Klasyczne Buty
 Pomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa, zwroty i wymiany. Serwis i naprawa obuwia.

Wszystko o szczotkach do butów cz.1

0

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o szczotkach do butów, a my Wam o tym opowiemy

Szczotka do butów to niezbędne narzędzie do ich pielęgnacji. Zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że nie da się prawidłowo dbać o skórzane buty bez chociaż jednej porządnej szczotki do butów. Przedstawiamy przygotowany przez nas kompleksowy przewodnik i jednocześnie poradnik o szczotkach do butów, o tym jakie są rodzaje szczotek, jakie jest ich przeznaczenie oraz kilka podpowiedzi jak zrobić z nich dobry użytek.

szczotki do butów

Jak zbudowana jest szczotka do butów?

Na początek kilka informacji technicznych o szczotkach do butów. Szczotka jest narzędziem składającym się z oprawy, która może być jednocześnie rękojeścią z zamocowanymi w niej pionowo włóknami, które mogą być sztuczne (syntetyczne), naturalne (pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego) lub metalowe (druciane). Włókna zamocowane są w oprawie w formie małych węzełków, których gęstość jak również rozmieszczenie decydują o zwartości szczeciny całej szczotki.

renowacja obuwia

Jakie są rodzaje szczotek do butów i do czego służą?

Szczotka uniwersalna z końskiego włosia.

Prawdopodobnie mówiąc o szczotce do butów w większości przypadków mamy na myśli szczotkę ze szczeciną z końskiego włosia. Jej cechy charakterystyczne to: długość około 15-20 cm (bywają dłuższe), rękojeść (oprawa) zazwyczaj wykonana z drewna, szczecina z końskiego włosia o długości ok. 2-3 cm, gęsto rozmieszczona. Mimo różnych wariantów i odmian główne założenia zawsze są takie same. Dlaczego? I czy warto szukać odstępstw od tych standardów? Ponieważ jest to najpopularniejsza i najważniejsza szczotka do butów jej poświęcimy ten wpis. Rozbierzmy więc uniwersalną szczotkę do butów na czynniki pierwsze odkrywając jej tajemnice.

Jaka jest optymalna wielkość uniwersalnej szczotki do butów ?

Długość szczotki między 15-20 cm jest optymalna do utrzymania dobrego rytmu podczas szczotkowania. Kiedy wpadnie się w dobry rytm, wystarczy kilka chwil żeby cieszyć się lśniącymi butami. Mniejszą (krótszą) szczotką trzeba dłużej szczotkować, ale jest ona lżejsza i niektórzy mogą ją uważać za poręczniejszą. Większe (dłuższe) szczotki (powyżej 20 cm) teoretycznie powinny być najlepsze, bo mają więcej szczeciny, czyli czas szczotkowania powinien być krótszy. W praktyce dłuższa szczotka jest mniej poręczna i istnieje ryzyko, że rękojeść uderzy w skórę i uszkodzi ją. Najczęściej takie drobne ślady na skórze można szybko usunąć odrobiną kremu i szczotkowaniem, ale bywają przypadki, w których lico po takim uderzeniu jest uszkodzone w sposób, który wymaga użycia bardziej zaawansowanych środków do renowacji.   

Z czego powinna być wykonana rękojeść uniwersalnej szczotki do butów?

Rękojeść szczotki również ma znaczenie i warto zwrócić uwagę na tę część szczotki, bo to za nią trzymamy szczotkę i de facto to rękojeść odpowiada za wygodę w używaniu szczotki. Materiał z jakiego wykonana jest oprawa to najczęściej drewno. Powodów jest kilka i są one do bólu pragmatyczne. W drewnie najlepiej osadza się węzełki szczeciny, drewno jest materiałem łatwym w obróbce a jednocześnie trwałym. Nie bez znaczenia ma również jego dostępność oraz kwestia przyjemnego i pewnego chwytu jakie daje drewno. Długość rękojeści odpowiada zazwyczaj długości szczotki, a co z szerokością? Nie zaskoczymy Was – również szerokość ma znaczenie, bo od niej zależy jak szczotka leży w dłoni. Zbyt wąska rękojeść będzie niewygodna przy dłuższym używaniu, a szczotka może nam wypadać z ręki podczas dynamicznego szczotkowania. Optymalna szerokość rękojeści to około 5-6 cm. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na umieszczone po bokach rękojeści wgłębienia, które poprawiają pewność chwytu i zapobiegają wysuwaniu się szczotki z dłoni. Myślicie, że to wszystko jeśli chodzi o rękojeść? Nie zawiedziemy Was. Zostały jeszcze dwa elementy, którymi różnią się szczotki. Wykończenie rękojeści, które może mieć wpływ na pewność chwytu. Lakierowana rękojeść jest bardziej śliska od naturalnego drewna. Natomiast nielakierowane drewno z biegiem czasu ściemnieje i również wytrze się niemalże do powierzchni wyglądającej jak lakier. Lakierowana czy nie lakierowana rękojeść w większości przypadków nie ma znaczenia , ale jeśli z jakiś powodów podczas szczotkowania zauważymy, że szczotka często nam wypada z dłoni, warto spróbować szczotki, która ma bardziej szorstką rękojeść. Ostatni element, na który warto zwrócić uwagę to linia włosia patrząc z boku na dłuższy bok szczotki. Przez kształt rękojeści lub ścięcie włosia  – szczecina może być prosta lub w tzw. łódkę (sartorialiści powiedzieliby barchetta 😉). Podniesione końce szczotki to nie zabieg estetyczny i wyłącznie wizualny, ma na celu zapobieganie zahaczaniu rękojeści o czyszczoną powierzchnię. Jest to przydatne przy szybkich ruchach wykonywanych szczotką. 

Jaka powinna być szczecina uniwersalnej szczotki do butów?

Najważniejszym elementem szczotki jest szczecina. W przypadku szczotek do butów najpopularniejszym (nie bez powodu) materiałem na szczecinę jest końskie włosie. Konia z rzędem temu, kto potrafi odróżnić szczotkę ze szczeciną z włosia pochodzącego z końskiej grzywy czy z ogona. Podobno (ale nie mamy na to twardych dowodów) włosie z końskiego ogona jest lepszej jakości. Końskie włosie ma właściwości, które wprost idealnie nadają się do szczotkowania wyprawionej skóry – jest odpowiednio sztywne i miękkie jednocześnie. Takie połącznie cech sprawia, że szczotka z końskiego włosia jest narzędziem wszechstronnym. Można jej używać do wstępnego oczyszczenia butów z kurzu i mniejszych zabrudzeń bez obaw, że na skórze cholewki zostaną zarysowania. Szczotką z końskiego włosia można również odkurzyć skórę zamszową. A przede wszystkim wyszczotkować nałożony  krem oraz wosk, które zostaną dokładnie i równomiernie rozprowadzone, a dzięki ich podgrzaniu, na skutek tarcia, oba produkty stopią się i zaczną błyszczeć. Długość szczeciny to kolejna cecha, którą mogą się różnić szczotki. Najczęściej szczecina ma długość 2-3 cm, ale zdarzają się szczeciny krótsze i dłuższe. Naturalnym pytaniem jest dlaczego szczotki do butów mają różne długości włosia i czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Standardowa i najczęściej spotykana długość szczeciny między 2-3 cm jest pewnego rodzaju kompromisem. Im dłuższe włosie tym bardziej miękka szczecina i na odwrót, im krótsze włosie tym sztywność szczotki wzrasta. Jak to się przekłada na czyszczenie/polerowanie? Sztywniejsza szczotka lepiej zbiera kurz i zabrudzenia. Krótsza szczecina to również szybsze rozgrzewanie się włosia na skutek tarcia, co daje świetne rezultaty przy polerowaniu kremu. Dlatego do tych czynności warto rozważyć szczotkę z krótszą szczeciną. Do polerowania wosku lub kremu, jeśli ograniczamy pielęgnację butów wyłącznie do kremowania, lepsza będzie szczotka z dłuższym, a przez to bardziej miękkim włosiem. Taka szczotka dokładnie rozprowadzi kosmetyk i nie pozostawi jego nadmiaru w postaci cienkich rys na powierzchni skóry.     

Tradycyjnie zachęcamy Was do kontaktu z nami - telefon 790507208, mail sklep@klasycznebuty.pl Chętnie odpowiemy na Wasze pytania związane ze szczotkami i pielęgnacją butów. Zapraszamy Was też do drugiej części wpisu, w której omówimy pozostałe szczotki, a Michał zdradzi Wam kilka tajemnic i sztuczek dotyczących używania szczotek do butów.
 [product id="6387, 6375, 6391,6379"]

CDN

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium