Jak składać poszetkę

0

Jak składać poszetkę

 

 

Poszetka to klasyczny dodatek dopełniający każdą stylizację.Właściwie jej wybranie oraz odpowiednia ekspozycja mogą na początku sprawiać trudność. Jak ją składać ? W jaki sposób dobierać poszetki? Na te pytania postaramy się w poniższym tekście odpowiedzieć.Krótka historia poszetki
Poszetka w dzisiejszym kształcie pojawiła się pod koniec XIX wieku w momencie kiedy dwuczęściowy garnitur stał się codziennym uniformem. Wtedy chusteczka trafia z kieszeni spodni do lewej kieszeni piersiowej Do lat 20. XX wieku chusteczka służyła głównie jako akcesorium higieniczne. Rok 1924 to wynalezienie chusteczek jednorazowych, w tym momencie formalnie chusteczka traci funkcję użyteczną, pozostaje stylowym dodatkiem.Rodzaje poszetekZanim przejdziemy do sposobów składania poszetki warto przyjrzeć się ich rodzajom, tych jest mnóstwo w zależności od wzoru,koloru, nadruku, materiału faktury. Klasyczne poszetki męskie są wykonane z naturalnych materiałów takich jak jedwab, wełna, len czy bawełna Tak duży wybór gwarantuje możliwość dobrania poszetki do każdej stylizacji. Podstawową zasadą, nagminnie wręcz łamaną przez polskie “salony mody” jest dobór poszetki do krawata lub muchy w postaci tej samej faktury i wzoru co jest rażącym błędem, którego należy unikać (najlepiej także wystrzegać się takich salonów) Sposobów na układanie poszetki są setki jednak podobnie jak w wypadku węzłów krawata, tych naprawdę użytecznych i prezentujących się dobrze, jest kilka postaramy się je poniżej zaprezentować.

 

Sposoby składania poszetki

 


Podstawowym ułożeniem jest tak zwany presidental fold, jest on najprostszy a także najbardziej formalny. Świetnie będzie się prezentował użyty w zestawie z garniturem, czy zestawem koordynowanym o wyższej formalności. Najlepiej sprawdzi się tutaj klasyczna biała, lniana poszetka ze względu na swoją sztywniejszą fakturę (co zapobiega ześlizgiwaniu się poszetki w głąb brustaszy) . Rozłożoną poszetkę składamy na pół, następnie znów na pół i kolejny raz tym razem jednak dostosowując długość i szerokość do głębokości i szerokości brustaszy.

Puff, w wypadku tego złożenia szczególnie dobrze sprawdza się jedwab i wełna. Obie te tkaniny ciekawie się układają, świetnie się prezentując. Łapiemy poszetkę za środek i podnosimy do góry, drugą ręką zagarniamy rogi poszetki tworząc ze środkowej części wybrzuszenie. Rogi chowamy w środku brustaszy, wybrzuszoną część rozkładamy na jej szerokości. Aby trochę je urozmaicić można uwidocznić także rogi poszetki.

Odwrócony puff, jest to wariacja powyższego złożenia polegająca na schowaniu do brustaszy powstałego wybrzuszenia a pokazaniu drugiej strony poszetki. Warto poprawić nieco rogi aby lepiej się prezentowały. Jest to ułożenie casualowe, świetnie sprawdzi się jako sposób na obniżenie formalności zestawu.

Składanie poszetki cz.1


składanie poszetki cz. 2


składanie poszetki cz.3

 

Składanie poszetki cz.4


Składanie poszetki cz.5

 

 

Zasady dobierania poszetki

 

Znamy już podstawowe sposoby układania poszetek, warto przyjrzeć się teraz zestawieniom kolorystycznym, jest kilka zasad według, których dobiera się poszetkę. Najbardziej popularną jest dobranie jej pod krawat lub muchę.Jak już wspomnieliśmy na początku unikamy zbieżności, poszetka powinna być z innego materiału niż krawat/mucha a kolor ma nawiązywać do koloru akcesoriów,nie je naśladować. 

Kolejnym sposobem jest nawiązanie do koloru koszuli lub marynarki. Przy błękitnej koszuli możemy swobodnie użyć poszetki o zbliżonym kolorze niebieskim. Analogicznie w wypadku marynarki. Przy pasiastych koszulach można wykorzystać jako bazę właśnie kolor pasów.

Kolor poszetki może nawiązywać, także do innych części garderoby, takich jak spodnie, sweter czy skarpetki

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl