Najpopularniejsze nazwy związane z klasycznymi męskimi butami.
Wysokiej jakości klasyczne buty są wizytówką mężczyzny. Szczególnie przy bardziej formalnych okazjach np. biznesowych skórzane buty są po prostu niezbędne.
W pierwszej chwili wydaje się nam, że wybór różnych rodzajów męskich butów jest ogromny, lecz przy bliższym poznaniu okazuje się, że istnieje tylko kilka bazowych modeli, które często swój początek mają w XIX wieku.
Jakie rodzaje butów męskich możemy wyróżnić?
Do podstawowych rodzajów należy zaliczyć: oksfordy, derby, brogsy, monki oraz loafersy (półbuty) oraz trzewiki i sztyblety (buty za kostkę).
Można je podzielić ze względu na sposób wiązania: sznurowane (oxford, derby), zapinane na klamerki (monki) oraz wsuwane (loafersy, mokasyny).
Oksfordy
Oksfordy, a zwłaszcza te gładkie w ciemnym kolorze to najbardziej formalne obuwie, które świetnie wygląda z eleganckimi garniturami. Oksfordy nazywa się butami z zamkniętą przyszwą. W uproszczeniu można powiedzieć, że w oksfordach, obłożyny albo kwatery (część skóry, gdzie są otwory na sznurowadła) są wszyte w przednią część cholewki zwaną przyszwą Nasze oksfordy (lub oxfordy obie nazwy są poprawne) znajdziecie tutaj.
Derby zwane też blucherami
Są to buty z otwartą przyszwę. Z tego powodu mogą być bardziej wygodne dla osób z wyższym podbiciem. Należy jednak pamiętać, że derby to buty o zdecydowanie niższym stopniu formalności niż oxfordy. W uproszczeniu można powiedzieć, że w derbach, obłożyny albo kwatery (część skóry, gdzie są otwory na sznurowadła) są naszyte na przednią część cholewki zwaną przyszwą. Nasze derby możecie obejrzeć tutaj.
Monki
Monki uchodzą za buty uniwersalne – idealnie pasują do stylu smart casual. Posiadają jedną lub dwie metalowe klamerki. Monki z dwiema klamerkami (podwójne monki, double monks) często zakłada się do dwurzędowej marynarki oraz do krótszych, zwężanych spodni, szytych we włoskim stylu. Jednak równie dobrze będą pasowały do jeansów czy spodni chino. Monkom poświęciliśmy kilka artykułów na naszym blogu np. ten W Klasycznych Butach mamy bardzo bogaty wybór monków, który znajdziecie tutaj.
Buty wsuwane – loafersy (mokasyny)
Dwa najpopularniejsze rodzaje loafersów to: penny loafers (z poprzecznym paskiem) oraz tassel loafers (buty z chwostami). Jednak rodzajów loafersów (czasami nazywanych mokasynami męskimi) jest znacznie więcej. Poświęciliśmy im wiele wpisów na naszym blogu (np. ten) Buty wsuwane są bardzo wygodne, gdyż nie posiadają sznurowadeł, ani klamerek. Kiedyś zakładano je tylko na nieformalne okazje, dziś chętnie się je nosi do nieformalnych garniturów i do zestawów koordynowanych. Uważa się je co prawda za buty letnie, ale w ciemniejszych kolorach i na grubszych podeszwach sprawdzą się też wiosną i jesienią. Najmniej formalne buty wsuwane to te pozbawione obcasa: mokasyny dla kierowców (driving mocs) oraz mokasyny żeglarskie tzw. boat shoes.
Jakie rodzaje butów męskich możemy wyróżnić ze względu na zdobienie?
Typy butów męskich ze względu na zdobienia : brogsy pełne (full brogue), półbrogsy (half brogue), ćwierć brogsy (quarter brogue, najbardziej oszczędne zdobienia – brogowanie tylko na przeszyciu za palcami), cap toe (z nakładanym noskiem – z przeszyciem za palcami), whole-cut/lotniki/jednokrojki (bez żadnych przeszyć).
Obuwie bez zdobień określa się też angielskim terminem plain. Przyjmuje się, że im mniej zdobień posiada obuwie tym jest bardziej formalne. W zasadzie termin brogsy (brogues) nie oznacza żadnego typu lub rodzaju obuwia lecz tylko sposób zdobienia. Brogowanie to charakterystyczne perforacje i zdobienia w kształcie rozety na czubku. Brogsy to obok monków bardzo uniwersalne obuwie, świetnie pasują do dziennych garniturów biznesowych, spodni typu chino czy też do dżinsów.
Podobnie jak ze zdobieniami sytuacja wygląda z kolorem – im ciemniejszy, tym formalność wzrasta. Najbardziej formalny to oczywiście kolor czarny. Buty w tym kolorze uszyte z licowej skóry cielęcej (ewentualnie ze skóry lakierowanej) pasują na najbardziej uroczyste okazje.
Oczywiście podziały można mnożyć, wyróżnić buty ze względu na rodzaj skóry (licowa, zamszowa, grain), rodzaj szycia (goodyear welted, blake), rodzaj podeszew itd. Jednak celem tego wpisu nie było wymienienie wszystkich możliwych rodzajów męskich butów. Chcieliśmy byście Państwo poznali podstawowe pojęcia związane z klasycznymi butami. Na naszym blogu poruszamy dogłębnie i szczegółowo tematy związane z butami. Tych, którzy chcą pogłębiać wiedzę zapraszamy na nasz blog oraz na kanał You Tube.
Oczywiście zapraszamy też do kontaktu z naszymi doradcami - chętnie odpowiemy na pytania zadane zarówno mailowo sklep@klasycznebuty.pl jak i telefonicznie 790507208.
[product id="5997, 7555, 6642, 7022"]