Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Nord 5109B470 Dark Brown

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 1 399,00 zł 1399.00
ilość para
Zyskujesz 65 pkt [?]
dodaj do ulubionych
Ocena: 0
Producent: NORD
Kod produktu: SUB9163

Opis

DOSTĘPNOŚĆ MODELU: oferta sezonowa

  • Skóra: naturalna
  • Rodzaj podeszwy: skórzana
  • Tęgość: G
  • Kolor: brąz
  • Poziom formalności: formalny,
  • Kopyto: dedykowane na średnie/szerokie śródstopie i wyższe podbicie
  • Konstrukcja: Goodyear Welted
  • Bezpłatne przeglądy serwisowe: tak
  • Autoryzowana obsługa szewska: tak
  • Przedłużenie rękojmi: tak

Klasyczne wiedenki w kolorze brązowym z naszytym noskiem typu cap toe. Elegancki, ponadczasowy model o zaokrąglonym nosku. Idealny wybór, by uświetnić wyjątkowe uroczystości oraz na wszelkie okazje wymagające nienagannego, formalnego wizerunku. Buty w całości wykonane z najwyżej jakości, starannie selekcjonowanej skóry. Szyte ramowo, w technologii Goodyear welted. Precyzyjne, ręczne wykończenie z dbałością o najdrobniejsze detale. Sznurowadła w kolorze brązowym, zakończone ozdobnikiem, ręcznie wykonanym ze skóry barwionej w kolorze buta. Podeszwa skórzana malowana na ciemny brąz z obcasem ozdobionym charakterystycznym cięciem gentlemen's corner.

Informacje ogólne: Buty są patynowane ręcznie, dlatego mogą występować różnice w kolorze i odcieniu. Nie jest to oznaka złej jakości. Skóry full grain, a szczególnie anilinowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji bez stosowania środków chemicznych - bardzo ważne jest, aby używać tylko delikatnych kremów oraz past na bazie naturalnych wosków. Takie produkty jak Saphir Renomat, rozciągacze do skóry (shoe stretch) i inne środki impregnujące mogą uszkodzić delikatne, naturalne wykończenie.

Produkt zrównoważony: wyrób rzemieślniczy, wyprodukowany w taki sposób, aby zminimalizować jego wpływ na środowisko. Buty uszyte wyłącznie w Unii Europejskiej.
Konstrukcja oraz użyte do produkcji wysokiej jakości, naturalne materiały pozwalają cieszyć się produktem przez wiele lat.

Produkt naprawialny: konstrukcja butów umożliwia przeprowadzanie dogłębnych renowacji oraz napraw szewskich, które gwarantują szlachetny proces starzenia i znacząco przedłużają ich trwałość, nawet do kilkunastu lat.

Produkt ręcznie patynowany: buty są patynowane ręcznie, dlatego mogą występować różnice w kolorze i odcieniu. Nie jest to oznaka złej jakości.

Produkty powiązane

Opinie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Zdobienia

Buty brogowane czyli brogsy 

Co to są brogsy?

Brogsy zwane również szkotami lub golfami to buty z charakterystycznymi zdobieniami na cholewce w postaci ażurowań. Oprócz dziurkowań, typowe brogsy posiadaja także medalion (charakterystyczne zdobienia na nosku) oraz naszytą dodatkową warstwę skóry z przodu cholewki (często w kształcie skrzydełek).

Brogsy nie są odrębnym rodzajem obuwia. Brogowania mogą występować na wszystkich rodzajach butów jak oksfordy, derby, trzewiki, mokasyny czy monki.


Austerity brogue od Fratelli Borgioli czyli brogsy ze skrzydełkami, ale bez perforacji na czubku

Z prawej ghillie brogues Zdjęcie z xmarksthescot.com

Skąd nazwa brogsy?

Nazwa Brogsy - ang. Brogues pochodzi z języka irlandzkiego i oznacza  po prostu but.  Irlanczycy pracujący na torfowiskach, aby przyspieszyć wysychanie skóry ząbkowali krawędzie i stosowali ażurowania.  Na przełomie XIX i XX wieku brogsy stały się popularne nie tylko wśród robotników, zaczęły być noszone również przez angielskich gentlemenów.

Rodzaje brogsów

Full brogues – ażurowania pokrywają całą cholewkę buta
Long wing - różnią się od pełnych brogsów tym, że „skrzydełka” czubka owijają się na całej długości buta i spotykają się w środkowym szwie na pięcie.
Half brogues - mają prosty nosek bez przedłużeń lub skrzydełek i posiadają ażurowanie na nosku buta. Ten styl został po raz pierwszy zaprojektowany przez słynnych londyńskich szewców John Lobb Ltd w 1937 roku.
Quater brogues – zdobienie występuje wyłącznie na przeszyciu
Blind Brogues – nie posiadają medalionu, brogowania są wyłącznie na bokach cholewki
Austerity Brogues – brak ażurowań, buty posiadają natomiast skrzydełka
Ghillie Brogues - to tradycyjne szkockie buty brogowane, które są często noszone wraz z kiltami. Mają one charakterystyczny system sznurowania, w którym sznurówki owijane są wokół cholewki i wiązane na górze.

 

 

Jak nosić brogsy

Brogowania czyli zdobienia obniżają formalność butów i sprawiają, że w zależności od rodzaju obuwia oraz ilości ażurowań brogsy to obuwie pasujące do stylizacji casualowych (np. jeansów) lub smart casualowych.

Można je nosić z marynarką i spodniami o bardziej casualowym kroju, na przykład z chinosami, z lnianymi spodniami lub zestawić  z dobrze skrojonymi jeansami i elegancką koszulą dla bardziej swobodnego, ale stylowego wyglądu.

Brogsy z powodzeniem sprawdzą się w codziennych stylizacjach, np. z jeansami i t-shirtem lub swetrem dla swobodnego, ale nadal stylowego wyglądu. Można również eksperymentować z różnymi kolorami i wzorami brogsów, takimi jak brogsy w odcieniach brązu lub w wersji dwukolorowej, aby dodać charakteru i osobowości do swojego stroju.

Jak dbać o buty

 Jak dbać o buty

Zaraz po zakupie buty trzeba koniecznie przygotować do użytkowania. W Klasycznych Butach nazywamy to pielęgnacją startową. Dzięki pielęgnacji startowej czyli kilkukrotnemu nakremowaniu obuwia w pewnych odstępach czasowych (kilka do kilkunastu minut) oraz nałożeniu cienkiej warstwy pasty woskowej i - najlepiej po kilku godzinach - wypolerowaniu szmatką bawełnianą lub szczotką z końskiego włosia, buty będą lepiej układały się do stopy, skóra cholewki będzie dobrze odżywiona, a obuwie zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.

W przypadku butów ze skóry zamszowej trzeba je wyczesać dedykowaną szczotką do zamszu oraz zabezpieczyć odpowiednim impregnatem do zamszu.
Dzięki temu skóra zamszowa nie będzie tak wrażliwa na zabrudzenia oraz wilgoć. Więcej o pielęgnacji startowej na naszym blogu.






Pielegnacja pasywna

Używanie prawideł

Prawidła w znaczący sposób przedłużają żywotność butów i utrzymują je w dobrej kondycji, dbając o dobry klimat wewnątrz obuwia oraz przede wszystkim zachowując
kształ cholewki. Buty nie będą miały głębokich załamań i zmarszczeń, bo prawidła wypełnią buty zastępując nasze stopy i pozwolą skórze odpocząć i odzyskać formę. Więcej o prawidłach na blogu.

Unikaj prawideł, które nie mają pełnej pięty, tylko gałkę na długiej sprężynie. Tego typu prawidła niszczą zapiętek.










Używanie łyżki

Podczas uzywania łyżki obowiązuje jedna, podstawowa zasada – nie używaj jej jako dźwigni, która stanowi punkt podparcia dla stopy, żeby ta mogła „wepchnąć” się do buta. Łyżka powinna być ustawiona niemalże pionowo i równolegle do pięty wzdłuż ścięgna Achillesa. Pięta i cała stopa mają się wygodnie wsunąć do buta.

Łyżki używany po pierwsze dla własnej wygody - łyżka do butów ma nam pomóc w szybkim i wygodnym założeniem obuwia. Przy butach bez sznurowadeł (lofersach, mokasynach, sztybletach) i dłuższej łyżce założenie butów będzie jeszcze sprawniejsze.

Po drugie i to jest najważniejsze przy korzystaniu z łyżki do butów. Używając łyżki dbamy o nasze buty, a dokładniej o część buta w okolicach pięty zapobiegając zadeptywaniu skóry butów w tym miejscu. Chronimy krawędź pięty, szwy, które znajdują się w tej okolicy, w tym główny szew w osi pięty, jeśli taka jest konstrukcja i model butów, unikamy też nadmiernego rozciągania i rozpychania cholewki. Więcej o używaniu łyżki na blogu



Rotowanie obuwiem

Rotacja to jeden z tych elementów pasywnej pielęgnacji obuwia, która najlepiej oddaje idee tego rodzaju pielęgnacji butów. Sprowadza się do bardzo prostej zasady – daj swoim butom odpocząć przynajmniej przez jeden dzień. W tym czasie buty, w tym podeszwy, będą miały szansę dojść do siebie. Skóra potrzebuje odpoczynku, tak aby jej włókna powróciły do pierwotnego kształtu. Jeśli to tylko możliwe i okoliczności nie wymagają od nas założenia tej samej pary butów dwa razy pod rząd, powinniśmy pozwolić butom na jeden dzień wolnego.


Zdejmowanie butów 

Po pierwsze zdejmowanie butów powinno być poprzedzone dokładnym poluzowaniem sznurowadeł albo odpięciem pasków w przypadku butów w rodzaju monków. Następnie, kilka słów o tym jak nie zdejmować butów. Unikamy zdejmowania butów poprzez zapieranie czubka jednego buta o obcas/piętę drugiej półpary. Takie zzuwanie butów, to prosta droga do zniszczenia czubków oraz obcasów. Skutki takiego postępowania to m.in. ryzyko uszkodzenia skórzanej podeszwy w okolicach czubka oraz ścieranie wykończenia rantu podeszwy w tych okolicach, to samo dotyczy okolicy pięty i obcasa. Ponadto możemy też zarysować, a z pewnością zabrudzić skórę cholewki na pięcie buta.
Po zdjęciu butów warto jednak dać im 10-15 minut na wyrównanie temperatury do temperatury otoczenia i odparowanie wilgoci. W tym czasie buty powinny pozostać na otwartej przestrzeni, w temperaturze pomieszczenia i bez włożonych prawideł.
Więcej o zdejmowaniu butów na blogu.


Przechowywanie butów -  "parkowanie" butów i "garażowaniu" obuwia po sezonie

Co do samego miejsca do przechowywania sezonowego, to bez wątpienia najważniejsze, żeby były to miejsca suche i o w miarę stałej temperaturze. Jeśli planujemy przeznaczyć do przechowywania sezonowego butów np. piwnicę, strych albo przydomowy garaż, oceńmy te miejsca przez pryzmat tych dwóch wymienionych cech. Wilgotność oraz częste zmiany temperatury mogą negatywnie wpłynąć na skórę, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do pojawienia się pleśni. Więcej o garażowaniu butów na blogu.



Pielęgnacja aktywna

 

Skóry polerowane i lakierowane są bardzo łatwe w pielęgnacji. Wystarczy oczyścić cholewkę dedykowanym kosmetykiem Patent Spray, którym spryskujemy bawełnianą szmatkę, a następnie tylko przecieramy cholewkę. Pył, kurz i tłuste ślady można również usunąć przy pomocy delikatnie wilgotnej szmatki.

Końska skóra Shell Cordovan jest niesamowicie wytrzymała i prosta w pielęgnacji. Wystarczy odżywić skórę cholewki dedykowanym kremem. Oczyszczenie z pyłu i przywrócenie blasku łatwo można osiągnąć polerowaniem szczotką z końskiego włosia. Pasta i impregnat nie są potrzebne do dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią i solą.

W przypadku skóry olejowanej typu Chromexcel trzeba raz w miesiącu odżywiać cholewkę specjalnym impregnującym tłuszczem. Otarcia lub odbarwienia skóry olejowanej można bezpiecznie koloryzować kremami na bazie naturalnych pszczelich wosków. Pasta i protector nie są potrzebne do dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią i solą.

W przypadku skóry zamszowej pamiętaj o regularnym (najlepiej 2-3 razy w miesiącu) zabezpieczaniu jej przed wilgocią odpowiednim impregnatem. Raz w miesiącu użyj dedykowanego serum do zamszu, żeby odżywić jej kolor i włosie. Zawsze czyść zamsz na sucho, a bardziej uporczywe zabrudzenia usuwaj przy pomocy krepowej albo miedzianej szczotki.



Szczotki do pielęgnacji obuwia ze skóry licowej

Szczotki do pielęgnacji obuwia z zamszu


Skóra licowa

- czyszczenie

Przed odstawieniem butów należy je delikatnie przetrzeć szmatką lub wykonać kilka ruchów szczotką w celu oczyszczenia z brudu lub kurzu.
Szczególnie ważne jest oczyszczenie obuwia przed pastowaniem i kremowaniem oraz przed dłuższym przechowywaniem.







- pastowanie

Pasta woskowa zabezpiecza buty przed warunkami atmosferycznymi (kurz, deszcz) oraz umożliwia nadanie butom połysku. Kolor pasty tak jak i kremu powinien być zbliżony kolorem do kolor cholewki. Pastę nakładamy szczoteczką lub bawełnianą szmatką, proces kończymy polerowaniem szmatką lub najlepiej szczotką z końskiego włosia.

- kremowanie

Krem ma za zadanie nawilżyć skórę, uchronić ją przed pękaniem oraz zachować kolor cholewki. Z tego powodu należy używać kremu możliwie najbardziej zbliżonego kolorem do koloru butów. Kremem możemy też pokrywać mikrouszkodzenia skóry.



Buty przed pielęgnacją
Buty po pielęgnacji

- pielęgnacja podeszwy - jak pielęgnować podeszwy

W pierwszej kolejności należy zaakceptować, że podeszwa podlega zużyciu, szczególnie ta wykonana ze skóry. W pierwszym kontakcie z butami, które mają skórzane podeszwy możemy być zaskoczeni, że podeszwa tak szybko traci swój pierwotny wygląd. Ten proces na początku wydaje się bardzo szybko postępujący. Mówimy wtedy, że but dopasowuje się do stóp i stylu chodu użytkownika. Czyszczenie podeszwy: należy wycierać buty i usuwać ziarna piasku, które wbiły się w podeszwę. Do tego celu polecamy szczotkę z twardym syntetycznym włosiem. Tzw. błotniarkę. Świetnie poradzi sobie z usuwaniem błota i kamieni z podeszwy, dodatkowo jej uchwyt posiadający ostre krawędzie pomoże usunąć, co bardziej oporne zabrudzenia i wbite ziarenka piasku. Więcej jak dbać o podeszwy na naszym blogu.

Podeszwa gumowa czy skórzana - zapraszamy na nasz blog.


- pielęgnacja wewnętrznej części butów (podszewki)


Warto pielęgnować podszewkę, zmiękczać ją i nawilżać. Można do tego użyć np. kremu Delicate, który spełni wyżej wymienione zadania. Należy go stosować niezbyt często – wystarczy raz na 2-3 miesiące i niewielką ilość. Przedłuży to znacznie żywotność podszewki, a ta gdy się przetrze jest dość kosztowna w naprawie. Więcej o pielęgnacji wnętrza butów na naszym blogu.

- pielęgnacja języka


Dlatego podczas pielęgnacji butów nie zapominajmy o języku i nakładajmy taką samą ilość warstw kremu jak na pozostałe elementy cholewki. W ten sposób wyeliminujemy problem z różnicą odcieni. W przypadku utrudnionego dostępu do języka, krem możemy przepolerować bawełnianą szmatką. Język jest elastycznym elementem więc zbyt duża ilość wosku nie jest wskazana, niemniej jednak można nałożyć jedną/dwie warstwy wosku, który zabezpieczy język przed sznurowadłami, które mogą powodować przetarcia skóry i powstawanie zabrudzeń.
Więcej o pielęgnacji języka na naszym blogu.


- wymiana fleków i zelówek

W butach szytych większość elementów jest możliwa do wymiany, dzięki czemu będą nam służyły wiele lat. Dotyczy to zwłaszcza fleków. Również podeszwy są naprawialne, skórzane podeszwy można zabezpieczyć kauczukową nakładką lub nawet wymienić na nowe o ile szyte są metodą pasową (goodyear welted).
Również gumowe podeszwy (np. Dainite, Vibram) można z powodzeniem naprawiać.



 

Zelówki ochronne do skórzanej podeszwy

Zelówki ochronne do skórzanej podeszwy


- naprawy szewskie

Bardzo ważne jest, aby wszelkie naprawy zoastały wykonane w profesjonalnym warsztacie szewskim. Klasyczne Buty dają możliwość wykonania wszelkich profesjonalnych napraw i usług szewskich, co znacznie przedłuża trwałość obuwia. Korzystanie z naszego wasztatu umożliwia też przedłużenie rękojmi na zakupione u nas obuwie nawet do 8 lat.


- przeglądy serwisowe

Klasyczne Buty mają w swojej ofercie usługi szewskie, a każda kupiona para ma dołączoną książeczkę serwisową. Pamiętajcie o możliwości darmowego przeglądu dwa razy do roku i atrakcyjnych cenach wszystkich napraw szewskich w naszym warsztacie. Razem możemy monitorować stan Waszej ukochanej pary butów, tak żeby posłużyła jak najdłużej. Zapraszamy do regularnych wizyt z zakupionym obuwiem do naszych salonów, ewentualniem można wysłać buty do przeglądu pocztą.


Więcej o pielęgnacji obuwia na naszym blogu:

Pielęgnacja startowa.
Jak wysuszyć przemoczone buty. 
Jak bezpiecznie spakowac buty do bagażu.
Jak dbac o język w butach.
Garażowanie butów czyli jak przechowywać buty po sezonie.
Parkowanie butów czyli jak przechowywac buty na co dzień.
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią.
Pielęgnacja wnętrza butów.
Co zrobić, aby buty nie skrzypiały.
Co zrobić, aby buty przestały obcierać.
Jak dbać o podeszwy.
Podeszwa gumowa vs. skórzana.
Sklep internetowy Shoper Premium