Klasyczne Buty

Pielęgnacja obuwia latem

0

Czyszczenie obuwia latem,


Lato to pora roku, która kojarzy nam się ze słońcem i wysokimi temperaturami powietrza. Oczywiście polskie lata nie zawsze takie są ale faktem jest, że w miesiącach wakacyjnych pogoda jest po prostu przyjemniejsza niż zimą. Nie tylko dla nas samych, także dla naszych ubrań i oczywiście butów. Brak deszczu oznacza brak błota, tym samym buty mniej się brudzą, ulice nie są wysypywane solą i chemikaliami, które zimą są wprost zabójcze dla skórzanych butów. Wszystko to powoduje, że wiele osób uważa, że latem nie musi czyścić swoich butów. Niestety teoria ta jest tak samo prawdziwa jak ta, w której będziemy uważać, że latem nie trzeba się myć bo brudzimy się mniej niż zimą.

Przede wszystkim wysokiej jakości skóry, z których wykonane są dobre buty zachowują się podobnie jak skóra na naszych dłoniach – nie pielęgnowane ulegają przesuszeniu. Latem, gdy jest ciepło przesuszenie może nastąpić nawet szybciej niż w wilgotne i charakteryzujące się stosunkowo niską temperaturą dni wiosny czy jesieni. Po drugie pomimo braku dużych opadów buty latem pokrywają się kurzem, tym samym również brudzą się, chociaż w inny sposób niż zimą. Faktycznie jedyny problem, który nam odpada w miesiące letnie to zasolenie butów.


Jak w takim razie należy czyścić buty latem?

 


Skóra licowa:


Podstawowym przyrządem do pielęgnacji będzie szczotka z miękkiego włosia, którą możemy usunąć z cholewki kurz. Zalecamy robienie tego stosunkowo często – najlepiej po każdym zdjęciu butów ze stóp. Cała czynność zajmuje maksymalnie 2-3 minuty, a sprawi że nasze buty będą po prostu czyste, w dodatku skóra nie ulegnie porysowaniu od drobinek piasku i kurzu.

Bardzo ważne jest by latem buty kremować. Jak wspomniałem skóry full grain czyli najwyższej jakości, wysychają stąd należy je regularnie nawilżać kremami zrobionymi z naturalnych składników jak wosk przestrzeli czy olej palmowy, takimi jak Famaco krem do obuwia. Krem powinien być jak najbardziej zbliżony kolorem do butów, dzięki czemu będzie pomagał budowa patynę na ich cholewce. Kremujemy buty mniej więcej raz na 3 tygodnie, należy obserwować skórę i dostosować kremowanie do jej stanu.

Warto też buty pastować latem. Pasta ma za zadanie zabezpieczyć obuwie przed warunkami atmosferycznymi, czyli nie tylko deszczem ale także kurzem i słońcem. Pastować warto buty mniej więcej raz na 5-6 założeń. Ponownie polecamy wyłącznie naturalne preparaty jak pasta do butów Famaco.


Skóra zamszowa


Jeszcze prostsza jest pielęgnacja obuwia ze skóry zamszowej. Zamsz to skóra wprost stworzona do tego by ją nosić w gorące i suche dni lata. Pielęgnację zamszowych butów rozpoczynamy od ich wyczesania, w tym wypadku używamy specjalnej szczotki do zamszu z krepy lub miedzianego włosia. Po wyczesaniu obuwia aplikujemy na jego powierzchnię impregnat do skóry zamszowej np. marki Famaco. Takie czynności powtarzamy mniej więcej raz na tydzień – i tyle. Proste i skuteczne.

Latem jak już wspomnieliśmy, ze względu na wysokie temperatury szczególnie ważne jest dbanie o wnętrze butów. Po zdjęciu obuwia należy pozwolić im wyschnąć, odstawić w suche miejsce na godzinę i dopiero potem włożyć prawidła. Krem Delicate nawilży podszewkę i zapobiegnie jej zniszczeniu.

I na koniec parę słów o stopach. Generalnie chodzi o to, że czasem nawet dobrze rozchodzone buty szyte ramowo mogą nas obetrzeć gdy za oknem jest naprawdę wysoka temperatura i nasze stopy szybko się pocą przez co spuchnięta i rozmiękczona skóra stopy jest łatwa w obtarciu. Proponujemy stosowanie skarpet z naturalnych tkanin jak bawełna, wełna i len, które zapewnią stopom odpowiednią ochronę.


Dzięki tym zabiegom mamy pewność, że skóra naszych butów będzie dobrze odżywiona i zabezpieczona przed kurzem, słońcem i deszczem, który w polskim lecie zdarza się wcale nie tak rzadko.

[product id="6434, 6375, 6413, 7638"]

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium