Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Masz pytania? Zadzwoń pod numer +48 790 507 208.

Jaka jest prawidłowa długość krawata?

0

Prawidłowa długość krawata

 

Niedawno pisałem dla Was o tym jak wiązać krawat trzema prostymi i najbardziej uniwersalnymi węzłami. Przy każdym z nich wspominałem o tym, że pewne z tych opcji wiązania charakteryzują się większym zużyciem długości krawata przez co mogą być bardziej odpowiednie dla osób na przykład niższych. Pewne węzły będą natomiast sprawiały, że krawat będzie zbyt krótki dla osób wysokich. Dziś opowiem Wam o tym jaka długość jest odpowiednia i również napiszę o paru przydatnych przemyśleniach i wskazówkach jakimi warto się kierować przy bawieniu się tym akcesorium.

 

Jak jest prawidłowa długość krawata noszonego do garnituru?

 

 Zasadą jest, że krawat powinien sięgać do połowy klamry paska w spodniach. Jeśli nosimy spodnie ze szlufkami czyli takie, które powinno raczej nosić się tylko z paskiem, to wtedy faktycznie długość krawata powinna pozwolić na to, żeby jego spiczasta końcówka sięgała do połowy klamry paska. Jeśli jest to okazja formalna i spodnie, które macie są częścią garnituru to wtedy warto pamiętać o tym, żeby długość krawata, a tak dokładnie mówiąc jego węższej części wypadała nieco krótsza bądź na równo z szeroką końcówka i nie wyłaniała się spod niej. Tak zawiązany krawat po prostu wygląda formalnie i lepiej będzie pasował do garnituru i formalnej uroczystości, na którą go planujesz założyć. Ujmując to bardziej obrazowo, niech krawat wygląda jak nożyce – dwie jego końcówki niech będą jednej długości.

 krawat klasyczne buty

Jaka jest prawidłowa długość krawata do smart casualu?

 

 Teraz skupmy się na spodniach również ze szlufkami czyli takimi na pasek gdzie zasada związana z klamerką nadal jest naszym punktem odniesienia, ale w formie bardziej casualowej. Poza spodniami garniturowymi gdzie ta zasada jest dość surowa i podręcznikowa mamy przecież też spodnie noszone na co dzień. Powiedzmy, że chcecie założyć swoją ulubioną koszulę button down ze spranego oksfordu, sportową marynarkę w kratę oraz  krawat w celu  nadania stylizacji charakteru do tego spodnie casualowe – na przykład jakieś proste jeansy bez przetarć lub bawełniane chino w kolorze khaki i z zaprasowanym kantem bądź nie. Czy wtedy też musimy mieć „prawidłową długość krawata” ?

 

W takich niezobowiązujących zestawach pole manewru jest znacznie większe. Jeśli długość krawata wypadnie tak, że jego koniec zasłoni całą klamerkę to nie będzie w tym nic złego. Ogólnie kierowałbym się tym, że lepiej mieć nieco za długi krawat niż zbyt krótki. Przy takich zestawach można też zastosować pewną zabawę gdzie węższa końcówka krawata jest faktycznie nieco dłuższa od tej szerszej, nie mniej nie każdy się dobrze czuje w takiej stylizacji, która przy takiej długości krawata powinna być swobodna.

 knit, długość krawata, smart casual

Jaka jest prawidłowa długość krawata – spodnie z wysokim stanem ?

 

 Kolejną rzeczą wpływającą na długość krawata jest też stan spodni. Można założyć, że spodnie na pasek raczej mają niski lub średni stan, więc długość krawata już wiecie jaka powinna być, a co jeśli gurt/pas spodni wypada na wysokości naszej naturalnej talii czyli zakrywa pępek? Do tego spodnie nie mają jeszcze szlufek na pasek tylko guziki na szelki lub/i boczne klamerki do regulacji obwodu pasa przez co nie ma żadnej klamry z przodu. Czym się wtedy sugerować? Do spodni z wysokim stanem prawidłowa długość krawata będzie po prostu nieco dłuższa niż ta do spodni z paskiem. Krawat wtedy może sięgać niżej nawet do 3-4 cm. Czemu tak jest? Wynika to po prostu z tego, że spodnie z wysokim stanem sięgają wyżej, a krawat zostaje tam gdzie był wcześniej i nadal wygląda to spójnie – proporcja się zmienia, ale efekt wizualny jest podobny. Oczywiście możecie zawiązać krawat tak, żeby jego długość również tylko sięgała do połowy gurtu/pasa spodni tylko pamiętajcie, że jeśli stan jest ekstremalnie wysoki i sięga parę centymetrów ponad pępek to taki krawat będzie krótki i może wyglądać jak śliniak.

 krawat klasyczne buty grenadyna

Jaka jest prawidłowa długość knita?

 

 Jeśli macie w swojej szafie krawaty dziergane z jedwabiu bądź wełny to pewnie spotkaliście się z tym, że mogą one być wykończone w szpic jak tradycyjny krawat bądź na płasko jak „skarpetka”.

Krawat dziergany, wykończony na płasko może być zawiązany nieco krócej czyli w przypadku spodni na pasek i powinien sięgać delikatnie do górnej części klamry. Jednak osobiście nie jestem wielkim fanem tej zasady, uważam bowiem że tak krótko zawiązany knit nie prezentuje się korzystnie. Warto pamiętać o tym, że spodnie w ciągu dnia też nieco nam się zsuwają i przy takim zjawisku krawat nagle przestaje sięgać paska i pozostaje widoczny goły fragment koszuli przez co knit jest zbyt krótki i niszczy cały efekt prawidłowej długości krawata.

 knit długośc krawata dzierganego

dugość kniata

Jaka długość krawata jest odpowiednia do wzrostu?

 

 Ostatnim aspektem będzie pytanie, które podejrzewam, często możecie sobie zadawać – jaka długość krawata do wzrostu jest odpowiednia? Każda z zasad, które wyżej omówiłem jest adekwatna do każdego wzrostu. Problem długości wynika tylko ze sposobu wiązania. Węzeł prosty zużywa najmniej z długości krawata, więc krawat po zawiązaniu będzie maksymalnie najdłuższy i tym samym odpowiedni dla wysokich osób. Węzeł księcia Alberta skraca krawat, więc osoby niższe mogą mieć dzięki temu ułatwione dobranie odpowiedniej długości krawata. Oczywiście warto sprawdzać jakiej długości kupujemy krawaty. Poza standardową długością krawata 150cm są także np. 147cm. Pamiętajcie też o tym delikatnym łamaniu zasad, warto mieć  1 lub 2 cm zapasu.

 Oczywiście są to podstawowe zasady związane z prawidłową długością krawat. Jednak ich przestrzeganie da Wam gwarancję, że będzie wyglądali schludnie i elegancko.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dzwońcie do nas 790507208/308 lub piszcie na mail sklep@klasycznebuty.pl. Zawsze służymy pomocą.

 

[product id="6119, 7391, 6130, 7396"]

 

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Przegląd podwozia - poradnik jak dbać o podeszwy
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium