Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Czyszczenie obuwia z zamszu

0

Bezpieczne i skuteczne czyszczenie obuwia z zamszu: co warto o tym wiedzieć? 

 

Buty wykonane z zamszu odznaczają się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Ze względu na nieco mniej formalny charakter, obuwie zamszowe będzie znakomicie komponować się z najróżniejszymi stylizacjami. Co również istotne, buty zamszowe co do zasady są lżejsze oraz odrobinę bardziej wygodne, niż obuwie wykonane ze skóry licowej. Jednak potencjał estetyczny oraz komfort użytkowania to jedno. Drugą kwestię stanowi czyszczenie zamszu.

Niestety, skóra zamszowa jest podatna na zabrudzenia a ponadto bardzo łatwo chłonie wilgoć. Oznacza to, że czyszczenie zamszowych butów będzie wymagać nieco odmiennego podejścia oraz innych metod, niż te, które stosujemy w odniesieniu do obuwia wykonanego ze skóry licowej.

Jak pielęgnować zamsz oraz jak wyczyścić buty zamszowe w bezpieczny a jednocześnie efektywny sposób? Poniżej prezentujemy krótki poradnik dedykowany miłośnikom gustownego obuwia ze skóry zamszowej.


Jak wyczyścić buty zamszowe: po pierwsze profilaktyka


Zanim przejdziemy do kwestii pt. jak i czym czyścić zamsz, warto poświęcić parę słów kwestii pielęgnacji profilaktycznej (brzmi to może nazbyt "medycznie", jednak jak się przekonamy skojarzenie nie jest całkowicie pozbawione podstaw).


Impregnacja zamszu

Niestety, buty zamszowe będą podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Problem stanowi przede wszystkim wilgoć a zwłaszcza woda. Wniosek? Przede wszystkim buty zamszowe czyszczenie to kwestia regularnego pokrywania powierzchni obuwia specjalnym impregnatem do skóry zamszowej. Zaleca się, aby stosować preparat co najmniej raz na dwa tygodnie. Tutaj jednak warto pokusić się o dodatkową wskazówkę. Pamiętajmy, że kondycja obuwia będzie w sporej mierze zależeć od tego, jakie "wyzwania" stawiamy przed butami. W przypadku obuwia zamszowego szczególnie trudnym wyzwaniem jest np. deszczowa pogoda, kałuże zalegające na ulicach czy nawet lekka mżawka.

Wniosek? Zwłaszcza w jesienne miesiące warto stosować impregnaty do skóry zamszowej nieco częściej. Dobrym rozwiązaniem może być nakładanie preparatu po prostu przed wyjściem z domu.

 

Aplikacja impregnatu do zamszu

Oczywiście należy pamiętać, że przed nałożeniem preparatu buty powinny zostać oczyszczone, np. szczotką do skór zamszowych. W trakcie aplikacji impregnatu należy także ściśle stosować się do wytycznych, które producent zawarł na opakowaniu. Preparat standardowo aplikuje się w odległości co najmniej 20 cm od buta. Nie należy także aplikować zbyt dużej ilości sprayu. Kolejna kwestia to uprzednie sprawdzenie działania impregnatu w mniej widocznym miejscu buta. W ten sposób dowiemy się, czy środek aby na pewno nie spowoduje jakichś negatywnych efektów, np. w postaci przebarwienia skóry. 


W jaki sposób i jakimi preparatami czyścić skórę zamszową?

Mając już "odhaczoną" kwestię pielęgnacji, możemy przejść do sedna sprawy a mianowicie pytania pt. w jaki sposób oraz czym czyścić buty zamszowe?

Jak czyścić buty z zamszu?

W porównaniu do czyszczenia obuwia ze skóry licowej czyszczenie butów z zamszu będzie cechować się jedną fundamentalną różnicą a mianowicie: buty zamszowe zawsze czyścimy "na sucho".

Niestety, po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy w rodzaju jak czyścić buty z zamszu możemy napotkać na całe mnóstwo "domowych" sposobów. Niekiedy autorzy tego rodzaju poradników rekomendują wręcz czyszczenie zamszu przy pomocy różnego rodzaju roztworów z octu. Czy w ten sposób uda się nam wyczyścić buty z zamszu? Zapewne tak. Inna kwestia, że po takim "czyszczeniu" obuwie może, najdelikatniej mówiąc, prezentować nieco odmienne walory wizualne i niekoniecznie będzie to zmiana na lepsze. 


Podstawowa metoda czyszczenia zamszu

Podstawową metodą czyszczenia butów z zamszu jest po prostu szczotkowanie . Należy przy tym pamiętać o odpowiednim dobraniu szczotki to rodzaju obuwia. W przypadku nubuku najlepiej sprawdzą się szczotki krepowe. Buty zamszowe o dłuższym włosiu lepiej z kolei czyścić używając szczotek mosiężnych. Szczoteczka do zębów? Niestety, nie jest to prawidłowa odpowiedź na pytanie czym czyścić zamszowe buty. Włosie szczoteczki do zębów jest bowiem przystosowane właśnie do szczotkowania uzębienia, nie zaś do skutecznego i dokładnego czyszczenia skóry zamszowej, która w żadnym aspekcie nie przypomina powierzchni ludzkiego zęba.


Szczotkowanie butów zamszowych

Szczotkowanie butów zamszowych zawsze odbywa się pod włos. Pamiętamy o tym, aby czyścić but sferami, a więc płynnie przechodzić z jednej powierzchni do drugiej. Szczotkowanie "obwodowe" a więc czyszczenie całego buta dookoła w kilku seriach nie stanowi zalecanej metody i nie jest dobrą odpowiedzią na kwestię pt. jak wyczyścić buty zamszowe. W przypadku bardziej uporczywych plam i zabrudzeń rozwiązaniem okażą się specjalne gumki do zamszu. Bardzo skutecznie ściągają one zabrudzenia, jednak nie będą stanowić remedium we wszystkich wypadkach.

Jak umyć buty zamszowe?


Była już mowa o tym, że buty zamszowe czyścimy "na sucho". Istnieje jednak pewien wyjątek od tej reguły a mianowicie sytuacja, w której musimy zastanowić się nie nad tym, jak "wyczyścić", lecz nad tym, jak umyć buty zamszowe? Procedura taka może być konieczna w sytuacji, kiedy zamsz głęboko przeniknął wilgocią. Wówczas szczotkowanie a nawet gumka do zamszu nie zdadzą egzaminu. Konieczne będzie wykorzystanie specjalistycznego szamponu do skór.

Jak jednak możemy poznać, że buty z zamszu wymagają mycia? Najprostszy test to dokładne ich wyszczotkowanie oraz poprawienie gumką do zamszu. Jeżeli po prawidłowym czyszczeniu buty nadal będą objawiać zabrudzenia, najpewniej oznacza to, że do głębszych warstw skóry razem z wilgocią przedostał się brud. Na szczęście, w żadnym wypadku nie oznacza to, że obuwie nadaje się do wyrzucenia. Rozwiązaniem będą wzmiankowane już szampony, np. od producentów Famaco lub Burgol. Na dodatek, producenci zawsze w sposób dokładny informują, jak umyć zamszowe buty przy użyciu ich preparatu w bezpieczny sposób.

Renowator do zamszu

W przypadku natomiast starszych butów wskazane może być ponadto użycie renowatora. Dobrą opcją będzie preparat do renowacji Famaco w różnych kolorach. Pamiętamy przy tym, aby dobrać barwę renowatora do koloru obuwia.

Podsumowując poniżej podajemy produkty potrzebne do kompleksowej odnowy i pielęgnacji zamszowych butów:

Impregnat, szczotka do nubuku, szczotka do zamszu, gumka do czyszczenia, renowator i ewentualnie szampon do skór zamszowych.

Jeśli masz wątpliwości lub pytania zadzwoń do nas tel. 790507208, napisz mail sklep@klasycznebuty.pl lub odwiedź nasz salon w Gdańsku lub Warszawie.

Zapraszamy na nasz kanał na Youtube:

Zaawansowana pielęgnacja zamszu
Jak poprawnie czyścić i pielęgnować zamsz?

[product id="6377, 6388, 6391, 6413"]

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium