Brogsy to jeden z najbardziej uniwersalnych typów męskiego obuwia. Nazwa brogsy przylgnęła już do nich na dobre, wypierając inne określenia jak: szkoty i golfy. Stosowana jest również nazwa: budapestery, niemal nieznana, ale warto odnotować, że jest.
Czym są brogowania na butach?
Brogsy męskie nie są odrębnym typem buta, a jedynie sposobem zdobienia przy pomocy ząbkowania krawędzi kawałków skór, z których zszyta jest cholewka oraz ażurowania tych ich fragmentów, które zachodzą na siebie podczas zszywania. Tego typu zdobienia stosuje się we wszelkich typach butów: oxfordach, derby, monkach, loafersach, trzewikach, sztybletach itd. Co ciekawe – nazwy brogsy używa się wyłącznie w odniesieniu do oxfordów i derby, czyli butów z zamkniętą i z otwartą przyszwą. Natomiast pozostałe typy butów ze wspomnianymi zdobieniami, utrzymują swoją właściwą nazwę, co najwyżej dodaje się informację, że posiadają one brogowania. Tak więc monk z brogowaniami dalej jest monkiem, a nie brogsem, natomiast umieszczamy w jego opisie informację o tym zdobieniu. Buty brogsy dzielą się na kilka różnych typów w zależności od sposobu zszywania cholewki, co z pewnością nieco komplikuje nazewnictwo.
Skąd wywodzą się brogsy?
W różnych źródłach można przeczytać, że buty brogsy mają swoje początki na irlandzkiej prowincji, gdzie stosowano charakterystyczne buty zszywane z kilku kawałków skóry. Ponieważ tereny były tam podmokłe, buty często nasiąkały wodą. W celu przyspieszenia wysychania skóry wymyślono ząbkowanie krawędzi i ażurowanie. Po prostu zwiększono w ten sposób linię krawędzi skóry, co przyspieszyło odparowywanie wody. Warto zwrócić uwagę, że nie chodzi tu o ażurowanie na wylot, co miałoby przyspieszać wysychanie wnętrza buta, jak można przeczytać w wielu miejscach. Takie dziurawienie na wylot byłoby bez sensu bowiem przyspieszałoby przemakanie. Nawiercenie polegało na wykonaniu otworów w warstwie skóry będącej na wierzchu i zszytej z litą warstwą pod spodem.
Angielscy dżentelmeni tak zachwycili się butami Irlandczyków, że postanowili zapożyczyć od nich sposób zdobienia. W eleganckich butach brogsach ząbkowanie i ażurowanie nie ma już funkcji użytkowych (przyspieszenie wysychania), lecz wyłącznie ozdobne. O zapożyczeniu przez angielskich lordów butów od Irlandczyków świadczy etymologia nazwy brogsy (ang. brogues). Słowo brogue oznacza w języku angielskim irlandzki akcent. Sprawa nazewnictwa nie jest jednak jasna ponieważ, istnieje też wersja odwrotna. Mówi ona, że to irlandzcy wieśniacy wymyślili słowo brogue, które pochodzi od irlandzkiego bróga oznaczającego po prostu buty. Zaś Anglicy przejęli to słowo i zaczęli nim nazywać irlandzki akcent, który kojarzył im się z takim wymawianiem słów, jakby mówiący miał but w ustach.
Skąd zatem polska nazwa szkoty skoro buty brogsy wywodzą się z Irlandii? Otóż przytoczoną powyżej historię, można też spotkać w wersji szkockiej. Podmokłe torfowiska i wieśniacy wymyślający sposób na przyspieszone wysychanie skóry są takie same, różnica jest tylko w miejscu. Natomiast słowo brogue dla określenia akcentu, z czasem zaczęło być używane przez Anglików w szerszym znaczeniu, nie tylko dla nazwania akcentu irlandzkiego ale wszystkich akcentów okołoangielskich, w także szkockiego. Za wersją szkocką przemawia dodatkowy argument, mianowicie elementem oficjalnych strojów szkockich są buty zwane Ghillie brogues – bardzo specyficzne, nie posiadające języka, występujące wyłącznie w kolorze czarnym.
Nazwa golfy, wiąże się z faktem, że klasyczne buty do gry w golfa mają często zdobienia typowe dla brogsów, a niekiedy są wręcz klasycznymi brogsami z dodanymi kolcami.
Jakie są rodzaje brogsów ?
Jak wspomnieliśmy powyżej można wyodrębnić wiele różnych typów brogsów butów, w zależności od sposobu szycia cholewki i zdobienia. Poniżej przedstawiam najważniejsze typy, które jednak nie wyczerpują wszystkich możliwości:
Brogsy pełne (full brogues, wingtip) - zdobienia są na całym bucie, zarówno nosku jak i cholewce,
Półbrogsy (semi brogues, half brogues) - zdobienia pokrywają cały nosek buta,
Ćwierćbrogsy (quarter brogues) - delikatne zdobienia są wyłącznie na przeszyciu
Brogsy długoskrzydłe (longwing brogues) - występują wyłącznie w wersji derby i mają naszyty pas skóry kończący się aż na pięcie ze zdobieniami. Ten rodzaj butów wymyślili Amerykanie w latach 70-tych ubiegłego wieku.
Brogsy są to buty mniej formalne i nie nadają się do formalnych garniturów wieczorowych (nawet jeśli są czarne), o smokingach nie wspominając. Najbardziej znanym przypadkiem złamania tej zasady był ubiór księcia Williama na przyjęciu weselnym po jego ślubie z Catherine Middleton, 29 kwietnia 2011 roku. Do czarnego, dwurzędowego smokingu założył on czarne brogsy. Niechęć Williama do dworskiej etykiety jest znana, a jednym z jej przejawów był fakt ubrania tychże butów. Dress code black tie był zawczasu zakomunikowany i wszyscy goście się zastosowali, natomiast manifestacja Williama w kwestii obuwia była niespodziewana i trzeba powiedzieć, że dość zgryźliwie komentowana przez przywiązanych do tradycji Brytyjczyków.
Do jakich stylizacji można nosić buty brogsy?
Jak wspomnieliśmy na wstępie, brogsy to jedne z najbardziej uniwersalnych butów; rzeczywiście, poza wymienionymi powyżej stylizacjami wieczorowymi (oraz plażowymi), nadają się do wszystkiego. Najlepiej wypadają w towarzystwie dziennych garniturów oraz zestawów koordynowanych, ale sprawdzą się także w zestawach casualowych lub półsportowych. Świetne są w połączeniach z dżinsami lub chinosami (zwłaszcza derby). Jest to typ butów bardzo bezpieczny w łączeniu z innymi elementami stroju. Jeśli mają kolor brązowy lub koniakowy to pasują do wszystkich kolorów oprócz czerni, jeśli mają nietypowy kolor (np. granatowy, czerwony, zielony) to trzeba trochę więcej uwagi poświęcić kolorystycznej koordynacji, ale możliwości popełnienia błędu nie są duże.
Warto też zwrócić uwagę na brogsy dwu- lub trzykolorowe tzw. spectator shoes. Największe triumfy święciły w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku (głównie przez gangsterów chociażby Ala Capone) ale były chętnie noszone jeszcze w latach pięćdziesiątych – szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Dziś są wielką rzadkością, pożądaną przez miłośników klasycznej męskiej elegancji. Przetrwały też wśród miłośników tanga, ale tylko w wersji czarno-białej. Na spotkaniach tanecznych są wręcz obowiązkowe.
W KlasycznychButach.pl kochamy brogsy i sprzedajemy je we wszystkich możliwych odmianach, a więc zarówno oxfordy jak i derby, oraz brogowane monki i trzewiki. Czarne brogsy cap toe takie jak 2509 i 4408 marki Berwick oraz Newcastle marki Barker będą fantastycznym uzupełnieniem granatowych (lub czarnych) formalnych garniturów (jeśli ktoś chce być trendseterem jak książę William może włożyć je do wieczornego garnituru).
Z kolei te same buty w odcieniach brązu to idealny dodatek do dziennych garniturów i zestawów koordynowanych. Nasze full brogues i longwing takie jak Partigiani 7733, Berwick 3561 i 3571 to świetny towarzysz strojów koordynowanych, letnich garniturów, chino, a nawet jeansów. Natomiast buty Berwick 4485 i 4170, Nord Meka G099 oraz Partigiani 7730 to wspaniali przedstawiciele typowych butów country style, idealnych do jeansów, na spacery, zakupy czyli do strojów casualowych. To tylko przykłady brogsów w naszym SHOEHOUSE - zapraszamy do naszego salonu i na naszą stronę internetową.