Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa, zwroty i wymiany. Serwis i naprawa obuwia.

Warsztatowe podpowiedzi część II

0

 

Jak dbać o sprzęt do czyszczenia i pielęgnacji butów?

Czy zastanawialiście się kiedyś jak dbać o sprzęt do czyszczenia i pielęgnacji butów? Czy jest to potrzebne? Paweł kontynuując misję odkrywania tajemnic świata renowacji butów, ucieka się do różnych sposobów na wydobycie od naszych Renowatorów ich sekretów. Ma swoje niezawodne sposoby i dzięki swojej dociekliwości udało mu się odkryć kolejny sekret – za naszymi fachowcami stoi całkiem pokaźny arsenał sprzętu do czyszczenia butów, o który trzeba odpowiednio dbać. 

Nie od dziś wiadomo, że za każdym warsztatem rzemieślniczym, oprócz umiejętności i doświadczenia samego rzemieślnika, stoją jego narzędzia, czyli warsztat. Dbałość o narzędzia, to jeden ze znaków rozpoznawczych dobrego rzemieślnika, który swój warsztat buduje niekiedy latami i wie, że jakość jego pracy zależy również od tego jakimi narzędziami ją wykonuje. Renowatorzy w Klasycznych Butach również mają swoje warsztaty i swoje narzędzia do pielęgnacji butów, dzięki którym mogą przywrócić do życia nawet bardzo zaniedbane buty. Renowatorzy mają swoje upodobania i preferencje co do używanych produktów i narzędzi podczas procesu renowacji, ale mimo różnic w technice i sposobie pielęgnacji butów, każdy z nich dużo uwagi poświęca dbaniu o swój warsztat. Przyglądając się tym wszystkim utensyliom i sposobie ich używania, można dojść do ciekawych wniosków, co do tego jak należy dbać o sprzęt potrzebny do pielęgnacji butów.

First things firstSzmatki

Pisanie o szmatkach w temacie utrzymania sprzętu do czyszczenia i pielęgnacji butów może wydawać się co najmniej zastanawiające, bo powiedzmy sobie szczerze, że konserwacja szmatek do czyszczenia butów nie jest potrzebna. Niemniej jednak warto napisać kilka słów o szmatkach jako takich, bo rzadko poświęca się im choćby najmniejszą uwagę, a przecież wiadomo, że czyszczenie i pielęgnacja butów nie może się obyć bez szmatki. Okazuje się, że dobra szmatka do butów, to nie jest jakikolwiek kawałek tkaniny. Do nakładania kremów, past oraz polerowania skóry najlepsza będzie szmatka wykonana z bawełny bez domieszki sztucznych włókien. Jak pozyskać taką szmatkę? Można ją kupić, bo producenci środków do czyszczenia butów przewidzieli nawet taką ewentualność. Szmatki od takich producentów jak Kaps, Tarrago czy Saphir bardzo dobrze sprawdzą się przy polerowaniu skóry, bo są wykonane z delikatnej flaneli bawełnianej. Używanie takich „markowych” szmatek do nakładania kremu lub pasty wydaje się trochę nonszalanckie, zwłaszcza, że w tym celu można wykorzystać stare i sprane t-shirty, które są najlepszym i praktycznie odnawialnym źródłem szmatek do czyszczenia butów. Podkoszulki wystarczy pociąć na kawałki i dołożyć do zestawu do pielęgnacji butów. Dręcząc trochę naszych Renowatorów w sprawie szmatek dowiedziałem się następujących rzeczy:

 1. Sprana bawełna jest miękka i nie mechaci się. To pozwala na nakładanie kosmetyków oraz polerowanie bez pozostawiania śladów na skórze w postaci małych rys oraz drobin bawełnianych włókien.
 2. Najlepsze szmatki, to paski bawełny o szerokości około 10-12 cm i długości 30-35 cm, które łatwo można owinąć wokół palców dłoni. Pocięcie t-shirtów na kawałki pozwala lepiej zorganizować przestrzeń w pudełku lub innym miejscu gdzie przechowujemy środki do pielęgnacji butów. Zwinięty t-shirt zajmuje zdecydowanie więcej miejsca, niż złożone kawałki bawełny.
 3. Nakładając krem/wosk wykorzystuj kawałek szmatki, który nie był wcześniej używany. Zaschnięty na szmatce krem czy wosk nie ułatwia nakładania kosmetyków, a tym bardziej polerowania, dlatego do polerowania należy mieć osobną szmatkę.
 4. Konserwacja szmatek do nakładania kremów i past, to po prostu ich wymiana na nowe. Szmatkę do polerowania można zostawić na dłużej, bo im dłużej z niej korzystamy, tym lepsze daje efekty.
 5. Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne zrobienie lustrzanego połysku na butach (mirror shine) i nie jesteśmy zadowoleni z postępów i efektów, bardzo możliwe, że mamy nieodpowiednią do tego celu szmatkę.
 6. Można mieć swoją ulubioną szmatkę do polerowania butów i to nie jest żaden powód do żartów 😉

Szczotki małe i duże

Serwis szczotek do czyszczenia butów też nie jest skomplikowany. Najważniejsza jest szczecina szczotki, czyli włosie, z którego jest wykonana i to o nią należy dbać. Jeśli szczotkujemy krem lub wosk nałożony na skórę, musimy liczyć się z tym, że nadmiar, którego nie wchłonie skóra cholewki, zostanie na szczecinie szczotki. Dlatego po zakończeniu szczotkowania należy szczotkę wytrzeć w tkaninę i w ten sposób pozbyć się nadmiaru kremu/wosku z włosia. Poniżej kilka „patentów” dotyczących szczotek prosto z naszego warsztatu:

 1. Do wycierania szczotki z resztek kremu/wosku najlepiej używać frottowego ręcznika/ściereczki. Splot tkaniny frotte najlepiej ściąga pozostałości kremu i wosku z włosia. Wykonujemy kilka ruchów w jedną stronę, a następnie kilka ruchów w drugą. Nie szczotkujemy naprzemiennie, bo w ten sposób ścieramy, a następnie wcieramy nadmiar kremu/wosku we włosie szczotki.
 2. Szczotki do aplikacji kremu tzw. mazaki należy dokładnie wycierać po każdym użyciu. Jeśli jednak z jakiś powodów o tym zapomnieliśmy, zaschnięty krem można dość łatwo rozpuścić za pomocą gorącej wody i płynu do mycia naczyń. Następnie szczotkę należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia szczeciny.
 3. Jeśli jesteśmy nieco bardziej zaawansowani w temacie pielęgnacji butów i używamy mydła do skór, które aplikujemy za pomocą szczotki, po zakończeniu mycia butów, szczotkę należy dobrze wypłukać pod bieżącą wodą z resztek mydła. Jeśli włosie jest poskręcane i zbite do jego rozczesania możemy użyć widelca.
 4. Osobna szczotka do czarnych i osobna do brązowych/jasnych butów to konieczność. Dotyczy to zarówno szczotek do polerowania jak i do nakładania kremu (mazaków). Najlepiej zaraz po zakupie opisać szczotki flamastrem na rękojeści. Wtedy nie będziemy mieli problemu z ustaleniem ich przeznaczenia.
 5. Przechowując szczotki należy uważać, aby szczecina nie została zdeformowana przez przygniecenie czy ściśnięcie. Porządek w miejscu przechowywania, to podstawa dbania o sprzęt do czyszczenia i pielęgnacji butów.
 6. Można mieć kilkadziesiąt szczotek do czyszczenia butów (Michał ma ich dokładnie 57) i nie jest to absolutnie objaw choroby 😉 (no może lekkiej).

Kosmetyki?

Z tym elementem sprzętu do czyszczenia i pielęgnacji butów miałem najwięcej problemów, jeśli chodzi o ustalenie, czy w odniesieniu do kosmetyków możemy w ogóle mówić o konserwacji (stąd ten znak zapytania w podtytule). W przypadku kremów i wosków mają raczej zastosowanie zasady korzystania i prawidłowego przechowywania. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się właściwościami kosmetyków do pielęgnacji naszych butów musimy pamiętać, aby zawsze po skończonym czyszczeniu i pielęgnacji butów dokładnie zamykać nakrętki i wieczka. Produkty do pielęgnacji butów mają w sobie składniki, które odparowując zmieniają ich konsystencję, a co za tym idzie swoje właściwości. Czy produkty do pielęgnacji butów takie jak krem czy wosk mają okres przydatności? Tak, i zależy on przede wszystkim od warunków i sposobu ich przechowywania. Szczelne zamykanie, przechowywanie w temperaturze pokojowej oraz w zacienionym miejscu pozwolą na korzystanie z tych środków przez wiele lat. Z naszego doświadczenia wynika, że dobrze przechowywane kosmetyki zachowują swoje właściwości nawet przez 5 lat od otwarcia.           

Niezmiennie zachęcamy Was do kontaktu z nami - telefon 790507208, mail sklep@klasycznebuty.pl Chętnie odpowiemy na Wasze pytanie związane z pielęgnacją butów.

[product id="6375, 6387, 6391, 6579"]

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium