Cena
- od 1 500,00 zł (7)
-
od
do
Loafersy i mokasyny męskie
Loafersy, tak jak i mokasyny to rodzaj wygodnego obuwia wsuwanego. Cechą charakterystyczną tego rodzaju butów jest oczywisty bark sznurowania lub zapięcia. Wbrew pozorom loafersy i mokasyny to nie to samo. Na naszej stronie internetowej posługujemy się nazwą przyjęta w Polsce i zbiorczo określającą oba rodzaje obuwia nazwą mokasyny. Warto jednak poznać czym różnią się od siebie te dwa rodzaje obuwia. Dotyczy to bowiem nie tylko ich konstrukcji ale i poziomu formalności, a tym samym różnych zastosowań do określonych stylizacji.
Różnica pomiędzy mokasynami i loafersami
Podstawową różnicą między mokasynami męskimi, a loafersami jest budowa podeszwy - loafersy konstrukcyjnie podobne są do półbutów i często zwłaszcza latem mogą je zastępować, nawet w bardzo formalnych stylizacjach. Natomiast mokasyny męskie to obuwie typowo casualowe, które z powodzeniem można nosić do szortów. Do mokasynów zaliczamy też boat shoes czyli buty żeglarskie. W ofercie ShoeHouse KlasyczneButy.pl mamy zarówno loafersy jak i mokasyny męskie.
Charakterystyczne elementy mokasynów i loafersów
Zestawiając mokasyny i loafersy możemy wyszczególnić następujące elementy:
- Brak sznurowadeł lub zapięcia – obydwa typy obuwia są wsuwane,
- Konstrukcja podeszwy – loafersy mają wyodrębnioną podeszwę, która jest doszyta do reszty buta, mokasyny są uszyte z jednego kawałka skóry, łącznie z podeszwą.
- Obcas – jak wynika z punktu drugiego loafersy maja obcas a mokasyny nie.
- Charakterystyczne przeszycie – cechą wspólną zarówno mokasynów i loafersów jest połączenie dwóch elementów cholewki w kształt litery U.
Mokasyny męskie mają swój początek w tradycyjnym obuwiu Indian Ameryki Północnej. Trudno jest natomiast jednoznacznie określić co było zalążkiem do powstania loafersów. Przyjmuje się, że pierwowzorem dla tej konstrukcji były właśnie mokasyny, które stanowią ogólną nazwę dla tego rodzaju obuwia jakimi są buty wsuwane.
Co to są loafersy i skąd się wzięły
Pierwsze modele loafersów pojawiły się niemal w tym samym czasie w Norwegii oraz Wielkiej Brytanii. Na początku lat trzydziestych XX wieku wsuwane buty typu mokasyny początkowo służyły jako obuwie domowe, codzienne. W Anglii pierwsze loafersy trafiły najpierw na dwór króla Jerzego VI, później zaś szlachty i stanowiły rodzaj domowych pantofli. Z biegiem czasu mokasyny zaczęły być używane też przez niższe warstwy społeczne jako wygodne wsuwane obuwie na co dzień. Zaczęto coraz powszechniej używać loafersów też i na zewnątrz. W taki to sposób ten rodzaj obuwia domowego stał się codziennymi butami spotykanymi na ulicach wielu miast ówczesnej Europy.
W latach trzydziestych XX wieku rynek rzemiosła obuwniczego w Europie zaczął rozwijać się w bardzo szybkim tempie. Buty stawały się coraz bardziej powszechne i dostępne też dla mniej sytuowanych i zamożnych grup społecznych. Zaczęły powstawać niezliczone modele obuwia w różnych fasonach i kolorach. Coraz większe zainteresowanie obuwiem i popyt na nie przełożył się na szybki rozwój eksportu nie tylko do krajów Starego Kontynentu ale też do Ameryki Północnej.
Skąd wzięła się taka popularność loafersów?
To właśnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej loafersy zyskały wielkie zainteresowanie i zaczęły stanowić integralny element codziennej garderoby męskiej. W tym miejscu warto nadmienić, iż loafersy pierwotnie były obuwiem męskim, a dopiero z biegiem czasu ten rodzaj obuwia zaczęły nosić także panie.
Penny loafers
Za sprawą amerykańskich studentów loafersy stały się niezwykle popularne. Zaczęły się pojawiać niezliczone loafersów to penny loafers.
Znakiem rozpoznawczym penny loafers jest poprzeczny pasek na wysokości podbicia z otworem pośrodku. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa penny (pensówka, groszówka), a zaczęto jej używać za sprawą wkładania przez amerykańskich studentów w otwór w poprzecznym pasku pensówek jako element przynoszący szczęście podczas egzaminów. Inny wariant etymologii nazwy penny loafers mówi o wkładaniu w pasek pensówek na wypadek potrzeby wykonania szybkiego połączenia z budki telefonicznej. Na przełomie lat pięćdziesiątych XX wieku popularność penny loafers eksplodowała i trwa po dziś dzień. Są ikoną i symbolem stylu preppy.
Tassel loafers
Drugim pod względem popularności i rozpoznawalności modelem loafersów są tassel loafers.
Tassel loafers mają charakterystyczne frędzle jako element dekoracyjny. Tam gdzie penny mają poprzeczny pasek tam tassel mają chwosty, które przypominają końcówki sznurowadeł. Ten rodzaj loafersów powstał w latach pięćdziesiątych i od razu zyskał miano bardziej wyrafinowanego i eleganckiego, formalnego obuwia przez co szybko trafił też do świata biznesu.
Ogromna, rosnąca popularność loafersów w Stanach przełożyła się na niezliczoną różnorodność pojawiających się modeli tych butów. Można tu wymienić te najbardziej rozpoznawalne:
Gucci loafers – buty wsuwane z charakterystycznym metalowym elementem ozdobnym w poprzek podbicia buta
Butterfly loafers – charakteryzują się specyficznym i bardzo oryginalnym połączeniem dwóch elementów skórzanych pasków biegnących w poprzek podbicia. Są one połączone – przeplecione ze sobą w ten sposób, że przypominają skrzydła motyla i stąd też ich nazwa (ang. butterfly oznacza motyl)
Kiltie loafers – bardzo charakterystyczny model loafersów, mający na podbiciu wywinięty element skóry na wzór butów do golfa gdzie taki element zakrywa górną część sznurowania. Obuwie do uprawiania tej dyscypliny sportu wywodzi się ze Szkocji stąd też i nazwa ma związek ze słowem kilt co oznacza plisę, szkocką spódnicę. Ozdoba ta bardzo wyraźnie nawiązuje do tego właśnie elementu narodowego stroju Szkotów.
Belgian loafers – jak sama nazwa wskazuje, mają swój rodowód w Belgii. Cechą wyróżniającą ten rodzaj loafersów jest ozdobna kokarda umieszczona na wysokości podbicia buta oraz sama przyszwa, która ma charakterystyczny owalny kształt oraz ozdobne skórzane obszycie. Dodatkowo, loafersy te posiadają niezwykle miękką i dosyć cienką, smukłą podeszwę.
Venetian loafers – nie posiadają żadnych zdobień na przyszwie i są najbardziej zbliżone wyglądem do mokasynów.
Loafersy dzisiaj
Ze Stanów loafersy niejako „wróciły” do Europy gdzie zaczęto też doceniać ich wygodę ale też uniwersalność w możliwościach koordynowania i łączenia różnych stylizacji na co dzień. Z założenia loafersy są pozycjonowane niżej niż np. oxfordy w hierarchii pod względem formalności obuwia ale nie eliminuje to ich w łączeniu też z formalnymi garniturami (tassel loafers).
Loafersy stanowią nieliczny rodzaj obuwia, który daje pełną swobodę i nieograniczone możliwości zestawiania z różnymi stylami od nieformalnego z dżinsami, przez casual i smart casual aż po formalny biznesowy. Szczególne uznanie buty wsuwane loafersy zyskały u Włochów. Doskonale wkomponowały się w swobodny, letni i lekki, ale zarazem pełen elegancji i szyku powszechnie spotykany na skąpanych słońcem malowniczych uliczkach włoskich miast i miasteczek, strój.
Carlos Santos 9485 Guimaraes Loafer
Dostępność: mała ilość
Carlos Santos 9177 Braga Loafer
Dostępność: mała ilość
Carlos Santos 9177 Vintage Algarve Loafer
Dostępność: mała ilość
Borgioli Fratelli Fontana Pardo
Dostępność: mała ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Carlos Santos 9355 Algarve Hidden Channel
Dostępność: mała ilość
Carlos Santos 1357 Coimbra Loafer
Dostępność: mała ilość
Wysyłka w: 24 godziny