Klasyczne Buty

Słowniczek

0
Boxcalf
 
- rodzaj delikatnej skóry cielęcej, używanej do produkcji obuwia.
 
Brogues
 
- to stylowe buty z perforacjami, czyli wzorami ułożonymi z dziurek w skórze; na czubku posiadają delikatne zdobienia w kształcie rozety, a na cholewce w kształcie skrzydełek z dziurkowaniami i przeszyciami (full brogues); wyróżniamy trzy rodzaje brogsów: pełne - full brogues, półbrogsy - semi (half) brogues,  ćwierbrogsy (quarter);
Mogą one występować zarówno jako derby i oxford.
 
Cap Toe
 
- tą nazwą określa się but, który w przedniej części posiada szew, oddzielający czubek buty od reszty.
Klasyczny Cap Toe występuje jako Oxford (z zamkniętą przyszwą) bez perforacji.  Obecnie można się spotkać z dziurkowaniami na czubku buta oraz z otwartą przyszwą.
 
Derby
 
- tradycyjne męskie buty, określane również nazwą Blucher (w USA) . Charakterystyczną cechą dla Derby jest otwarta przyszwa (przyszwa to część buta, która okrywa palce i podbicie oraz jest zakończona językiem, a obłożyna stanowi tylną i boczną część cholewki i ma dziurki, przez które przechodzi sznurowadło) czyli boki buta z dziurkami na sznurowadła są naszyte na wierzch przyszwy.
 
Goodyear Welted 
 
 
Metoda pasowego szycia obuwia zwana "Goodyear welt" polega na specyficznym połączeniu wierzchu buta, czyli cholewki z podeszwą, co gwarantuje trwałość i komfort użytkowania. Podpodeszwa, czyli wewnętrzna część buta jest mocowana do paska skóry, zwanego pasem lub ramą. W następnym kroku zszywa się podeszwę z pasem. Taka konstrukcja pozwala na nawet wielokrotną wymianę podeszwy, znacznie wydłużając żywotność obuwia. 
Metoda "Goodyear welt" jest charakterystyczna dla wysokiej jakości obuwia wizytowego i biznesowego.
Przestrzeń, która powstaje dzięki zastosowaniu pasa, wypełnia się najczęściej warstwą korka. Pozwala to na idealne dopasowanie podpodeszwy to stopy  - w pierwszych miesiącach użytkowania obuwia korek odpowiednio układa się  do kształtu stopy. Zapewnia on również amortyzację oraz izolację termiczną.

Mokasyny
 
Wsuwane nieformalne obuwie bez sznurowadeł i obcasa, wykonane z miękkiej, jednolitej skóry ze szwem na cholewce w kształcie litery "U". Ze względu na cienką podeszwę nie są przeznaczone do dłuższych spacerów. 
 

Monk
 
 
Monkstrap, Monk shoes - to buty z jedną lub dwiema klamerkami zamiast sznurowadeł. 
 
Oxford
 
 
- tradycyjne buty męskie; mają zamkniętą przyszwę, co oznacza, że dwie boczne części z dziurkami na  sznurowadła są wszyte pod spód przyszwy; uważa się, że to najbardziej elegancki typ obuwia;

Whole-cut (lotnik)
 
 
 
- wierzch wykonany jest z tylko jednego kawałka skóry; nie posiada żadnych przeszyć i ozdób w postaci dziurkowań czy perforacji; lotniki należą do oksfordów;
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium