Klasyczne Buty

Ręczne czyszczenie garniturów

0

Klasyczne buty, jak dobrze wiecie, specjalizują się w  sprzedaży ręcznie szytych butów, wykonanych z prawdziwych skór wysokiej jakości. W naszej ofercie mamy też usługi szewskie oraz renowacyjne obuwia. Czemu na wstępie o tym wspominam? Ponieważ nasza pasja do porządnego rzemiosła wykracza poza umiejętności zajmowania się wysokiej jakości butami, a pewnie nie każdy o tym słyszał. 

 Pielęgnacja obuwia to temat, który poruszamy bardzo często i staramy się Was przekonać, że dbanie o to co nosicie na stopach pozytywnie odbije się na tym jak jesteście postrzegani we wszystkich miejscach, w których pozytywny wizerunek jest ważny. Skoro więc zwracamy już uwagę na to jak prezentują się nasze buty i co robić, żeby służyły nam jak najdłużej, to czemu nie robić tego samego z naszymi ubraniami? Jeśli inwestujecie w dobrej jakości szycie, konstrukcję oraz tkaniny renomowanych producentów, to ten wpis pokaże Wam, że w tym temacie również posiadamy ogromną wiedzę i potrafimy zająć się Waszą garderobą, gdy ta potrzebuje odświeżenia, równie dobrze jak butami.

 Jedną z naszych usług jest ręczne czyszczenie garniturów, oczywiście równie chętnie zajmiemy się także waszymi marynarkami smart casualowymi, spodniami czy też płaszczami. Klasyczne Buty doskonale wiedzą jak należy dbać o tkaniny wełniane lub utkane z mieszanki  wełny i innych materiałów (kaszmir, jedwab, len, bawełna, poliamid). Samo czyszczenie polega na odświeżeniu części garderoby za pomocą pary wodnej, która:

- jest delikatna dla tkaniny, podczas gdy pranie chemiczne niszczy materiał

- rozprostowuje włókna, czyli niweluje  wszelkie zagniecenia

- likwiduje nieprzyjemne zapachy

- zabija roztocza oraz drobnoustroje (temat bardzo na czasie)

- zabija jajeczka moli, którą mogą być złożone w tkaninie (jeśli lubicie kupować rzeczy vintage z drugiej ręki, to warto w ten sposób zabezpieczyć naszą garderobą zanim wsadzimy do niej upolowaną rzecz) 

 Jest jeszcze jedna praktyka, która kiedyś była podstawą każdej osoby posiadającej wełnę w swojej szafie, a teraz jest już zapomniana - szczotkowanie ubrania przy pomocy szczotki wykonanej z naturalnego włosia. Oczywiście my również to robimy. Korzyści, które płyną z tej czynności to między innymi:

- usunięcie kurzu i różnych pyłów, które gromadzą się na naszych ubraniach chociażby po zwykłym przejściu obok przejeżdżających aut.

- postawienia włosów tkaniny dzięki czemu jest ona znów bardziej puszysta i wyraźnie odświeżona (to trochę jak czesanie naszych włosów lub szczotkowanie brody kartaczem)

- przy tkaninach typu tweed oraz flanela regularne czesanie zapobiega zbijaniu się włosia w kuleczki, tak zwane mechacenie

Odświeżanie ubrań

 Ogólnie wyżej wymienione czynności nie są skomplikowane i większość z nas jest w stanie wykonać je w zaciszu własnego domu (o ile posiada odpowiednią stację parową), ale tak samo jak przy renowacji butów, jest do tego potrzebna wiedza oraz sprawna ręka. My posiadamy wiedzę, i to w takim stopniu, że orientujemy się, które marki szyją swoją odzież na jakich konstrukcjach. Jest to bardzo istotne, ponieważ brak wiedzy jak jest uszyta nasza marynarka oraz spodnie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ubrania. Co do sprawnej ręki – to polecamy nasze filmy na YouTube gdzie pokazujemy jak pielęgnujemy buty https://www.youtube.com/channel/UCiqVnusV4pO980U1znHePbQ .

Parownica do odświeżania ubrań

Zanim przystępujemy do wykonania odświeżenia oddanych nam ubrań to sprawdzamy następujące rzeczy:

         Płaszcz, marynarka, kurtko-marynarka:

  1. wywijamy ubranie na lewą stronę:

- jeśli nie ma podszewki lub jest częściowa, to dokładnie sprawdzamy, które szwy są podklejone flizeliną (flizelina jest włókniną, która ma za zadanie wzmocnić newralgiczne szwy oraz tkaninę, która jest ciężka w obróbce np. letnie mieszanki wełny z jedwabiem i lnem, które mają przewiewną strukturę przypominającą gazę)

- w wyżej wspomnianych miejscach używamy pary wodnej w małym stężeniu i z większej odległości (flizelina tak jak wspomniałem jest przyklejana, więc nie lubi dużej ilości wilgoci i trzeba obchodzić się z nią delikatnie)

     2. sprawdzamy na jakiej konstrukcji są wykonane fronty ubrania:

- jeśli jest to np. marynarka wykonana na pełnym płótnie, to bez najmniejszych obaw możemy poddać ją nawet dość intensywnemu odświeżeniu, ponieważ nie ma tam elementów klejonych, a samo płótno jest przytwierdzone za pomocą nici do tkaniny właściwej.

- jeśli marynarka jest wykonana w połowie na płótnie z ang. Half Canvas, czyli płótno jest umiejscowione jedynie na wysokości klatki piersiowej i zachodzi na klapy marynarki, wtedy już do odświeżenia podchodzimy ostrożniej, ponieważ dół frontów najprawdopodobniej jest wzmocniony flizeliną.

- jeśli konstrukcja jest mieszana np. płótno jest obecne tylko na wysokości klatki, nie zachodzi na klapy i jest najprawdopodobniej punktowo przyklejone, to wtedy również bardzo ostrożnie podchodzimy do odświeżenia frontu marynarki.

- jeśli marynarka jest pozbawiona konstrukcji, czyli nie posiada wkładów z płótna bądź flizeliny na wysokości klatki to możemy śmiało przystąpić do intensywnego odświeżania parą. Warto jedynie zwrócić uwagę na wcześniej wspomniane wzmocnienie szwów flizeliną oraz klapy marynarki, które muszą być też podklejone, ponieważ inaczej nie miałyby trójwymiarowości i delikatnego rolowania.

- jeśli marynarka jest w pełni wykonana na konstrukcji klejonej, wtedy do jej frontów po całej długości podchodzimy bardzo ostrożnie i jedynie delikatnie traktujemy je parą z większej odległości. Nie trzymamy dyszy parownicy długo w jednym miejscu, żeby nie narazić marynarki na zniszczenie. Oczywiście technologia idzie na przód i dobre „klejonki” są bardzo odporne, ale my jesteśmy zawsze ostrożni w naszych działaniach.

     3.  precyzja w obchodzeniu się z klapami marynarki: 

- niezależnie jaka jest konstrukcja ubrania przywiązujemy dużą wagę do jego klap, ponieważ nie chcemy pozbawić ich fabrycznego zaprasowania. Wiele marek tak zaprasowuje klapy, aby miały piękny rolujący się profil i nie chcemy tego zepsuć. Zwłaszcza, że potem przywrócenie pierwotnego kształtu nie jest takie proste.

Spa dla ubrań

           Spodnie:

- podobnie jak przy marynarkach oraz płaszczach, spodnie mają wzmocnienia szwów. Najczęściej znajdziemy je na środkowym szwie siedzenia oraz przy tylnych kieszeniach, ponieważ właśnie te miejsca są narażone na rozdarcie materiału przy mocnych naprężeniach (kucanie i schylanie się). Spodnie wykonane z lnu albo letnich mieszanek wełny o luźniej strukturze potrafią mieć też wzmocnienia bocznych oraz wewnętrznych szwów nogawek – we wszystkich wspomnianych miejscach delikatnie podchodzimy do tematu z odświeżeniem parą.

- uważanie odświeżamy front uda oraz nogawki na wysokości kolan, znajduje się tam najczęściej wiskozowa kolanówka, z którą trzeba obchodzić się delikatnie, inaczej będzie się odznaczać na tkaninie właściwej. 

- zwracamy uwagę na rozprężenie parą gurtu spodni, który czasem potrafi lekko się odznaczyć na zewnętrznej stronie spodni od częstego schylania się.

- staramy się zniwelować wcześniej zaprasowany kant w nieodpowiednim miejscu i złożyć spodnie tak, żeby były gotowe do szybkiego poprawienia żelazkiem w celu uzyskania odpowiedniego zaprasowania kantu.

- specjalnym programem do bawełny odświeżamy kieszenie i niwelujemy ich zagniecenia przez co nie będą się odznaczać na tkaninie spodni.

Spodnie

 Jak sami widzicie przywiązujemy bardzo dużą uwagę do wykonywanych czynności podczas ręcznego czyszczenia garniturów. Warto wiedzieć, że równie dobrze radzimy sobie z innymi tkaninami. Nasza parownica posiada program do lnu, który jak dobrze wiecie uwielbia się gnieść, ale także do bawełny, a przecież z niej najczęściej są wykonane spodnie casualowe. Tkaniny takie jak bawełniany sztruks czy moleskin bez problemu odświeżymy, rozprasujemy, a ich aksamitne i puszyste włosie postawimy przy pomocy szczotki z końskiego włosia. Ponadto swetry kaszmirowe oraz wykonane z wełny merynosowej też lepiej delikatnie odświeżyć przy pomocy pary niż męczyć je detergentami – oczywiście do prania takich wyrobów są odpowiednie środki i warto je raz w sezonie porządnie wyprać, lecz z pewnością posłużą nam one dłużej jeśli głównie zdamy się na bezinwazyjną parę wodną, niby prosta rzecz, a naprawdę czyni cuda! Zapraszamy Was do wypróbowania naszej usługi w naszym salonie w warszawskiej Elektrowni Powiśle!

[product id="7383, "]

 

Zapraszamy do naszych salonów w Warszawie i Gdańsku. Nasi eksperci służą fachową poradą.

Równie chętnie odpowiadamy na Wasze maile sklep@klasycznebuty.pl i służymy porada telefoniczną tel. 790 507 208 lub 308. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dzwońcie do nas i piszcie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium