatnym łuku przez co nie odstaje i przylega lepiej do kołnierza koszuli. Bardzo trudny detal to uzyskania i przyznam, że dalej nad nim pracujemy, żeby efekt był jak najbliższy ideałowi. Jak widzicie cały czas udoskonalamy nasze projekty i dążymy do ideału absolutnego.
4. Pacha jest podkrojona wyżej, ale nie przesadnie. Chcieliśmy uzyskać efekt dużej "mobilności" w naszych marynarkach, ale nie chcieliśmy też, żeby osoby z atletyczną budową musiały za każdym razem walczyć przy zakładaniu i zdejmowaniu marynarki.
5.Szlice.
Nasze szlice są podkrojone nieco wyżej niż standardowo przez co siadanie w marynarce jest wygodniejsze. Cała długość szlic w rozmiarze 46 IT wynosi 24cm.
6.Krój.
Nasze marynarki nie są uszyte w przesadzonej sylwetce "slim". Nie są też oczywiście o kroju "regular", ale mają odrobinę więcej miejsca w klatce. Swego rodzaju "drape", który jest po prostu wygodny i dodaje trochę takiego niewymuszonego luzu. Rękawy też są delikatnie szersze, to ukłon w stronę panów, którzy trenują albo kiedyś trenowali i coś jeszcze z tego zostało. Talia też ma pewien luz tak, żebyście mogli spokojnie móc się zapiąć po dwóch piwach na mieście i ewentualnie zmieścić pod marynarką sweter jak zrobi się chłodniej.
7.Zapięcie, to tak zwane dwa i pół guzika z ang. three roll two czyli coś tak włoskiego, że nie mogło tego zabraknąć w naszej marynarce. Piękny detal, który po prostu cieszy nasze oko i odróżnia nas od mas innych marynarek, które można znaleźć na polskim rynku.
8.Nakładane kieszenie,
które są duże i ich górna krawędź jest uszyta po łuku. Sam kształt kieszeni też jest zaokrąglony czyli z włoskiego "tasca a pignata".
9.Brustasza uszyta po łuku, "barchetta". Bardzo ładnie nam się udała i dodatkowo nasza kieszeń piersiowa jest nieco głębsza przez co spokojnie pomieści poszetki o wymiarach 45cm na 45cm.
Pół podszewka uszyta z wiskozy w stonowanym kolorze. Stawiamy na subtelność.
10.Rogowe guziki w kolorze ciemnego brązu i o matowym wykończeniu. Eleganckie i subtelne.
11.Klapy i kozerka.
Nasze klapy mają zdrowe 10 cm szerokości, a kozerka nie jest ani bardzo wysoko ani bardzo nisko. Myślę, że jej umiejscowienie jest po prostu ponadczasowe. Dodatkowo same klapy posiadają bardzo delikatny brzuch co z kolei jest ukłonem w stronę krawiectwa wyspiarskiego. Warto tutaj dodać, że butonierka jest mała i subtelna. Nie postawiliśmy na jej ręczną wersję, bo uznałem, że chociażby butonierka milanese jest tak ostatnio powszechna, że można ją znaleźć praktycznie wszędzie i nie jest specjalnie unikalna i wyjątkowa.
12.Długość naszych marynarek jest wyważona.
Nie są długie jak angielskie klasyki, ani krótkie jak sieciowa moda. Oczywiście sama rozmiarówka jest uśredniona, ale front marynarki jest dłuższy od tyłu co pozwala zachować dobry balans i nie daje wrażenia krótkości lub poderwania marynarki w przypadku delikatnie większego brzucha. Dla przykładu: marynarka w rozmiarze 46 IT ma długość pleców 74cm (mierzone bez kołnierza), a frontu 75cm. Każdy kolejny rozmiar wydłuża się o 1cm.
Rękawy mają ozdobne dziurki na guziki, które można łatwo usunąć w przypadku ich skracania lub wydłużania. Ponadto są zrobione tak, ze można je przeciąć jeśli zależy Wam na funkcjonalnych dziurkach.
Kończąc temat marynarki dodam tylko, że stawiamy także na bardzo ciekawe i rzadko spotykane w Polsce tkaniny. Tej zimy jest to przepiękny Harris Tweed ze Szkocji w kolorze ciemnego brązu, ale po przyjrzeniu się widzimy dopiero, że ten brąz składa się z wełny w kolorze grantu, bordo i musztardy. Sam splot też jest otwarty przez co trudniej się przegrzać i ma w sobie nieco naturalnego stretchu, więc jest bardzo wygodna. Waga naszego Harris'a też jest konkretna (około 16oz) dzięki czemu nie jest w ogóle podatna na zagniecenia. Śmiało można powiedzieć, że jest to tkanina niezniszczalna i parownica z dobrą naturalną szczotką to wszystko, co potrzeba do jej konserwacji.
Druga tkanina jaką wybraliśmy to też tweed, ale już lżejszy i bardziej włoski. Nie tylko włoski przez swoje parametry, ale to po prostu włoski producent. Zresztą jeden z najstarszych, bo Vitale Barberis Canonico. Bardzo przyjemna tkanina o szaro-brązowym tle w subtelną kratę, która powstaje z granatowych, pomarańczowych i zielonych linii. Można w niej znaleźć nawet kropki w kolorze żółtym, więc całość składa się z pięknych jesiennych barw!
Spodnie Partigiani
Kolejnym projektem, który także uważamy za bardzo dopracowany to spodnie Arioso. Zależało nam na stworzeniu spodni z wysokim stanem, zakładkami i przedłużonym zapięciem. Chcieliśmy, żeby tworzyły ładną i prostą linię, więc nie mogły być wąskie. Spodnie w kant po prostu takie nie mogą być, bo cały ich urok ginie gdy opinają nasze nogi co z resztą deformuje sylwetkę i nie jest estetyczne. Nasze spodnie mają być też praktyczne, więc ich szerokość zapewnia "spad" czyli po wstaniu płynnie opadają z łydek zamiast się na nich blokować. Wygoda i elegancja w jednym! Zupełnie jakby ktoś kiedyś już o tym pomyślał przy szyciu eleganckich ubrań...
Poniżej przedstawiam detale i szczegóły spodni Arioso:
1. Krój naszych spodnie jest zdecydowanie obszerny i szeroki. Spodnie mają odpowiednio dużo miejsca w biodrach, żeby zakładki się nie otwierały i kieszenie nie odstawały. Uda są na tyle szerokie, że czysto i gładko przechodzą w miejsce siedzenia bez marszczeń pod pośladkami. Szerokość w miejscu kolan i przy ujściu nogawki jest na tyle wysoka, że zapewniają "spad" i tworzą ładną prostą linie bez przesadnego efektu "marchewki". Siedzenie też jest odpowiednio zebrane, żeby nie tworzył tam się niepotrzebny nadmiar tkaniny. Spodnie w rozmiarze 48 IT mają uda o szerokości 64 cm, a ujście nogawki to 40 cm czyli 20 cm mierzone na płasko.
2. Wysoki stan, który podchodzi blisko zapięcia środkowego guzika naszej marynarki tworzy elegancką i czystą linię gdy włożymy rękę do kieszeni spodni i odsłonimy fragment koszuli. Spodnie w rozmiarze 48 IT mają 30cm wysokości w przednim stanie i stan rośnie z każdym rozmiarem o 0,5cm.
3. Podwójne zakładki skierowane do kieszeni o głębokości 2cm. Zakładki wypływają głównie na wygodę przy siadaniu i poruszaniu się, ale są po prostu bardzo urokliwym detalem odwołujących się do bardziej tradycyjnych spodni o krawieckim sznycie.
4. Zapięcie gurtu jest przedłużone i sięga zakładek. Jest zapinane na jeden guzik, a sam pas ma wysokość 4 cm. Po prawej stronie znajduje się mała cięta kieszonka, którą można uznać za ciekawy drobny detal bądź wkładać do niej drobne. Jak kto woli.
5. Regulatory w naszych spodniach są metalowe i małe. Zależało nam na subtelności. Kolory bocznych klamerek są dopasowane do tkaniny głównej. Srebrne do jasnoszarej flaneli i ciemnoszare do granatowej.
6. Gurt w środku jest gruby i ma wszyty pas z gumy, który utrzymuje koszule na swoim miejscu. Grubość gurtu ma znaczenie, bo nie gniecie i nie odkształca gdy siedzimy parę godzin.
7. Guziki są rogowe w kolorze ciemnego brązu o matowym wykończeniu. W środku są wszyte dodatkowe guziki do szelek.
8. Wiskozowa kolanówka.
9. Spodnie są uszyte w jednej długości z odpowiednim zapasem tkaniny do wykończenia z mankietem 5cm lub bez. Wedle waszej preferencji. Usługa wykończenia nogawek jest w cenie!
Tkaniny w naszych spodniach to włoskie flanele od Vitale Barberis Canonico w kolorze jasnej szarości i granatu. Podstawowe kolory, które będą pasować do praktycznie wszystkiego i powinny być w każdej męskiej garderobie. Warto dodać, ze flanela z naszych spodni to tak zwany "woollen", a nie "worsted", czyli jak niektórzy mówią prawdziwa flanela. Mięsista, włochata i o pięknej melanżowej strukturze. Waga to 340gm, więc na pewno lepiej zniesie cały dzień noszenie i będzie wymagać rzadszego prasowania.
Kamizelki Partigiani
Ostatnią częścią naszej kolekcji (przynajmniej jak na razie) są kamizelki Vespa i Inglese, wersja jedno i dwurzędowa. W przypadku kamizelek zaproponowałem bardzo subtelne i proste fasony, a detale samej konstrukcji są tym co wyróżnia je na tle innych kamizelek. Dwurzędowa kamizelka Inglese ma bardzo ładne i szerokie klapy ostre, które są uszyte z delikatnym brzuchem, a jednorzędówka Vespa nie ma klap - jest elegancka i powściągliwa. Poniżej znajdziecie ich główne walory:
1. Konstrukcja klap w kamizelce Inglese jest dokładnie taka sama jak w marynarkach czyli nie jest przyszyta jako osobna część i wychodzi bezpośrednio z frontu kamizelki przez co ma ładny i naturalny roll.
2. Kołnierz, a raczej wykrój w kamizelce na szyję jest mniejszy niż zazwyczaj, więc nie odstaje od karku tylko ładnie leży blisko kołnierzyka koszuli.
3. Pacha jest wykrojona w taki sposób, żeby nie odstawała nieestetycznie na plecach i przy klatce.
4. Kieszonka piersiowa jest także uszyta po łuku zupełnie jak w przypadku naszych marynarek. Piękny detal, który widać gdy lubimy nosić samą kamizelkę z poszetką lub bez.
5. Zapięcie w przypadku kamizelki dwurzędowej składa się z sześciu guzików, a w przypadku jednorzędowej z pięciu. Sprawdzony i ponadczasowy fason bez niepotrzebnego kombinowania i wynajdywania koła na nowo.
6. Plecy kamizelki są uszyte z głównej tkaniny przez co nie jest mocno formalna i dobrze nadaje się do noszenia bez marynarki.
7. Guziki są rogowe w kolorze ciemnego brązu o matowym wykończeniu.
Tkanina w przypadku obu kamizelek to włoski tweed w kolorze ciemnego brązu i subtelnej kracie składającej się granatu, jasnego brązu i fioletu - wygląda to niesamowicie. Zupełnie jakby odkopał tę tkaninę u siebie w skrzyni na zapleczu stary krawiec z Neapolu.
Koszule Partigiani
Nasze koszule są uszyte w Polsce z wielką starannością i dbałością o detale. Są to klasyczne kroje z kołnierzem pół włoskim, uszyte z tkaniny Oxford, tkaniny całorocznej, przewiewnej, ale nie na tyle cienkiej, aby w zimie była nieodpowiednia.
1. Krój jest lekko slimowany, posiada zaszewki, jednak jeżeli ma być bardziej dopasowana, to można śmiało robić w niej przeróbki
2. Kołnierze są szerokie i podszyte na miękko. Są na tyle szerokie, że będą ładnie wchodzić pod klapy marynarki
3. Rozmiary są uniwersalne, a długość pozwala na swobodne noszenie koszuli bez ciągłego jej poprawiania w spodniach. Są też na tyle wymierzone, aby biorąc dobry rozmiar kołnierza można było skrócić rękawy, ponieważ rozmiarówka jest nieco wydłużona.
4. Szwy bieliźniane lub koszulowe są najbardziej eleganckie, jednocześnie bardzo wytrzymałe. Widoczna jest w nich tylko jedna linia szycia, ponieważ druga jest schowana w zakładce, która jest zaszyta drugim szwem.
5. Drobny i gęsty ścieg (8-7 przeszyć na 1cm nici) jest wyznacznikiem dobrej jakości koszul, ponieważ nie każda szwalnia posiada tak precyzyjne maszyny. Poza tym gęsty ścieg wygląda lepiej i jest mocniejszy. To samo tyczy się gęstego obszycia dziurek od guzików.
6. Guziki z masą perłową są eleganckie i ładnie mienią się w naturalnym świetle, dodatkowo są wszyte metodą florencką, czyli po naszemu w "kurzą stopkę", znak rozpoznawczy krawców z Florencji. Mały detal, który cieszy oko. Ponadto guziki są zabezpieczone nicią Ascolite - jest to szwajcarska maszyna, która specjalnie oplata nić trzymającą guzik dodatkowym, zgrzewanym splotem, który znacznie lepiej trzyma guzik i zabezpiecza nitki przed urwaniem się.
7. Płaska plisa jest elegancka i nada się zarówno do eleganckich zestawień, jak i do tych luźniejszych bez krawata, a będzie dobrze wyglądać także z muchą pod szyją.
Płaszcze Partigiani
Nowe płaszcze zostały uszyte we Włoszech i naprawdę jest to wyczuwalne od razu po ich założeniu. Miękkość samej konstrukcji i wiedza jaką mają Włosi w szyciu i projektowaniu dobrych ubrań jest po prostu niesamowita. Kolekcja naszych płaszczy składa się z trzech modeli: granatowy Ulster, kaszmirowa dyplomatka w kolorze camelowym i Raglan w brązową jodełkę z pasem do przewiązania w talii. Styl każdego z nich jest na tyle inny, że można z łatwością dobrać coś dla siebie.
1. Konstrukcja jest lekka, bez płótna i dodatkowych klejonek. Cały przód jest po prostu samą tkaniną - pozwala to zachować wygodę mimo cięższych, zimowych wełen. Płaszcze są uszyte w swobodnym, włoskim stylu i nie mają wypełnień w ramionach, przez co naturalnie się układają.
2. Kołnierz w każdym z naszych płaszczy jest duży i odpowiednio usztywniony przez co nie opada, gdy chcemy go postawić w celu ochrony przed wiatrem i chłodem.
3. Pacha jest wysoko podkrojona dzięki czemu płaszcz nie ogranicza ruchów i nie zaczyna cały się podnosić i zjeżdżać z karku gdy tylko chcemy podnieść rękę.
4. Kieszonka piersiowa jest także uszyta po łuku zupełnie jak w przypadku naszych marynarek. Piękny detal, który cieszy oko.
5. Ramiona - wszycie rękawów to kolejny krawiecki detal wart uwagi. W przypadku kaszmirowej dyplomatki jest to "spalla camicia", ale bez ozdobnych marszczeń, granatowy Ulster ma ozdobne "con rollino", a nasz tweedowy Raglan jak sama nazwa wskazuje ma raglanowe wszycie rękawów.
6. Guziki to tym razem orzech corozo, który charakteryzuje się subtelnym matowym wykończeniem.
Tkaniny to oczywiście czysta wełna. W przypadku Ulstera mowa o stosunkowo ciężkiej flaneli (około 500 gram), dyplomatka jest uszyta ze 100% kaszmiru (około 360 gram), a Raglan to lekki włoski tweed, który nadaje nieco rustykalnego i nieformalnego charakteru.
Najnowszą kolekcją ubrań Partigiani chcielibyśmy Wam pokazać detale, na które ja sam zwracam uwagę od dawna i które totalnie zmieniają oblicze "formalnego" ubioru. Dopracowane kroje z przemyśleniami konstrukcyjnymi, które po prostu sprawiają, że ubranie leży tak jak powinno, fasony, które pozwalają czuć się komfortowo i dzięki, którym nie musicie rezygnować z tego jednego pączka na deser :). Proporcje, które dobrze podkreślają męską sylwetkę, jakość i niepowtarzalność tkanin, w których można się zakochać i które zakłada się co rano przed wyjściem do pracy z przyjemnością i uśmiechem na twarzy.
Serdecznie Was zapraszamy do naszych salonów w Gdańsku i Warszawie do przymiarek naszej najnowszej kolekcji, powoli zaczyna się już pojawiać na wieszakach!
[product id="8065, 8068,8031, 8034"]