STYLE/MODELE BUTÓW
Świat klasycznych butów męskich jest naprawdę szeroki i składa się z wielu przeróżnych modeli. Każdy z nich ma inne przeznaczenie i sprawdzi się lepiej lub gorzej w danej sytuacji i z konkretną stylizacją, dlatego postanowiliśmy stworzyć przewodnik, który pozwoli Wam się łatwo poruszać w ofercie naszych ręczenie szytych butów.
OXFORD
Jedne z najbardziej formalnych butów sznurowanych. Ich forma pozostaje niemal nienaruszona od ponad 200 lat! Nazwa najprawdopodobniej została wymyślona przez studentów prestiżowej uczelni. Konstrukcja jest zupełnie inna niż w przypadku butów Derby, ponieważ kwatery są razem zszyte w dolnej części podbicia cholewki.
Jedne z najbardziej formalnych butów sznurowanych. Ich forma pozostaje niemal nienaruszona od ponad 200 lat! Nazwa najprawdopodobniej została wymyślona przez studentów prestiżowej uczelni. Konstrukcja jest zupełnie inna niż w przypadku butów Derby, ponieważ kwatery są razem zszyte w dolnej części podbicia cholewki.
Pamiętajmy też, że buty typu oxford nie jedno mają imię! Mogą być uszyte bez nakładanego noska i wtedy świetnie nadadzą się do smokingu, ale mogą też być uszyte z jednego kawałka skóry - nazywamy je wtedy lotnikami. Warto dodać, że Oxfordy mogą też być zdobione ażurowaniami i wtedy często potocznie nazywamy je brogues.
W swojej pierwotnej formie i kolorze czarnym świetnie będą pasowały do formalnych i biznesowych garniturów, a kolor brązowy dobrze sprawdzi się w przypadku garniturów dziennych lub uszytych z tkanin sezonowych.
DERBY
Są to jedne z najbardziej uniwersalnych butów jakie można mieć w swojej garderobie! W przeciwieństwie do Oxfordów kwatery są otwarte i przyszyte po bokach ryglami. Derby istnieją w wielu przeróżnych konfiguracjach i właśnie dzięki temu mogą bardzo dobrze dostosować się do różnych wydarzeń życia codziennego.
Derby są mniej formalne od Oxfordów, ale w prostej formie i czarnym, brązowym lub bordowym kolorze mogą świetnie pasować do większości garniturów. Natomiast detale w postaci dzielonego noska lub ażurowań sprawiają, że Derby będą idealnie pasować do swetrów i jeansów.
MONK STRAPS
Monki ponoć wywodzą się od butów, które były noszone w europie przez mnichów. Konstrukcyjnie są to tak naprawdę zmodyfikowane Derby. Charakterystyczne zapięcie na dwie lub jedną klamrę było bardzo modle w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Klamerki nie zapewniają aż tak mocnej regulacji jak sznurowadła, więc dopasowanie w podbiciu jest kluczowe.
Monki bardzo dobrze pasują do różnych stopni formalności. Czarne z nakładanym noskiem i dwiema lub jedną klamrą dobrze będą wyglądać nawet do wieczorowych zestawów, a ich jaśniejsze wersje idealnie odnajdą się w smart casualu.
LOAFER
Niesamowicie unikatowe buty o bardzo szerokim spektrum formalności. Loafery często są mylone z mokasynami. Co prawda są bardzo podobne formą, bo również są to buty wsuwane. Loafery jednak są pełnoprawnymi półbutami na wyodrębnionej podeszwie i obcasie.
Loafery są bardzo mocno zakorzenione w Amerykańskim stylu uczelnianym i mają wiele odsłon. Tak zwane Penny Loafers mają skórzany pas na wysokości języka, a Tassel Loafers zdobią skórzane chwosty. Dodatkowo można spotkać tak zwane Belgian Loafers o bardzo prostej i subtelnej formie. Często też powstają różne hybrydy jak Loafery z klamerkami w stylu butów Monk Strap.
W zależności od rodzaju skóry z jakich są uszyte ich poziom formalności jest różny. Na pewno Tassel Loafers są wyżej postawione na szczeblach formalności od Penny Loafers.
ESKARPINY
Ich forma, jako butów wsuwanych, które dzisiaj zaliczamy do loafersów, ma swój początek w osiemnastym wieku i pozostała z małymi zmianami. Wtedy jako najelegantsze obuwie uznawano właśnie te wsuwane, noszone przez władców, klasy wyższe i dwór królewski. Jednak jako formalne buty wieczorowe eskarpiny powszechnie zaczęły się pojawiać za czasów epoki wiktoriańskiej.
Eskarpiny są obecnie najbardziej formalnymi butami męskimi. W połączeniu z czarną jedwabną podkolanówką przepięknie wzbogacą smoking i jedwabną muchę.
TRZEWIKI / BOOTS
Buty za kostkę, które są niesamowicie męskie i stylowe. Historycznie są mocno powiązane z wojskiem. Dzięki wysokiej cholewce idealnie nadają się na zimę. Często mają grube gumowe lub kauczukowe podeszwy, a przy ramie dodatkowe wargi zabezpieczające przed wilgocią.
Trzewiki występują w przeróżnych konfiguracjach. Mogą być to oxfordy i nadawać się do formalnych zestawów zimowych. Natomiast podstawowym modelem zazwyczaj są Derby.
Wszelkiego rodzaju zdobienia w postaci ażurowań lub dzielonego nosku czy apronu są tutaj normą.
CHUKKA / DESERT SHOES
Tego rodzaju trzewiki najbardziej kojarzą się z działaniami pustynnych szczurów, ale dzięki swojej subtelnej i prostej formie sprostają niemal w każdej innej okazji. Niższa cholewka i gładkie noski sprawiają, że trzewiki typu Chukka potrafią wyglądać dość formalnie. Oczywiście to zależy z jakiej skóry i na jakim kopycie zostały uszyte. W wersji zamszowej lub na podeszwie z dużym bieżnikiem idealnie wyglądają w prostych zestawach casualowych.
Poza obniżoną cholewką, trzewiki Chukka zazwyczaj mają też małą ilość oczek na sznurówki co potęguje dodatkowo ich subtelność i prostotę.
SZTYBLETY / CHELSEA BOOTS
Sztyblety to rodzaj butów za kostkę, które wywodzą się z jeździectwa i czasów wiktoriańskiej Anglii. Klamerki i sznurowanie zostało sprytnie zastąpione gumowymi wstawkami, dzięki którym ten rodzaj trzewików jest niesamowicie wygodny i prosty w zakładaniu.
Subtelne linie i prostota tego modelu sprawiają, że bardzo łatwo dopasowuje się do wielu stylizacji. Czasem można nawet znaleźć wersję z ażurowaniem, ale nie jest to na pewno standard.
JODHPUR
Ten rodzaj trzewików jest bardzo zbliżony do sztybletów i też wywodzi się z jazdy konnej bowiem nosili go gracze polo. Gumowe wstawki zostały zastąpione skórzanym pasem, który owija kostkę i jest zapinany na klamerkę.
Jodhpury są niesamowicie unikatowe i rzadko spotykane, więc są świetną opcją dla osób, które szukają czegoś innego, ale wciąż osadzonego w klasyce. Wersja uszyta z gładkiej skóry licowej potrafi wyglądać dość formalnie, ale wciąż są to buty bardzo sportowe.