Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Podeszwa gumowa vs. skórzana

0

Podeszwa skórzana czy gumowa?

 

Klienci kupujący klasyczne buty często zadają nam pytanie:

Jaką podeszwę wybrać – skórzaną czy gumową?


Wielokrotnie słyszeliśmy zażarte dyskusje w tej sprawie i czytaliśmy długie referaty porównujące obie podeszwy. Wbrew pozorom zagadnienie jest dużo prostsze niż się wydaje.

Sam dylemat wynika według nas z próby znalezienia jednych butów pasujących do wszystkiego i mamy na myśli nie tylko strój, do którego będą zakładane ale również okazje, na które będą noszone i warunki pogodowe podczas, których buty będą używane.

Uniwersalne obuwie nie istnieje


Takie uniwersalne obuwie po prostu nie istnieje. W żaden sposób nie da się udowodnić generalnej wyższości podeszwy skórzanej nad gumową lub odwrotnie. Nie wyobrażam sobie w butach za kostkę typu hiker zastosowania podeszwy skórzanej – chyba, że ktoś ma skłonności samobójcze i odwrotnie, znakomita podeszwa Vibram w lakierkach zakładanych do smokingu pasowałaby jak pięść do nosa.

 

W jakich butach stosujemy podeszwę skórzaną:



Przede wszystkich w formalnych. Podeszwa skórzana jest podeszwą elegancką, która nadaje butom optycznej lekkości. Właśnie z tego powodu buty typu oxford cap toe, czy lotnik mają skórzaną podeszwę. Do formalnych garniturów każda inna podeszwa będzie faux pas.
W butach letnich. Chociaż nie ma na to twardych dowodów logicznym jest, że skóra lepiej oddycha i jest bardziej miękka niż guma i ta sama zasada dotyczy też skórzanych podeszew. Dodatkowo latem pogoda sprzyja wszystkim wielbicielom naturalnych materiałów, jest ciepło i raczej sucho dzięki czemu skóra jest mniej narażona na uszkodzenia.
W butach biurowych ☺

 

Kiedy nie nosimy butów na skórzanej podeszwie:

Podczas deszczu – nawet najlepsza i najtwardsza podeszwa jeśli jest zrobiona ze skóry zacznie kiedyś przemakać. W dobie smartfonów nie jest problemem sprawdzić jaka jest prognozowana pogoda – jeśli deszcz, buty na skórzanej podeszwie zostawiamy w domu, ewentualnie bierzemy na przebranie jeśli inne nie pasują do stroju i okazji.
Podeszwa skórzana nie jest stworzona do intensywnego użytku zwłaszcza na tak inwazyjnych podłożach jak asfalt czy beton. Nawierzchnie tego typu działają na skórę niczym papier ścierny i przy intensywnym używaniu zniszczą każdą podeszwę skórzaną. Właśnie z tego powodu, między innymi, tego typu podeszwę stosujemy właśnie w butach formalnych, w których chodzimy mniej lub używamy je w pomieszczeniach gdzie siłą rzeczy raczej nie pada, a podłoże jest dużo bardziej przyjazne.

Jakie są zalety podeszwy skórzanej?

Należą do nich elastyczność, lekkość, optyczna smukłość i elegancja buta. Tego typu podeszwa szybciej układa się do stopy i zapewnia lepszą „oddychalność” buta. No i nie przyciąga tak bardzo brudu i kurzu jak gumowa.
Jakie zalety ma podeszwa gumowa? Przede wszystkim wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Buty na tej podeszwie lepiej trzymają się podłoża co oczywiście ma wpływ na komfort chodzenia zwłaszcza po śliskim lub nierównym terenie.


W jakich butach używamy gumowej podeszwy:



Jesienno/zimowych – dzięki temu but staje się bardziej odporny na warunki atmosferyczne
Casualowych, zwłaszcza takich w których dużo chodzimy, podeszwa gumowa dobrze komponuje się ze stylizacjami casualowymi, jeansami, tweedem, golfami i sportowymi marynarkami. Jest też dużo bardziej odporna na ścieranie niż skóra, co z całą pewnością przy intensywnym używaniu przedłuży jej żywotność,
W butach typu hiker, gumowa podeszwa i to typu Vibram jest właściwie niezbędna .

Nie można odpowiedzieć na pytanie, która podeszwa jest generalnie lepsza, tak jak nie da się stwierdzić czy lepszy jest porsche 911 czy range rover, po prostu każda z nich ma inne zastosowanie i służy do innych celów. Warto mieć buty na obu podeszwach.

Na czym polega zelowanie?



To nic innego jak naklejenie kauczukowej nakładki na podeszwę w jej górnej i środkowej części. Przed przyklejeniem należy uprzednio ją nieco oszlifować. I tu może być problem, ponieważ jeśli szewc nie ma odpowiedniej wiedzy lub umiejętności to podczas takiej operacji może uszkodzić szwy w butach i podeszwa zacznie się po jakimś czasie rozwarstwiać.


Po co zelujemy podeszwę skórzaną:



Oczywiście aby zabezpieczyć ją przed wilgocią i ścieraniem.
Czy warto zelować podeszwę skórzaną?
Pytanie wbrew pozorom nie jest łatwe. Po pierwsze po prostu fajnie jest mieć w butach podeszwę skórzaną. Po drugie takie marki jak Borgioli czy Barker w kolekcji anniversary tworzą tak przepiękne podeszwy, że zelowanie ich jest niemal grzechem. Z drugiej strony te dwie marki potrafią już same zabezpieczać swoje buty na etapie ich tworzenia. W sumie jeśli ktoś zamierza intensywnie chodzić w swoich butach, to zelowanie podeszwy skórzanej jest właściwie jedyną opcją.

Kiedy zelować buty?


Generalnie skórzana podeszwa szybciej układa się do stopy niż podzelowana. Nie należy jednak przesadnie zwlekać i trzeba zelować buty kiedy szwy nie są jeszcze zniszczone. Według nas optymalny okres to między drugim a czwartym tygodniem noszenia butów.

Jakie są inne sposoby zabezpieczenia podeszwy skórzanej?



Przede wszystkim olejowanie – czyli nałożenie na podeszwę kilku (nawet do ośmiu) warstw specjalnego oleju do podeszew (np. Siegol). Olejować można wyłącznie buty uszyte metodą pasową (GOODYEAR WELTED) i to takie, których podeszwy są dobrej jakości. W innych bowiem jest ryzyko, że olej przeniknie do wnętrza buta. Olej zabezpiecza podeszwę przed wilgocią oraz pozwala na dłuższe użytkowanie.
Druga metoda to po prostu nabyć ochraniacze na obuwie. Gdy wychodzimy na zewnątrz w deszczowy dzień zakładamy je, a gdy wchodzimy np. do pracy zdejmujemy. Proste i funkcjonalne.

[product id="6733, 7380"]

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Przegląd podwozia - poradnik jak dbać o podeszwy
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium