Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Za duże buty

0

Za duże buty


Jeśli śledzicie Państwo poczynania celebrytów być może zwróciliście uwagę, że noszą … za duże buty. Dotyczy to zwłaszcza Pań. Zachowanie co najmniej dziwne, ale jeszcze dziwniejszym jest to, że zabieg ten jest celowym. Styliści (np. ubierający Meghan Markle) często sami sugerują gwiazdom włożenie za dużych butów. Twierdzą, że po wielu godzinach w butach noga puchnie, a tym samym but może powodować otarcia. Takie buty (za duże) nie spadają z nogi dzięki prostej sztuczce - czubki wypycha się chusteczkami bądź wacikami. Kiedy noga puchnie, wyściółkę można z pantofla wyjąć, dzięki czemu but nie obciera – twierdzi jedna ze stylistek (litościwie pominę jej dane).


Meghan Markle w za dużych butach
fot. ADRIAN DENNIS/ EAST NEWS

Dlaczego kupujemy za duże buty

Przyznam, że kiedy czytam tego typu wypowiedzi to za każdym razem ogarnia mnie zdumienie nad tendencją rodzaju ludzkiego do kombinowania i wymyślania kolejnych sposobów jak wyważyć drzwi już dawno otwarte. Noszenie za dużych butów ma mniej więcej taki sam sens jak kupowanie marynarki o dwa numery za dużej z obawy, że w trakcie jej noszenia dostanę wzdęć, wówczas będzie jak ulał. Pomijając, że stopa nigdy nie puchnie na długość (czy jest ktoś komu wydłużyła się stopa z powodu opuchlizny?, no chyba że ktoś uderzył się młotkiem w duży palec u stopy) więc noszenie za długich butów ma sens zerowy, generalnie całe nasze ciało może trochę napuchnąć pod wpływem np. upału – mimo to żadna gwiazda nie nosi za dużej sukienki – tak na wszelki wypadek jakby ugryzła ją osa i powstała opuchlizna. Dlaczego więc kupujemy za duże buty? Pytanie dotyczy nie tylko celebrytów, ja sam jeszcze nie dawno kupowałem buty przynajmniej rozmiar za duże.

za duże buty

Obuwie wykonane z prawdziwej skóry musi mieć czas, aby się dopasować do stopy


Pierwsza przyczyna jest zapewne taka, że w dzisiejszych czasach wszystko powinno być łatwe i przyjemne. Myśl o tym, że buty mogą obcierać zanim ułożą się do stopy jest dla niektórych wręcz przerażająca, każdy nawet minimalny dyskomfort budzi gwałtowny sprzeciw.


Warto kupować buty wykonane z dobrej jakościowo prawdziwej skóry 

 

Kolejną przyczyną jest pogoń za modą, zwracanie uwagi wyłącznie na design i markę (a raczej znaczek), a nie na jakość wykonania butów. Często buty kosztujące kilka tysięcy złotych są w rzeczywistości wyjątkowo słabe jakościowo, wykonane z materiałów skóropodobnych, modny design oraz fakt że nosi je znany/a celebryta i posiadają znaczek słynnego projektanta windują cenę do niebotycznych rozmiarów. Tymczasem but jest ekstremalnie niewygodny i nigdy się nie dostosuje do stopy – dlatego kupowany jest rozmiar czy dwa za duży. 


Wybór właściwej tęgości obuwia jest kluczowy, aby buty były wygodne


Ostatnią przyczyną kupowania butów za dużych jest brak wiedzy i to zarówno Kupującego jak i co gorsza także Sprzedawców. My jako Klienci nie wiemy na czym polega szycie goodyear welted, o tym, że takie buty mogą układać się nawet 3 miesiące na stopie ale po tym czasie będą bardzo wygodne, jaka jest różnica między cielęcą skórą, a materiałem skóropodobnym oraz w ogóle dlaczego warto się trochę pomęczyć by ułożyć buty do stopy. O ile można wybaczyć Klientowi, że nie ma właściwej wiedzy – w końcu z tego powodu korzystamy z usług doradców: prawników, lekarzy, mechaników itd. to fakt, że poziom przygotowania większości sprzedawców butów jest słaby jest już niewybaczalny. Niestety ze świecą szukać sprzedawców, którzy wiedzą, że but szyje się na różnych kopytach, że oprócz długości ważna jest także tęgość buta oraz wysokość podbicia i jak powiązać jedno z drugim.

Znajdź kopyto, które pasuje do Twojej stopy

 

Na domiar złego popularne marki rzadko robią buty na różnych kopytach, czyli upraszczając, różnej tęgości. Zazwyczaj produkują masowo buty o standardowej tęgości i na standardowe podbicie – zazwyczaj szerokie, tak  aby  najwięcej klientów mogło je założyć. Oznacza to, że kupując takie buty jakieś 80% populacji będzie miała obuwie za duże właśnie.

zbyt duży but

Za duże buty wcale nie są wygodneTymczasem but za duży wcale nie jest wygodny. Wręcz przeciwnie, za duże buty powodują obtarcia, często większe niż obuwie za małe. Dzieje się tak dlatego, że w takich butach pięta podnosi i tym samym ociera o tył buta. Z kolei w obuwiu za dużym na tęgość stopa automatycznie przesuwa się w przód (dlatego celebryci wypełniają przody butów papierem) i powoduje stłuczenia palca. Dodatkowo w za dużym bucie skóra obuwia łamie się nieprawidłowo co prowadzi do jej uszkodzenia. Oczywistym też jest, że w za dużym bucie chodzi się niewygodnie. O ile da się w nich zrobić parę kroków po czerwonym dywanie w Cannes to już spędzenie kilku godzin w pracy, na zakupach czy spacerze powoduje duży dyskomfort i zmęczenie stopy pozbawionej właściwej stabilizacji.


Jak wybrać odpowiednie dla nas buty
Co więc zrobić, żeby kupować buty odpowiednio dobrane, bez potrzeby wypychania ich papierem ale i bez obawy, że będą nam masakrowały stopy do końca życia (ich lub naszego). Musimy mieć świadomość, że rozmiar buta to nie tylko długość ale i tęgość, długość oznaczamy numerami (np. 42 lub 8), a tęgość literami od A do H. Przy czym A to stopa ekstremalnie szczupła (dziecięca), a H to stopa bardzo tęga. Najpopularniejsze są dwie tęgości: F i G.

 

Wysokość podbicia 

 

Dodatkowo trzecim parametrem jest wysokość podbicia. Może się wydarzyć, że nasza stopa ma wymiary 42, F i niskie podbicie. Wówczas należy poszukać butów uszytych na kopycie wąskim i na właśnie na niskie podbicie. I tu zaczynają się schody ponieważ większość producentów butów i piszę tu o bardzo głośnych markach, szyje buty tylko na jednym kopycie – szerokim i na wysokim podbiciu, gdyż jest to tańsze niż opracowywanie wielu kopyt i szycie butów na kilkunastu zamiast na jednym. Trzeba więc poszukać sklepu gdzie dostępne są buty stworzone na wielu różnych kopytach, takiego gdzie sprzedawcy potrafią właściwie dopasować but do stopy.


Kiedy i jak mierzyć buty?Kolejna sprawa to wybór czasu kiedy mierzyć buty. Najlepszym wyborem są godziny popołudniowe, stopa jest już zmęczona i faktycznie napuchnięta – pomiar będzie więc dokładniejszy niż rano. But mierzymy w skarpetkach, w których będziemy w nim chodzili. Skarpetka potrafi zmienić rozmiar buta nawet o pół numeru. Mierzymy zawsze oba buty – stopy są niesymetryczne, but dopasowujemy do większej z nich. W końcu skóra w butach pracuje. Czytałem opinię producenta butów sieciowych, że but powinien być od razu wygodny ponieważ się nie rozchodzi. Cóż, wszystko zależy od jakości skóry oraz szycia. Podręczniki szewskie mówią, że buty szyte metodą goodyear welted z dobrej skóry dostosowuje się do stopy nawet do 3 miesięcy. Osobiście rozchodzenie takich butów zajmuje mi od 4 dni do 2 tygodni, w zależności od marki, rodzaju skóry i szycia. Prawdą jest, że dobrej jakości skóra mocno pracuje w okolicach śródstopia i na podbiciu i czasami warto kupić buty mocno dopasowane. Ważne w tym wypadku jest doświadczenie sprzedawcy, jego wiedza na temat obuwia i znajomość sprzedawanych marek. Właściwie dopasowany but jest bardzo wygodny i komfortowy w noszeniu, no i nie spada ze stopy.

W Klasycznych Butach dobieramy obuwie do stopy. Dlatego posiadamy w ofercie buty na szeroką stopę, wysokie podbicie oraz oczywiście buty dedykowane na wąską stopę. Zawsze najpewniej jest się skonsultować z naszym doradcą pod numerem telefonu +48 790 507 208.  Zapraszamy też do obejrzenia filmu na YouTube Jak dopasować obuwie do stopy 

 Co zrobić, kiedy kupiliśmy za duże buty

 


Co zrobić, gdy już kupiliśmy buty za duże? Jest wiele możliwości korygowania tego stanu. Podstawowym są wkładki skórzano-korkowe. Wkładki podnoszą stopy i zmniejszają objętość wnętrza buta, zmniejszając jego tęgość. Sam stosuję w kilku parach te rozwiązanie i sprawdza się znakomicie. Ich modyfikacją są półwkładki, wkładane tylko pod śródstopie, ich zadaniem jest zmniejszenie przestrzeni między stopą, a cholewką buta. Kolejne rozwiązanie to zapiętki. Przesuwają one stopę do przodu i w ten sposób niwelują zbyt dużą długości obuwia. Natomiast zdecydowanie odradzam wszystkie domorosłe metody zmniejszania butów, w stylu zmoczenia ich wodą i następnie suszenia suszarką do włosów, jest to bardzo dobra metoda, żeby pozbyć się każdych butów, nie tylko za dużych – uszkodzenia skóry gwarantowane.Znaczenie właściwego doboru obuwia do stopyReasumując wszystkie powyższe kwestie jasnym staje się dlaczego w KlasyczneButy.pl mamy obuwie szyte na blisko trzydziestu rodzajach kopyt. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dobrać buty do niemal każdej stopy.

Piszę celowo niemal ponieważ nawet my bardzo rzadko ale jednak czasami musimy się poddać. Sami testujemy nasze obuwie dlatego wiemy jak buty danej marki zachowują się podczas użytkowania, które z nich powinny być wygodne niemal natychmiast po założeniu, a które wręcz przeciwnie staną się komfortowe dopiero po kilkunastu dniach noszenia.

Myślę, że po przeczytaniu artykułu nie będziecie Państwo dziwili się, że prosimy Was o zmierzenie obu stóp w trzech miejscach, a nie tylko na długość. Uważamy, że tylko but właściwie dobrany do stopy na długość i tęgość będzie sprawiał radość podczas noszenia oraz zapewni słusznie oczekiwany komfort. Jak mierzyć stopę pokazujemy na filmie na naszym na kanale YouTube Jak dobrać obuwie do stopy.

Buty na wąską stopę
Buty na wysokie podbicie
Buty na szeroką stopę

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium