Zbigniew Famula - Klasyczne buty

Akcesoria.

Do każdych skórzanych butów potrzebne są akcesoria, które pomogą jak najdłużej zachować dobrą kondycję i wygląd naszych butów. Zaczynając od łyżek do zakładania butów, akcesoriów pielęgnacyjnych (pasty, kremy, tłuszcze, oleje; przygotujemy specjalny i dobrze dobrany zestaw), po odpowiednie skarpety i idealnie dopasowane paski do spodni.


Prawidła.

Prawidła stanowią niezbędne ogniwo w pielęgnacji obuwia. Optymalnie sprawdzają się prawidła wykonane z drewna. Najlepiej jeśli jest to drewno cedrowe.

Prawidła umożliwiają zachowanie odpowiedniego kształtu i formy - szczególnie skórzanym butom. Wszelkie fałdy i nierówności powstałe podczas chodzenia w górnej części buta wyrównują się po włożeniu prawidła. W przypadku butów szytych, następuje kompensowanie się naprężeń w szwach konstrukcyjnych, które powstały podczas całodniowego użytkowania. 

Prawidła wykonane z surowego drewna - najlepiej cedrowego, świetnie pomagają utrzymywać właściwy fason obuwia oraz powodują, że but nie gromadzi nieprzyjemnych zapachów.

Zalecamy po powrocie do domu pozostawienie butów w przewiewnym miejscu na ok. 30 - 60 minut. Dopiero po tym czasie można włożyć do środka prawidła, a buty wstawić je do szafki.

Prawidła patynowane
 

Ochraniacze na buty.

Często droga z domu na umówione spotkanie może skończyć się źle dla naszych butów - szczególnie w okresie zimowym. Powinniśmy systematycznie czyścić i konserwować nasze buty, jednak musimy też pamiętać, że nawet najbardziej skomplikowane zabiegi nie ochronią ich przed śniegiem, błotem, deszczem czy co gorsza wszechobecną solą, która jest rozsypywana na ulicach.

Idealnym rozwiązaniem jest używanie ochraniaczy na buty tzw. kaloszków. Nasze kalosze na obuwie są wygodne, dobrze wyglądają i co najważniejsze świetnie chronią skórzane buty. Specjalne rowki pod podeszwą zapewniają stabilność stopom nawet na mokrym, nierównym i śliskim podłożu.

Ochraniacze na obuwie

Ochraniacze na obuwie 
 

Patyna.

Co to jest patyna?

W przypadku obuwia, o patynie mówimy wtedy, gdy skóra pięknie się starzeje.

Powstaje ona latami w wyniku niewielkich uszkodzeń wierzchniej warstwy skóry (spowodowane jest to normalną eksploatacją obuwia), które są wypełniane kremami i pastami pielęgnacyjnymi.

Uszkodzenia wyglądają jak niezliczone wąskie i ciemne pasy, punkty, czyli ślady codziennego użytkowania, które ożywiają skórę, dają jej optyczną głębię oraz świadczą o jej długiej historii i wysokiej jakości.

Jakość skóry taniego obuwia wyklucza możliwość rozwinięcia się patyny, która potrzebuje na to długiego czasu. Większość butów nie ma szans tak długo przetrwać. Należy pamiętać, że o skórę trzeba odpowiednio zadbać, czyścić ją regularnie i pielęgnować odpowiednimi kremami oraz pastami, a odwdzięczy się nam doskonałym wyglądem przez wiele lat.


Social media