Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Długość wkładki a rozmiar buta

0

Długość wkładki a rozmiar buta

Jaki jest rozmiar stopy, jaki rozmiar butów jest właściwy? Oto pytania, które nurtują większość z nas przy dobieraniu butów czy to w salonie czy wirtualnie w sklepie internetowym. Różnorodność producentów obuwia oraz nieprzebrana ilość modeli dodatkowo ten wybór komplikuje.
Aby lepiej zrozumieć te zagadnienia poniżej można znaleźć kilka wskazówek i odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienia związane z rozmiarem butów.

Oznaczenia rozmiaru obuwia dla dorosłych

Sposób oznaczenie rozmiaru butów nie jest taki oczywisty. Można powiedzieć, że jest to rywalizacja między angielskim a francuskim sposobem oznakowania a ściślej mówiąc między systemem metrycznym opartym na calach i centymetrach.

Możemy wyróżnić główne rodzaje oznaczenia rozmiaru obuwia na świecie:
1. rozmiarówka europejska
2. rozmiarówka angielska
3. rozmiarówka amerykańska

Europejskie rozmiary butów EUR

Rozmiarówka europejska w przypadku obuwia męskiego zaczyna się zazwyczaj od rozmiaru 40 i kończy na 49. Odległość między rozmiarami wynosi 6,67 milimetra. Buty wyprodukowane w oparciu o tę rozmiarówkę nie dysponują „połówkami” rozmiaru.

Brytyjskie rozmiary butów UK

Buty męskie w rozmiarówce angielskiej występują najczęściej w rozmiarach od 6 do 14. Długość między rozmiarami w tym przypadku to 8,47 milimetra (1/3 cala). Jako że wartość ta jest dość znaczna, w celu lepszego dopasowania obuwia, w tej rozmiarówce dostępne są też „połówki” rozmiarów. Przyjmuje się, że buty wyprodukowane w oparciu o tę rozmiarówkę są zdecydowanie lepsze i bardziej „precyzyjne” w indywidualnym dopasowaniu do stopy.

Amerykańskie rozmiary butów US

Amerykańska rozmiarówka jest pochodną angielskiej i też bazuje na długości 1/3 cala. Różnica jest tylko w oznaczeniu początkowej wartości (gdzie np. angielska 8 to amerykańska 9 itd.). Dodatkowo amerykańska rozmiarówka jest różna dla mężczyzn i kobiet.

Oznaczenie tęgości obuwia dla dorosłych

Buty produkowane w oparciu o angielską rozmiarówkę występują też w różnych tęgościach (szerokościach). Przyjęło się literowe oznaczenie szerokości obuwia i tak mamy podstawowe tęgości E, F, G, H gdzie F zazwyczaj jest wartością średnią, E wąską a G i H szeroką i bardzo szeroką. Wartości te, podobnie jak i długość – rozmiar buta podlegają precyzyjnemu określeniu a różnica między tęgościami wynosi ¼ cala (ok. 6,5 milimetra).

Wymiary wkładki w obuwiu męskim

Tak więc mamy dwie wartości, które określają rozmiar buta: długość wkładki oraz jej szerokość. W zależności od parametrów naszej stopy możemy wybrać odpowiednie dla siebie buty nie tylko pod względem długości ale też i tęgości. Takie możliwości precyzyjnego dopasowania to ogromna wartość i niespotykany komfort w codziennym użytkowaniu obuwia. Stopa leży w bucie swobodnie, nie jest uciskana w żadnym punkcie i nie przesuwa się niekontrolowanie podczas chodzenia. Jakie są główne wartości przy rozmiarze butów przeczytasz tutaj.

 

Właściwy dobór rozmiaru buta na podstawie długości jego wkładki

Jak ustalić potrzebny nam rozmiar butów? Zacząć musimy przede wszystkim od zmierzenia długości i szerokości naszej stopy. Pomiaru stopy najlepiej dokonać późnym popołudniem, na stojąco. Jest to istotne ponieważ po całym dniu chodzenia stopa jest odrobinę dłuższa niż rano a dodatkowo pod naciskiem ciężaru ciała też szersza. Jak odpowiednio zmierzyć stopę przeczytasz tutaj

 Na naszym kanale You Tube znajdziecie film, na którym pokazujemy jak zmierzyć PRAWIDŁOWO rozmiar stopy. 

Czy długość stopy jest równa długości wkładki

Znając długość i szerokość naszych stóp (koniecznie trzeba zmierzyć obie!) możemy przystąpić do dobierania długości wkładki w interesujących nas butach. W każdym przypadku wkładka musi być zdecydowanie dłuższa od samej stopy. Składa się na to kilka czynników, gdzie głównym jest naturalne przesuwanie się stopy w trakcie chodzenia. Można przyjąć, że stopa niejako wydłuża się (przesuwa) w trakcie stawiania kroku. Ma to miejsce w fazie odbicia, kiedy pięta odrywa się od podłoża a cały ciężar ciała wędruje w kierunku śródstopia. Przyjmuje się, że na takie przesuwanie się stopy potrzebne jest do 5 milimetrów wolnej przestrzeni w bucie.


Wkładka w butach musi być dłuższa od stopyKiedy znamy długość samej wkładki w bucie w prosty sposób możemy ocenić czy jest ona właściwa dla naszej stopy. Przyjęło się, że wkładka w obuwiu powinna być od 1 do nawet 2 centymetrów dłuższa od naszej stopy! Nigdy nie może to być mniej, ponieważ buty wtedy będą za małe i po całym dniu użytkowania nie będziemy w stanie swobodnie poruszać się.Podbicie stopyJeszcze jednym ważnym czynnikiem wpływającym na właściwe dopasowanie obuwia jest podbicie. Jedni z nas mają niskie podbicie drudzy zaś bardzo wysokie. Stąd też manufaktury specjalizujące się w ramowym szyciu obuwia operują różnymi kopytami, które niejako odwzorowują kształty różnych stóp. Używane są kopyta bardzo smukłe, długie i wybitnie szerokie, tęgie. W ten sposób powstają buty o różnych „rozmiarach”. Oczywiście rozmiar (długość i szerokość) jest zunifikowany ale różnica w podbiciu (kopycie) powoduje, że jeden model leży jak ulał a drugi, mimo że jest w tym samym rozmiarze, w ogóle nie pasuje. To właśnie za sprawą różnorodności kopyt mamy tak szeroki wybór modeli obuwia w butach szytych. Znajdziemy półbuty wąskie z wydłużonym czubkiem ale też i takie gdzie czubek jest obły albo wręcz „ścięty”. Jaki model wybierzemy, zależy nie tylko od naszego gustu i upodobań, może się bowiem zdarzyć, że but który podoba nam się najbardziej został uszyty na kopycie, które nie pasuje do naszych stóp! Dlatego tak ważne jest fachowe doradztwo osoby, która zna się na właściwym doborze kopyta do stopy. Dbanie o obuwie zaczyna się bowiem już w momencie zakupu, właściwie dopasowany but do stopy będzie zdecydowanie mniej się zużywał niż za długi lub za szeroki. 


Tęgość oraz kształt kopyta są kluczowe dla wyboru właściwego rozmiaru

Jesteśmy wyjątkowi pod każdym względem a nasze stopy też się w to wpisują! Szukając odpowiednich butów dla siebie koncentrujmy się nie tylko na samym rozmiarze (długości wkładki jak to ma miejsce w butach sieciowych) ale też na tęgości i może przede wszystkim kopycie na jakim buty zostały uszyte. Każda manufaktura ma w swoim „skarbcu” wiele niepowtarzalnych kopyt i jeśli uda się nam znaleźć to najbliższe kształtem do naszych stóp będziemy mogli czerpać wielką radość i przyjemność w codziennym użytkowaniu butów.

Zobacz nasze buty z kategorii obuwie na wąską stopę i szeroką stopę oraz buty na wysokie podbicie.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat długości wkładki i jak dopasować but do stopy skontaktuj się z nami tel. 790507208 lub wyślij mail sklep@klasycznebuty.pl. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na pytania i wyjaśnią wątpliwości.

Zapraszamy do zobaczenia filmu pt. "Długość wkładki a rozmiar buta"  na naszym kanale na Youtube:
www.youtube.com/klasycznebutyshoehouse.

 
Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium