Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Bosmanka

0

Bosmanka - historia, jak nosić

 

Słysząc nazwę "bosmanka" od razu pewnie zastanawiamy się, z czym nam się ta nazwa kojarzy. Oczywiście pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to marynarz (chociaż słynny jednooki, kreskówkowy, lubiący szpinak Popeye, inspirowany marynarzem pochodzenia polskiego, bosmanki nie nosił). Skojarzenie jest jak najbardziej prawidłowe, ponieważ tę właśnie kurtkę o kroju płaszcza pierwsi nosili niderlandzcy marynarze, a jej angielska nazwa "pea coat" nie ma nic wspólnego z groszkiem, a wzięła się od skrótu nazwy "P. Coat" (od Petty Coat, czyli podoficerskiego płaszcza) , która po angielsku brzmi właśnie jak "pea coat". Bosman natomiast był średnim stopniem marynarzem na okrętach. Anglicy, jako prekursorzy wielu standardów modowych, będących klasycznymi do dzisiaj (i pewnie na zawsze), także bosmankę wprowadzili do świata mody, a konkretnie tak, jak zaczynała bardzo duża ilość dzisiejszych ubrań - od wojska, a właściwie od marynarki wojennej.

 Brytyjczycy, jako wyspiarze, zawsze musieli rządzić na morzu, aby utrzymać status quo swojej kolonialnej potęgi. Po upokarzającej przegranej Hiszpanów i ich Wielkiej Armady w XVI wieku, to Brytyjczycy przejęli status potęgi morskiej numer jeden i byli niezwyciężeni aż do XX wieku. Wiązało się to nie tylko posiadaniem potężnej, silnej i zaawansowanej marynarki wojennej. Żeby mieć odpowiednich ludzi, trzeba było o nich zadbać. Do XIX wieku życie marynarza nie było lekkie. Służba na statkach była ciężka, wiązała się z dużym ryzykiem śmierci lub poważnych chorób. W wieku industrializacji jednak zaczęto dbać o personel niższego stopnia, rozwijała się też medycyna. Postanowiono także dokonać standaryzacji ubioru, nie tylko w marynarce wojennej, ale także na okrętach prywatnych, na przykład flot handlowych kompanii czy odkrywców i poszukiwaczy.

 Jak wygląda klasyczna bosmanka?

Odkrywano wciąż wiele rejonów świata, a warunki na morzu były trudne (na wodach ciepłych kontynentów w nocy było chłodno). Holendrzy, także jedna z potęg morskich, pierwsi zastosowali bosmanki, jednak nie na tak wielką skalę. Jej potencjał dostrzegli Brytyjczycy i wprowadzili je na masową skalę jako część umundurowania we flocie. Dostawcą kurtek był pan Edgard Camplin, a jego firma pod tą nazwą działa do dzisiaj i nadal szyje bosmanki według dawnych standardów, chwaląc się jako pierwszą, która wypuściła je na rynek w drugiej połowie XIX wieku. Dostawcą tkaniny w XX wieku była jedna z bardziej znanych dzisiaj manufaktur tekstylnych, Abraham Moon. Dostarczał wełnę potrzebną do zaopatrzenia armii. W zależności od rejonu działania oraz rodzaju oddziału, kolory mundurów w brytyjskiej marynarce mogły się różnić. Były to najczęściej ciemne granatowe i czarne, ale także słynna czerwień mundurowa Red Coat lub beżowy. W kompaniach handlowych, na statkach prywatnych i we flotach innych państw najczęściej były to kolory ciemnogranatowe i białe. Na zdjęciach odkrywców bieguna północnego najczęściej widać granatowe. Standardowo była to gruba, ciężka wełna o dość gęstym splocie, nie mogła być zbyt przewiewna, musiała też mieć większą chłonność wody ze względu na warunki, często była też impregnowana ze względu na niszczącą tkaniny słoną wodę morską. Oryginalnie prawdziwe pea coat były szyte z grubych, ciężkich wełen typu Kelton lub Kersey.

bosmanka

 Jaka jest funkcja bosmanki?

Bosmanka ma przede wszystkim zapewnić ciepło, ochronę przed wiatrem, deszczem i arktycznym zimnem. Dodatkowo marynarze podczas postojów w portach schodzili na ląd, tak więc musiały być także funkcjonalne w chodzeniu na co dzień. Sięgała za linię bioder, najczęściej zakrywając całą linię krocza, aby spodnie były szczelnie zakryte. Miała dość szeroki krój, nie tylko dlatego, żeby zapewnić swobodę ruchów, ale by można było założyć pod nią dodatkowe warstwy odzieży, na przykład wełniane golfy i szale. Krój był zawsze dwurzędowy, ale z czasem ewoluował i wprowadzano zmiany. Mogła być na przykład zapinana na 10, 8 lub 6 guzików i dodatkowe zapięcie pod szyją przy postawionym, szerokim kołnierzu sztormowym. Przy kołnierzu był doszyty sznurek, na którym wieszano gwizdek - ważne narzędzie do lokalizacji marynarza, który znalazł się za burtą. Na początku nie miała też rozcięcia (szlicy) z tyłu, te wprowadzono dopiero w późniejszych modelach. Oficerowie często mieli mankiety na rękawach. Na wysokości bioder były dwie wsuwane kieszenie, na tyle szerokie, aby można było w nie wsadzić ręce w rękawicach i do tego pomieścić przydatne na co dzień przedmioty, była też kieszonka na monety. Guziki były z tłoczonej blachy, często z mosiądzu, a wzór na nich zależał od floty - US Navy ma wytłoczonego orła z kotwicą w szponach na złotym guziku, Royal Navy ma kotwicę z liną na granatowym guziku. Dzisiaj można spotkać przeróżne guziki w różnych kolorach, jednak te mundurowe zawsze będą z metalu z tłoczonym wzorem. Dzisiejsze mundury piechoty morskiej i marynarki wojennej, także polskiej, to hybryda marynarki i bosmanki - długa marynarka dwurzędowa na 6 lub 8 metalowych guzików, z kołnierzem marynarkowym, często mają epolety, a oficerowie wyszywane ozdoby na rękawach. Nosi się do nich białą koszulę z krawatem.

Jak bosmanka trafiła do sartorialnej mody męskiej?

Do mody cywilnej bosmanki wprowadzili również Anglicy za pomocą jednego z pierwszych magazynów o modzie i trendach - Tailor & Cutter - w drugiej połowie XIX wieku. Sort mundurowy musiał być jednolity według standardów, jednak na rynku cywilnym popularne stały się szare w kratę księcia Walii. Miały też zmienne kroje, np. mogły być wyszczuplone, mieć kieszenie na  patki, odpinany kaptur i być z innych materiałów tak samo jak guziki. Jednak jak zaznaczają najstarsze brytyjskie domy krawieckie, prawdziwy "pea coat" jest uszyty z określonej wełny - konkretnie ciężka wełna Kelton lub Kersey, może być z częściowym dodatkiem włókien sztucznych. Jest to jednak dość konserwatywne podejście i bosmankę współcześnie szytą z kaszmiru - te lubią Włosi, innych wełen czy bawełny, też możemy tak śmiało nazywać.

Jak nosić bosmankę?

Różnorodność materiałów i krojów, tak jak w przypadku field jacketów, pozwala na tworzenie ciekawych stylizacji i wariantów tego ubioru, dopasowanych do pory roku czy klimatu. Poza mundurami galowymi, większość marynarek wojennych odeszła w XXI wieku od noszenia bosmanek na rzecz praktyczniejszych kurtek polowych, jednak ciągle można znaleźć oryginalne z czasów II wojny światowej. Przeszła więc podobną drogę co field jacket, zaczynając jako ubiór codzienny dla żołnierzy i marynarzy, kończąc na rynku cywilnym i wygląda na to, że pozostanie na nim na zawsze, bo także przeszła do kanonów klasycznej odzieży. Bosmanka to kurtka smart casualowa ale dobrze sprawdzi się, również noszona do garnituru, tak zresztą jest szyta by można pod nią założyć marynarkę.

Bosmanka w Klasycznych Butach 

W Klasycznych Butach wprowadziliśmy do sprzedaży klasyczne bosmanki. Tradycyjnie postaraliśmy się by był to produkt najwyższej jakości. Nasze peatcoat uszyła jedna z najlepszych manufaktur na świecie Giuliano Ceccarelli, szyjącej swoje okrycia wierzchnie w środkowych Włoszech na granicy między Toskanią a Romania, słynnej z produkcji wełny wyjątkowej jakości. Jest to wełna w 100% dziewicza poddana procesowi przędzenia, który gwarantuje że jest ona odporna na nawet na srogie warunki atmosferyczne. Dzięki niej będziesz wyglądał równie dobrze jako Komandor Bond, James Bond (zdjęcie główne od British GQ)

 

[product id="7928"]

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium