Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Wszystko o szczotkach do butów cz.2

0

Szczotka do butów to niezbędne narzędzie do ich pielęgnacji. Zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że nie da się prawidłowo dbać o skórzane buty bez chociaż jednej porządnej szczotki do butów. Przedstawiamy przygotowany przez nas kompleksowy przewodnik i jednocześnie poradnik o szczotkach do butów, o tym jakie są rodzaje szczotek, jakie jest ich przeznaczenie oraz kilka podpowiedzi jak zrobić z nich dobry użytek. Dzisiaj kontynuujemy temat rozpoczęty kilka tygodni wcześniej w tym miejscu.

2.Szczotka do aplikacji tzw. mazak

Szczotka do aplikacji przeznaczona jest przede wszystkim do nakładania kremu. Stosowanie jej do nakładania wosku nie jest zabronione lub niewskazane, ale możecie nam wierzyć na słowo, że używanie szmatki lub, co  zawsze gorąco polecamy wyłącznie palca, jest o wiele bardziej efektywne. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do nakładania również kremu za pomocą szmatki lub nieuzbrojonego palca. Natomiast warto używać szczoteczek do aplikacji do nakładania kremu na buty wykonane ze skóry groszkowej (pebble grain). Struktura skóry groszkowej utrudnia aplikację kremu, a włosie szczotki lepiej rozprowadza krem na takiej nierównej powierzchni. Oprawa szczotki do aplikacji powinna być w rozmiarze, który będzie pasował wielkością do opakowania z kremem. Najczęściej szczotki do aplikacji mają oprawy okrągłe lub prostokątne. Te drugie zapewniają lepsze rozprowadzenie kremu w miejscu styku cholewki z pasem. Sama oprawa szczotki do aplikacji może być z prostą rękojeścią lub z rękojeścią prostopadłą. Prosta rękojeść zmniejsza gabaryty samej szczotki i ułatwia nabieranie kremu z opakowania. Natomiast rękojeść prostopadła zapewnia lepszy chwyt. Szczecina takiej szczotki powinna być wykonana z włosia końskiego i nie powinna być zbyt długa, a przez to zbyt miękka.

3.Szczotka do pasa podeszwy

Trudnodostępne miejsce styku cholewki i podeszwy butów można wyczyścić szczotką o prostokątnej oprawie ze sztywniejszym włosiem (świńskim lub z dzika). Taka szczotka (welt brush) jest wręcz idealna do wyczyszczenia pasa i pozbycia się zalegającego w tych okolicach brudu. Do tego celu można również wykorzystać szczotkę do aplikacji z prostokątną oprawą. Czyszczenie pasa to często pomijany etap pielęgnacji butów, dlatego postanowiliśmy poświęć tej kwestii osobny wpis na blogu (Tajemniczy świat renowacji butów część 1 - Pielęgnacja pasa podeszwy).

4.Szczotka do polerowania końcowego

Teraz kilka słów o szczotce, która potrafi zrobić różnicę. Jeśli chcemy uzyskać wyjątkowo lśniący połysk po nałożeniu wosku, końcowe polerowanie wymaga użycia szczotki ze szczeciną wykonaną z włosia kozy lub jaka. Włosie z kozy lub z jaka jest wyjątkowo miękkie i podczas polerowania nawoskowanej skóry wydobywają z niej piękny połysk pozbawiony drobnych rys. Niekiedy połysk jest tak dobry, że można go pomylić z lustrem na butach. Nie są to popularne szczotki i zazwyczaj kupują je osoby, które chcą dbać o swoje buty bardziej niż tylko w zakresie podstawowym. Ze względu na rodzaj włosia, cena takiej szczotki jest zdecydowanie wyższa niż standardowej szczotki do polerowania wykonanej z końskiego włosia. Spotykane są również szczotki do polerowania końcowego wykonane z włosia końskiego, które zostało rozdwojone na końcach. W tym przypadku rozdwojone końcówki włosów to zaleta. Rozdwojone końcówki sprawiają, że włosie jest bardziej miękkie i gęstsze, przez co polerowanie daje lepszy efekt połysku.       

5.Szczotka z włosiem z dzika/świni   

To również szczotki, które znają osoby bardziej zorientowane w temacie pielęgnacji butów. Sztywniejsze włosie z dzika lub ze świni szybciej nagrzewa się podczas tarcia o skórę, co pozwala lepiej rozpuścić krem i pozwolić mu wniknąć głębiej w skórę. Szczotki wykonane z takiego włosia sprawdzą się również przy pielęgnacji zamszu, ale zdecydowanie nie nadają się do polerowania wosku.

6.Szczotka druciana

Szczotki druciane kojarzą się raczej z wykonywaniem prac budowalnych niż z pielęgnacją butów. Jest jednak miejsce na szczotki druciane w świecie pielęgnacji butów skórzanych. Używa się ich tylko i wyłącznie do skóry zamszowej. Jeśli chcemy dokładniej oczyścić zamsz i podnieść jego włókna, szczotka druciana będzie niezastąpiona. Jedyne zastrzeżenie, to musi to być szczotka ze szczeciną wykonaną z cienkiego drutu mosiężnego lub miedzianego. Tylko takie włosie nie uszkodzi zamszu lecz delikatnie go podniesie, przygotowując na pokrycie powierzchni renowatorem w odpowiednim kolorze lub impregnatem w spray’u. Szczotka druciana jest też niezbędna do rozczesania zamszu po jego wyczyszczeniu preparatami wymagającymi użycia wody. Każdy miłośnik zamszu powinien posiadać taką szczotkę i cieszyć się z możliwości utrzymania swoich zamszowych butów w dobrej kondycji. Przy używaniu takich szczotek zalecamy dużą ostrożność. Mosiądz lub miedź to nie są wyjątkowo twarde metale, niemniej jednak potrafią spowodować nadmierne wyczesanie zamszu, objawiające się dłuższymi włóknami lub miejscowymi brakami w mizdrze, których nie można naprawić. Dla osób, które nie czują się na siłach używać szczotki drucianej do zamszu dobrym zamiennikiem jest szczotka z włosiem wykonanym z materiałów syntetycznych. Takie plastikowe włosie jest bezpieczniejsze choć nie daje tak dobrych efektów na zamszu jak szczotka druciana. Jeśli już poczujemy i wprawimy się w używanie szczotki z włosiem syntetycznym, można spróbować szczotki z włosiem mieszanym sztucznym i drucianym. W takiej szczotce szczecina w środku szczotki wykonana jest z drutu natomiast zewnętrzne krawędzie mają szczecinę syntetyczną.

7.Szczotka ryżowa/kokosowa

Szczecina wykonana ze słomy ryżowej lub włókna kokosowego, to przykład wykorzystania włókien pochodzenia roślinnego jako materiału na szczotkę. Z uwagi na swoją twardość taka szczotka świetnie sprawdzi się do czyszczenia podeszwy z błota i drobnych kamieni. Często takie szczotki nazywane są „błotniarkami”. Używanie jej do skórzanych cholewek stanowczo odradzamy, bo zazwyczaj kończy się to solidnymi zarysowaniami skóry.

8.Szczotka ze sztucznym włosiem

Podobnie jak szczotka z włosiem ryżowym/kokosowym, szczotka ze sztucznym włosiem nadaje się do czyszczenia podeszwy z błota i drobnych kamieni, które wbiły się w skórzany krupon lub wypustki gumowej podeszwy. Szczecina w takich szczotkach wykonana jest z materiałów syntetycznych, których twardość waha się od bardzo miękkich do bardzo twardych. W przypadku szczotek do butów wykonanych z włosia syntetycznego twardość plasuje się między średnią a twardą. Szczotki z włosia syntetycznego są powszechnie wykorzystywane w pielęgnacji butów sportowych (sneakersów) wykonanych ze skór naturalnych z powłokami kryjącymi. W przypadku butów wykonanych ze skór garbowanych, oprócz czyszczenia podeszwy, szczotki te nadają się również do czyszczenia zamszu i nubuku pod warunkiem, że twardość szczotki nie jest zbyt duża.

