Wszystkie skórzane buty wymagają regularnej pielęgnacji,
aby zagwarantować im wieloletnią trwałość.
Mniej więcej raz na tydzień i zawsze po znacznym zabrudzeniu należy obuwie wypastować wysokiej jakości pastą woskową. Niewielką ilość pasty nakładamy bawełniana szmatką bądź szczotką. Pozostawiamy na minimum 30 minut do kilku godzin, a następnie polerujemy szmatką lub szczotką z końskiego włosia. Wystarczy 30 minut i buty będą nie tylko świetnie wyglądać, ale też uczynimy je odporniejszymi na wilgoć.
Raz na miesiąc dobrze jest uzupełnić pielęgnację używając kremu, najlepiej w kolorze butów. Zawsze przed użyciem kosmetyków trzeba starannie wyszczotkować skórę, usuwając zanieczyszczenia.
Buty też potrzebują odpoczynku: obuwie noszone codziennie, nie ma możliwości całkowicie odparować wilgoci i nie będzie optymalnie wchłaniać potu. Aby uniknąć przedwczesnego zużycia obuwia oraz w konsekwencji ograniczenia komfortu użytkowania butów (np. w lecie może być stopom zbyt gorąco, a zimą mogą się szybko wychładzać) należy po dniu noszenia zapewnić im przynajmniej jeden pełny dzień odpoczynku na drewnianych prawidłach.
Zasady przechowywania obuwia
- buty powinny stać koło siebie (a nie jedne na drugich, co może spowodować uszkodzenie skóry);
- do środka zawsze wkładamy prawidła;
- po użyciu powinny jedną dobę odpocząć w możliwie suchym, wolnym od kurzu, przewiewnym i zaciemnionym miejscu;
Czyszczenie butów
Do czyszczenia butów używamy kremów i past. Krem na za zadanie odżywiać skórę, sprawia, że jest ona bardziej delikatna i elastyczna. Bardzo dobrze utrwalają kolor, lecz nie chronią tak obuwia przed warunkami atmosferycznymi i brudem tak jak pasta.
Unikajmy za wszelką cenę środków do pielęgnacji w płynie. One bardzo niszczą skórę. Prawdą jest, że niemal natychmiast po aplikacji buty zaczynają błyszczeć, lecz po pewnym czasie skóra wysycha i zaczyna pękać.
Prawidła - pomagają zachować prawidłowy kształt obuwia i zapobiegają pojawianiu się głębokich bruzd, gdy skóra po odparowaniu wilgoci się kurczy.
Łyżka do butów – używanie łyżki do butów zapobiega ich deformacji oraz pozwala zachować kształt kuli pięty.
Krem - wnika do skóry, nawilża, uelastycznia oraz poprawia jej właściwości oddychające.
Pasta - zabezpiecza w dużym stopniu przed warunkami zewnętrznymi, wilgocią oraz brudem.
Sposób pielęgnacji i konserwacji skórzanej podeszwy
Większość wysokiej jakości butów (szczególnie obuwie wizytowe oraz biznesowe) posiada skórzane podeszwy. Podczas chodzenia są one narażone na zużycie, szczególnie jeżeli będą miały kontakt z wodą czy śniegiem. Jeżeli nie planujemy zelowania podeszwy, to kilka razy w roku zaleca się zaimpregnowanie podeszwy specjalnym tłuszczem lub olejem. Należy przy tym bardzo ostrożnie przeprowadzać aplikację np. za pomocą pędzelka i uważać, aby tłuszcz nie miał kontaktu z górną częścią buta (szczególnie zamszu), gdyż mogą tam powstać bardzo trudne do usunięcia plamy.
Jeżeli ktoś nie ma czasu lub ochoty na przeprowadzanie takich konserwacji może również używać specjalnych ochraniaczy, czyligumowych protektorów (dostępnych w naszej ofercie), które chronią nie tylko podeszwę, ale również cały but przed wilgocią, deszczem, śniegiem oraz solą, zabezpieczając równocześnie przed poślizgnięciem się.