Zbigniew Famula - Klasyczne buty

Brogsy.

Wbrew pozorom określenie Brogue wcale nie oznacza konkretnego typu obuwia - tylko sposób jego zdobienia.

Ich początki są dość zaskakujące. Brogsy były początkowo pragmatycznym rozwiązaniem problemu irlandzkich chłopów oraz angielskich leśników, którzy w swoich solidnych butach roboczych wykonywali otwory, aby mogły one szybciej wysychać. Potem dziurkowania stawały się coraz bardziej delikatne, tracąc w końcu swoje praktyczne zastosowanie i wchodząc na stałe do świata mody. Swoją popularność na całym świecie zawdzięczają Edwardowi (książę Walii), który z upodobaniem nosił je podczas gry w golfa.

Full Brogues
Berwick 4485 Tan RS


Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje brogsów:

  • Quarter-brogues - posiadają najmniej zdobień, ażurowanie tylko wzdłuż szwów, ale na nosku nie mają wybitego medalionu

  • Semi-brogues (half-brogues) - posiadają więcej zdobień lecz perforacje znajdują się z reguły tylko na przedniej części buta. Widoczne jest charakterystyczne przeszycie w poprzek za palcami - tzw. cap toe.

  • Full-brogues (w USA spotyka się nazwę wing tip) - posiadają więcej perforacji i przeszyć. Charakterystyczne są perforacje na czubku w kształcie rozety, a na cholewce przeszycia i dziurkowania w kształcie skrzydełek. Wersja long-wing-tip jest rozwinięciem rodzaju full-brogues, w której skrzydełka sięgają o wiele dalej - w okolice pięty. Wszystkie rodzaje mogą występować zarówno jako derby i oxford, a nawet monk z wyjątkiem longwing (tylko derby). Perforacji wykonuje się ręcznie. Średnica otworu wynosi ok. 3 mm, a odstęp pomiędzy nimi ok. 5 mm. Im więcej zdobień posiada but, tym więcej pracy trzeba poświęcić na jego wyprodukowanie.


Berwick 4344 Burgundy 

Na jakie okazje i do czego ubierać brogsy?

Obowiązuje zasada: im mniej przeszyć i perforacji posiada but, tym bardziej jest formalny i nadaje się bardziej na świąteczne okazje (np. śluby, rauty, pracy w firmach - gdzie obowiązuje bardzo konserwatywny dress code).

Brogsy są bardzo uniwersalne i nadają się w równym stopniu do biura, jak i na wyjście do restauracji, czy na zakupy. Pasują do garnituru oraz do dżinsów i chinosów. Brogsy w odcieniach brązu szczególnie nadają się do garniturów z „charakterem”, np. z tweedu czy z flaneli.


Budapestery

Budapester, często mylony jest z obuwiem full brogues, nie jest własciwie rodzajem obuwia lecz formą kopyta. Buty wykonane na takim kopycie są szersze i mają inny kształt nosków (bardziej zaokrąglone, wysokie i z większą ilością miejsca na palce). Najbardziej rozpowszechnionym wariantem Budapesterów jest derby full brogues.


Carlos Santos 6237 Brown Suede RS


La Zigne 7730 Whisky Grain


Social media