9.Szczotka krepowa

Swoją nazwę zawdzięcza gumie, z której wykonana jest powierzchnia ścierna, bo w przypadku tej szczotki trudno mówić o włosiu, jego rolę pełni guma o charakterystycznej strukturze ułożona w esowaty kształt i przyklejona do oprawy szczotki. Szczotka krepowa ma za zadanie wyczyścić zamsz przez jego delikatne ścieranie, a raczej wycieranie brudu, który zebrał się na powierzchni zamszu. Gumę w szczotce krepowej należy od czasu do czasu umyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń za pomocą gąbki. W ten sposób zachowamy jej właściwości na dłużej.

10.Szczotka combo

Często nazywana szczotką uniwersalną do czyszczenia zamszu i nubuku. Jest to szczotka, w której główka posiada różne zakończenia z każdej strony. Są to najczęściej gumowe wypustki oraz włosie nylonowe lub nylonowo/mosiężne z jednej ze stron. Jeśli buty ze skóry zamszowej nie stanowią lwiej części naszej kolekcji można taką szczotkę włączyć do zestawu środków do pielęgnacji butów. Jeśli jednak zamsz lub nubuk należą do preferowanych przez nas skór lepiej wyposażyć się w większe i bardziej wydajne szczotki do tego typu skór.

Kilka (nie)oczywistych informacji i ciekawostek o szczotkach.

  1. Im starsza szczotka, tym lepsza. Dotyczy to szczotek z końskiego włosia, których szczecina z biegiem czasu wyciera się na końcach, a włosie staje się cieńsze. Nie bez znaczenia jest również fakt, że im dłużej używasz jakiegoś ręcznego narzędzia tym lepiej leży ono w Twojej dłoni i operujesz nim sprawniej, co daje lepsze efekty.  
  2. Szczotka do butów może się zużyć. Dotyczy to przede wszystkim szczotek drucianych. Również włosie naturalne może się z czasem wytrzeć. Na całe szczęście żeby zauważyć widoczne efekty zużycia włosia szczotki, należy wyszczotkować kilka tysięcy par butów. Jest jeszcze jedna przyczyna zużywania się szczotek – wypadająca szczecina. Jest to przypadłość związana z klejem, którym mocuje się są węzełki szczeciny do oprawy szczotki, który może po kilku latach zacząć tracić swoje właściwości.
  3. Szczotki można myć wodą. Czasami jest to nawet konieczne. Zwłaszcza w przypadku szczotek do aplikacji z zaschniętym kremem. Ciepła woda z płynem do mycia naczyń poradzi sobie z tym problemem.
  4. Jak dbać o szczotki? Napisaliśmy o tym osobny wpis. Polecamy jego lekturę (już wkrótce zostanie opublikowany).
  5. Szczotki można podpisać. Można, a nawet trzeba. Osobna szczotka do czarnych i osobna do brązowych/jasnych butów to konieczność. Dotyczy to zarówno szczotek do polerowania jak i do nakładania kremu (mazaków). Najlepiej zaraz po zakupie opisać szczotki flamastrem na rękojeści. Wtedy nie będziemy mieli problemu z ustaleniem ich przeznaczenia.
  6. Jak odróżnić naturalne końskie włosie od syntetycznego (sztucznego)? Do ustalenia z jakiego włosia jest zrobiona szczecina szczotki najlepiej posłużyć się zmysłem węchu – sztuczne włosie oddaje znany zapach plastiku. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni po takiej nieinwazyjnej próbie węchu czy włosie jest naturalne, do ustalenia z jego włosia wykonana jest szczotka najlepsza będzie próba ognia 😉. Pojedynczy włos ze szczotki należy podpalić – sztuczne włosie spala się, a w zasadzie topi, wydając charakterystyczny swąd i czarny dym, naturalne – spala się praktycznie bezdymnie lub dym jest siwy z charakterystycznym zapachem spalonych włosów.

Tradycyjnie zachęcamy Was do kontaktu z nami - telefon 790507208, mail sklep@klasycznebuty.pl Chętnie odpowiemy na Wasze pytania związane ze szczotkami i pielęgnacją butów.

 [product id="6387, 6375, 6391,6379"]

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium