Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Różnice pomiędzy obuwiem szytym i klejonym

0

Buty szyte czy buty klejone?

Czym różnią się buty wysokiej jakości o tych kiepskiej jakości? Jak odróżnić jedne od drugich? I kluczowe pytanie czy warto za buty szyte zapłacić więcej niż za buty klejone? Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedź w tym wpisie.

Jaka jest różnica między butami wysokiej jakości a słabej jakości?

  1. Sposób połączenia cholewki z podeszwą. Czyli buty szyte versus klejone.

 

W butach klejonych, zgodnie z nazwą podeszwa jest po prostu sklejona z cholewką. Większość prac wykonują maszyny, stąd możliwa jest produkcja masowa takich butów.

Natomiast w butach szytych podeszwa i cholewka są ze sobą zszyte. Ponieważ zszycia tych dwóch elementów buta dokonuje szewc, który zwykle jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą, jest to zatem proces czasochłonny i wymagający dużego nakładu ręcznej pracy.

Jednak kolejne pytanie jakie się nasuwa to:

 

Dlaczego buty szyte są lepsze od klejonych?

 

Po pierwsze są bardziej trwałe – klej z upływem czasu traci swoje właściwości - kilkukrotnie mieliśmy sytuację, w której Klient przyniósł nam nieużywane klejone buty, które przeleżały w szafie kilka lat. Po ich założeniu okazało się, że podeszwa po prostu oddzieliła się od reszty buta.

Szycie jest metodą dużo bardziej trwałą niż klejenie. Jeżeli nie dopuścimy do zniszczenia (ewentualnie uszkodzenia) szwów, to praktycznie nie ma możliwości, aby podeszwa oderwała się od cholewki buta.

Po drugie: kleje konstrukcyjne są szkodliwe dla środowiska oraz oczywiście również nieobojętne dla zdrowia człowieka. W przypadku butów szytych też stosuje się klej, ale tylko pomocniczo. Jego skład jest zupełnie inny - nie zawiera tak szkodliwych substancji jak konstrukcyjny. Często stosuje się jeszcze do dziś kleje na bazie skrobi.

Wreszcie niezmiernie ważna jest konstrukcja obuwia i jego najważniejsze elementy.

W przypadku butów klejonych podeszwa - najczęściej po prostu kawałek tworzywa sztucznego - połączona jest klejem z cholewką.

Natomiast np. w butach szytych metodą pasową ang. goodyear welted podeszwa zszyta jest z wykorzystaniem skórzanego paska z podpodeszwą, czyli tą częścią, na której opieramy stopę: zazwyczaj jest to dosyć gruby kawałek garbowanej roślinnie naturalnej skóry juchtowej (bydlęcej lub cielęcej) o grubości ok. 5 mm. Przestrzeń między podeszwą, a podpodeszwą jest wypełniona korkiem, który podczas chodzenia układa się w ten sposób, że znajdująca się bezpośrednio nad nim podpodeszwa, dopasowuje się do anatomii naszych stóp. Ważną częścią butów jest podeszwa, którą jest wykonana ze specjalnie garbowanego kruponu bydlęcego o podwyższonej wytrzymałości czyli grubej skóry pochodzącej z karku. Poza tym w środku buta znajduje się stalka czyli metalowa lub drewniana wstawka, która usztywnia dodatkowo konstrukcję oraz zapobiega nadmiernemu zginaniu się podeszwy.
Ogromną zaletą szytego obuwia jest to, że praktycznie każdy jego element (z wyjątkiem podpodeszwy i cholewki) można wymienić, co w ogromnym stopniu przedłuża jego trwałość. 

W tym miejscu możecie więcej przeczytać o renowacji butów

Warto wiedzieć, że nasza stopa posiada trzy wymiary – długość, szerokość i wysokość. Buty klejone produkuje się maszynowo, zwykle jedyną uwzględnianą miarą jest długość, a nie zwraca się uwagi na różnice w tęgości stóp. Skutkuje to tym, że większość populacji chodzi w zbyt obszernym obuwiu. W butach szytych posługujemy się pojęciem kopyta szewskiego, które odwzorowują kształt ludzkiej stopy – dysponując wieloma rodzajami kopyt (w Klasycznych Butach mamy ich kilkadziesiąt), umożliwia nam to precyzyjne dobranie właściwego buta do stopy o określonej budowie. Szerzej o tym w punkcie 3.

Na pierwszy rzut oka nie jest prosto odróżnić obuwie szyte od klejonego. Bardzo często na butach widać szwy, ale nie oznacza to, że są one szyte. W większości oferty obuwniczej producenci przyklejają szwy, aby buty wyglądały na szyte. Jeśli buty są w istocie szyte to  taka informacja na pewno będzie na pudełku i na samym obuwiu – to naprawdę cecha, którą każdy producent i sprzedawca obuwia będzie się chciał pochwalić. Z drugiej strony kupując buty za kwotę mniejszą niż 500 zł raczej nie powinniśmy się spodziewać, że są szyte.

 

  1. Jakość skóry:

Co to są skóry full grain i aniliny?

Często na butach sieciowych widnieje napis informujący, że buty są wykonane ze skóry. Problem polega na tym, że nie ma obowiązku pisania jakiego rodzaju jest to skóra. Tymczasem jest ich wiele i mają ogromny wpływ na jakość wykonanych z nich butów. Nie wchodząc w szczegóły, bo to temat sam w sobie bardzo rozległy najlepszymi skórami są te określane jako full grain czyli skóry o pełnym ziarnie, które nie zostały w żaden sposób poddane korekcie np. poprzez piaskowanie, szlifowanie itp.

Ponieważ takie skóry są w 100% naturalne, to muszą one być bardzo wysokiej jakości, niemal bez skazy. Szczególnie rzadką i cenioną odmianą skór full grain są aniliny, w których powierzchnia jest całkowicie widoczna, do produkcji anilin używa się absolutnie najszlachetniejszych skór. Ponieważ ich lica nie poddaje się obróbce właściwie trudno znaleźć dwa egzemplarze identycznej pary butów z niej wykonanych. Można powiedzieć, że każda para jest na swój sposób niepowtarzalna. Ogromną zaletą takich skór jest fakt, że z wiekiem pięknie się starzeją i właściwie pielęgnowane pokrywają się szlachetną patyną. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że buty ze skór anilinowych, właściwie pielęgnowane po kilku latach wyglądają nawet lepiej niż nowe. Skóry full grain są też najwytrzymalszymi ze skór, są delikatne i ciepłe w dotyku, ale równocześnie bardzo wytrzymałe i długowieczne. Ze względu na wysoką cenę skóry te bardzo rzadko są stosowane w butach klejonych.

Kolejnymi w hierarchii jakości są skóry top grain – jest ona poddawana niewielkiej obróbce, jej wierzch (top) został wypiaskowany lub wypolerowany. To również piękny, wyrazisty produkt, wytrzymały i służący przez dziesięciolecia, jeśli jest dobrze pielęgnowany. Również skóry top grain są domeną raczej butów szytych, wysokiej jakości, nie spotyka się ich zbyt często w butach sieciowych.

Wielką zaletą skór full i top grain jest możliwość ich naprawy i renowacji. Poniżej przykłady renowacji butów z takiej właśnie skóry.

 Jakie skóry są używane w butach sieciowych (zazwyczaj)?

Do produkcji butów sprzedawanych w sklepach sieciowych najczęściej stosowane są de facto odpady po obróbce skór czyli tzw. dwoinę, a nawet skórę mielonej. O ile dwoina to po prostu część skóry, która pozostała po podzielenia właściwej skóry na dwie części to mielonka jest już materiałem, który nie posiada właściwości prawdziwej skóry, gdyż tworzy się ją po prostu mieląc skrawki skór i przy pomocy substancji wiążącej, tworząc materiał służący do wyrobu m.in. butów. Omówione wyżej dwa rodzaje skór (dwoiny, skóry mielone) niestety nie zapewniają długowieczności samego produktu - trzeba go traktować jako zakup na stosunkowo krótki czas.

 

  1. Dopasowanie obuwia do stopy

 

Jak już wspominaliśmy wcześniej jednym z najważniejszych warunków właściwego użytkowania butów jest ich dopasowanie do stopy. Jak każdy element przestrzeni tak i stopa ma trzy wymiary – jednak buty sieciowe, produkowane maszynowo bez różnicowania tęgości, właściwie uwzględniają tylko długość stopy. Oznacza to, że wszyscy którzy nie mają stóp wpisujących się do zastosowanego wzoru, muszą chodzić w butach niedopasowanych do ich stóp. Znacznie częściej - co jest logiczne - raczej zbyt obszernych niż za ciasnych. Oczywiście wpływa to na komfort chodzenia oraz na żywotność samych butów, które gdy są źle dopasowane szybciej się niszczą.

 

Buty wysokiej jakości są szyte na kopytach o różnej tęgości i wysokości dzięki czemu jest możliwość dopasowania ich do konkretnych rozmiarów stóp. Oczywiście komfort dobrze dobranych butów jest niewspółmiernie większy niż butów sieciowych produkowanych masowo nomen omen „na jedno kopyto”. Więcej o dopasowaniu butów do stopy przeczytacie tutaj.

 

Buty klejone: 

- często trochę tańsze w zakupie, choć nie zawsze jest to regułą,
- powszechnie dostępne,
- niezbyt wymagające w pielęgnacji,
- nieekologiczne - krótki czas życia produktu,
- nieobojętne dla zdrowia - toksyczne kleje, elementy buta, które mają kontakt ze stopami sa często wykonane z materiałów szkodliwych dla zdrowia

Buty szyte:


- zdecydowanie tańsze niż klejone, jeżeli rozłożymy koszty na kilka lat,
- kupując je w specjalistycznych sklepach, możemy liczyć na profesjonalne doradztwo np. wybór rozmiaru i tęgości, dopasowanie do sylwetki, stylu ubierania się, profesji itp.
- właściwa pielęgnacja powoduje, że z upływem czasu wyglądają coraz lepiej, pięknie się starzeją oraz są długowieczne - z powodzeniem można liczyć, że szyte buty dobrej jakości posłużą nam nawet kilkanaście latJeżeli chcecie zobaczyć i poczuć różnicę na własnych stopach - zapraszamy do naszych salonów w Warszawie ul. Dobra 42 (Elektrownia Powiśle)  i Gdańsku (ul. Partyzantów 33). Przyjdźcie, zobaczcie i przymierzcie!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium