Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Skarpetki

Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Promocje
Schuhe und Handwerk SE019 Green
Schuhe und Handwerk SE019 Green
1 490,00 zł 1 190,00 zł
Schuhe und Handwerk 5047 Bordo
Schuhe und Handwerk 5047 Bordo
1 490,00 zł 1 190,00 zł
Schuhe und Handwerk SH01 Olive
Schuhe und Handwerk SH01 Olive
1 190,00 zł 990,00 zł
Schuhe und Handwerk SH01 Camel
Schuhe und Handwerk SH01 Camel
1 190,00 zł 990,00 zł
Schuhe und Handwerk 1406 Cognac Monk
Schuhe und Handwerk 1406 Cognac Monk
1 299,00 zł 990,00 zł
Schuhe und Handwerk 53 Moro Derby
Schuhe und Handwerk 53 Moro Derby
899,00 zł 749,00 zł
Schuhe und Handwerk 3083 Black Oxford
Schuhe und Handwerk 3083 Black Oxford
1 190,00 zł 990,00 zł
Schuhe und Handwerk Moritz Black Oxford
Schuhe und Handwerk Moritz Black Oxford
1 190,00 zł 990,00 zł
Schuhe und Handwerk Moritz Brown Oxford
Schuhe und Handwerk Moritz Brown Oxford
1 190,00 zł 990,00 zł
Schuhe und Handwerk Gregor Dark Brown Monk
Schuhe und Handwerk Gregor Dark Brown Monk
1 299,00 zł 990,00 zł

W świecie męskiej elegancji skarpetki uchodzą za mało istotny element ubioru. Wyżej od nich stoją garnitur, koszula, krawat, spinki czy buty. Wbrew pozorom, właściwie dobrane skarpetki są niezbędne by daną kompozycję uznać za elegancką i żeby czuć się w niej wygodnie

Mało co tak rujnuje wizerunek eleganckiego mężczyzny, jak sprane skarpety wyłaniające się spod nogawek wełnianych spodni. Jednak dobrej jakości skarpety to nie tylko eleganckie uzupełnienie stroju, to także element zapewniający komfort i wygodę. Jak więc rozpoznać dobrej jakości skarpety oraz jak je dobierać by pasowały do reszty stroju?

Porządne skarpety powinny być odporne na mechacenie, utratę koloru i elastyczności.Ważne też by były przyjemne dla skóry. Stopy to jeden z trzech rejonów ciała pokrytych najgęściej gruczołami potowymi, tak więc dobrej jakości skarpety muszą zapewnić komfort noszenia. Główny materiał, z którego zostały wykonane skarpety powinien być naturalny. Nie mniej niewielkie dodatki sztucznych tkanin są jak najbardziej dopuszczalne, wręcz wskazane ponieważ znacząco przedłużają życie skarpet.

Bawełna to najpopularniejszy surowiec używany do wyrobu skarpet. Nie należy jednak jej gloryfikować, na bazarze bez problemu kupimy za parę złotych skarpety zrobione w 100% z bawełny, zazwyczaj jednak jest ona słabej jakości i po 2-3 praniach traci kolor i formę. Ponadto bawełna kiepsko radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci, więc u osób z nadmierną potliwością stóp może wystąpić wrażenie stale mokrych skarpet, co ogranicza komfort. Z kolei wysokiej jakości bawełna zapewnia dobrą oddychalność, a z dodatkiem elastanu jest bardzo wytrzymałą. Najwyższą jakość gwarantują tzw. bawełny długowłókniste (ELS – Extra Long Staple). Najczęściej są to odmiany egipskie Mako lub Giza oraz amerykańska pima. Natomiast prawdziwym rolls roycem w świecie bawełny jest bardzo rzadki gatunek sea island. Nie ma sobie równych pod względem delikatności i trwałości. Jego włókna są niemal dwa razy dłuższe od egipskich, dzięki czemu podczas przygotowywania przędzy powstaje mniej złączy. To oznacza, że dzianina będzie gładsza i wytrzymalsza.

Wełna owcza to według niektórych ekspertów najlepszy materiał na skarpetki. Zapewnia ciepło i dobrą oddychalność, a dzięki sprężystości włókien szybko wraca do formy. Jedną z jej najważniejszych zalet jest bardzo dobre odprowadzanie wilgoci (nie bez powodu ceniona bielizna termoaktywna produkowana jest z wełny merynosowej). Nawet jeśli stopy się spocą, to i tak nie czujemy wielkiego dyskomfortu. Wiele osób wzbrania się przed wełną z obawy przed jej szorstkością i gryzącym efektem. Otóż to kwestia jakości włókien. Najlepsi producenci wykorzystują runo z merynosów hodowanych w Australii i Nowej Zelandii. Superfine lub extrafine merino są miękkie i bardzo delikatne dla skóry. Absolutnie nie ma tutaj mowy o drażniącym działaniu.

Natomiast niektóre modele Pantherelli opierają się na przędzy 100’s. Brytyjska firma robi też skarpetki z unikalnej wełny Escorial. To naprawdę wysokiej klasy włókna. Wadą skarpet wełnianych może być pilingowanie, choć dotyczy to głównie modeli z grubszej i włochatej przędzy. No i jeszcze cena – skarpety wełniane są zazwyczaj kilkadziesiąt procent droższe od bawełnianych.

Jedwab jest jednym z najmocniejszych włókien o naturalnym połysku. Dzięki doskonałej podatności na farbowanie, może się pochwalić bardzo wyrazistymi kolorami. Siła tego włókna często ma zastosowanie utrwalające w mieszankach z innymi surowcami naturalnymi, jak wełna, kaszmir, czy bawełna. Zmniejsza też skłonności do pilingowania. Skarpety z czystego jedwabiu są niezwykle wygodne latem, często też używa się ich do strojów wieczorowych.

Nie należy demonizować włókien syntetycznych ponieważ niewielka ich ilość dodana do naturalnego materiału jest pożyteczna. Nie powinno być go jednak za dużo, przy czym określenie ile to jest „za dużo” zależy od indywidualnych preferencji. Istotne jest również ich rozmieszczenie, gdyż w wyrobach z górnej półki nie muszą być obecne w całej powierzchni skarpet. Znaczenie ma też rodzaj użytego surowca. Znacznie lepszymi parametrami odznacza się poliamid czy nylon w przeciwieństwie do poliestru i akrylu. Do zapewnienia elastyczności stosuje się przede wszystkim elastan (lycra, spandex). Generalnie syntetyczne włókna znacznie poprawiają trwałość i rozciągliwość dzianiny. Cóż albo stawiamy na maksymalną wygodę i komfort użytkowania albo jesteśmy z niego w stanie nieco zrezygnować kosztem trwałości skarpety.

Bawełniane skarpetki najwyższej jakości opatrzone są napisami Fil d’ecosse, Fila di Scozia lub Lisle Cotton. Oznacza to, że zostały wykonane z długowłóknistej bawełny, z reguły egipskiej lub amerykańskiej, którą poddano uszlachetniającym procesom merceryzacji i opalania. Najczęściej też każda nić została skręcona z dwóch włókien, co pozytywnie wpływa na trwałość. Jednym słowem to znak rozpoznawczy i gwarancja najlepszej bawełny na świecie.

Jak dobrać skarpety? Sposobów jest kilka poniżej te najpopularniejsze:
1. Pod kolor spodni. Dzięki temu skarpeta wtopi się w spodnie i będzie naturalnym przedłużeniem nogawki. Świetnie sprawdza się w zestawach garniturowych – formalnych gdzie skarpeta nie powinna odwracać uwagi od garnituru.
2. Pod kolor butów – jest to bezpieczna, klasyczna zasada, do stosowania również w zestawach garniturowych. Nie daje jednak efektu wydłużenia nogi jak powyższa.
3. Pod kolor innych elementów stroju – świetna zasada w strojach smart casual i casual. Ważne, żeby kolor skarpet współgrał z innym elementem stroju – poszetką, krawatem, marynarką (np. w kratę).
4. Kolor skarpety kontrastujący – zasada najodważniejsza, która może (ale nie musi – trzeba być ostrożnym) sprawdzić się zestawach casualowych. Skarpetki stają się wówczas najbardziej wyrazistym elementem stroju. Sam stosuję ją czasami w piątki – do moich ulubionych należą happy socks ze wzorkiem w koty.

W Klasycznych Butach proponujemy skarpety portugalskiej firmy Pedemeia z wysokiej klasy bawełny (Fila di Scozia) oraz marki Pantherella oraz Vitrano z wełny meryno. Do zestawów casualowych polecamy skarpety Happy Socks.

PEDEMEIA H250 Navy PEDEMEIA H250 Navy
Producent: Pedemeia
Cena: 35,00 zł
zobacz więcej
PEDEMEIA F230 Navy PEDEMEIA F230 Navy
Producent: Pedemeia
Cena: 29,00 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium