Klasyczne Buty

Skórzane podeszwy

0

Jaki jest sposób pielęgnacji i konserwacji skórzanej podeszwy?

Większość butów wysokiej jakości (szczególnie obuwie wizytowe oraz biznesowe) posiada skórzane podeszwy. Podczas chodzenia są one narażone na zużycie, szczególnie jeżeli będą miały kontakt z wodą czy śniegiem. Można przedłużyć ich żywotność podklejając zelówki - koniecznie wykonane z cienkiej gumy. Kto chce się jednak cieszyć z posiadania eleganckich butów na skórzanych podeszwach, powinien o nie dbać oraz regularnie kontrolować ich stan. Nie wolno dopuścić do całkowitego zużycia podeszwy. Na szczęście buty wykonane metodą Goodyear Welted pozwalają na jej wymianę.

Najważniejsze, aby zaraz po zakupie butów, a potem kilka razy do roku, impregnować podeszwy specjalnym olejem. Należy przy tym bardzo ostrożnie przeprowadzać aplikację, np. za pomocą pędzelka i uważać, aby tłuszcz nie miał kontaktu z górną częścią buta, gdyż mogą wtedy powstać bardzo trudne do usunięcia plamy. Jeżeli ktoś nie ma czasu lub ochoty na przeprowadzanie takich konserwacji może korzystać ze specjalnych ochraniaczy czyli gumowych kaloszy (są w naszej ofercie), które  chronią nie tylko podeszwę ale również cały but przed wilgocią, deszczem lub śniegiem i solą, zabezpieczając równocześnie przed poślizgnięciem się.

 

Podeszwa Goodyear Welted.

Żywotność skórzanej podeszwy zależy od kilku czynników - typ i jakość skór użytych do produkcji oraz w największym stopniu od tego jak często i w jakich warunkach buty są eksploatowane. Jeżeli chodzimy w nich np. raz w tygodniu - na pewno wystarczą nam na długo. Noszenie butów dzień po dniu wpływa bardzo niekorzystnie na ich trwałość, tak samo jak przemoczenie skóry. Należy się wtedy liczyć z bardzo szybkim zużyciem skórzanej podeszwy. Kiedy planujemy intensywną eksploatację obuwia poza biurem to dobrym wyjściem jest podzelowanie butów w profesjonalnym warsztacie szewskim. Pamiętajmy jednak, że buty skórzane zostały stworzone, żeby takimi być, zelowanie ich może być podstawą odrzucenia reklamacji, gdyż zostały wprowadzone zmiany w samej budowie obuwia. W przypadku zelowania w naszym warsztacie szewskim, ta ostatnia niedogodność nie występuje (w stosunku do butów zakupionych w naszym sklepie).

 

Czym konserwować skórzaną podeszwę?

Najlepszym środkiem do konserwacji skórzanej podeszwy jest specjalny olej do podeszwy np. firmy Burgol. Wytwarza się go z naturalnych olejów i tłuszczy; posiada taką samą wartość pH jak roślinnie garbowane podeszwy. Znacznie podwyższa odporność na wilgoć, polepsza elastyczność skóry oraz wydłuża czas eksploatacji obuwia co najmniej dwukrotnie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium