Klasyczne buty są eko

0

Klejone buty wykonane z kiepskich materiałów to ogromne obciążenie środowiska naturalnego

 

Rocznie powstaje 20 miliardów par butów. Niemal 95% z nich to buty sieciowe, produkowane w ogromnych fabrykach ze sztucznych materiałów. Przy ich produkcji zużywane są ogromne ilości chemikaliów i paliw. Zdecydowana większość tych butów produkowana jest w krajach trzeciego świata w Bangladeszu, Indiach, Pakistanie itp. gdzie normy ochrony środowiska są bez porównania mniej restrykcyjne niż w Unii Europejskiej. W wyniku tego większość zanieczyszczeń powstałych podczas produkcji klejonych butów trafia do środowiska naturalnego. Przy produkcji jednej pary tego typu butów wytwarzanych jest około 15 kg dwutlenku węgla, mnożąc to przez ilość produkowanych butów daje to niewyobrażalne wręcz ilości. Szczególnie toksyczne chemikalia są używane do klejenia butów i robienia podeszw, które w zwyczajnych sieciowych butach są w całości sztuczne. Kolejna sprawa to transport wyprodukowanych, w krajach trzeciego świata, butów do rynków zbytu czyli zazwyczaj Unii Europejskiej i USA. Podczas tego procesu kolejne miliardy ton dwutlenku węgla dostają się do środowiska. To jednak nie koniec ponieważ buty sieciowe służą nam zazwyczaj 1-2 sezony, a następnie są wyrzucane, zasilając hałdy śmieci.

 

Klasyczne, szyte buty są ekologiczneZupełnie inaczej jest z butami sprzedawanymi w KlasyczneButy.pl.

Buty są szyte wyłącznie z naturalnych materiałów. Skóry używane do tworzenia naszych butów, pochodzą z przemysłu mięsnego, a używanie pozostałości powstałych po produkcji mięsa jest jak najbardziej ekologiczne – chronimy je przed wyrzuceniem. Gdyby skóra zwierzęca nie była wykorzystywana do produkcji wyrobów skórzanych, byłaby odpadem przemysłu mięsnego. W tym sensie produkcja skór jest dobrym przykładem udanego recyklingu. Zdecydowana większość czynności związanych z szyciem naszych butów wykonywana jest nie przez maszyny, a przez ludzkie ręce. Nie mamy więc w tym wypadku do czynienia z emisją ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery.

Zarówno my jak i producenci butów, z którymi współpracujemy tworzą swoje produkty wyłącznie w Unii Europejskiej, gdzie normy ochrony środowiska są bardzo restrykcyjne. Wreszcie nasze buty służą przez dziesiątki lat, nie ma więc obaw, że tysiące ton odpadów zużytego obuwia będzie zanieczyszczało środowisko. Sami również staramy się propagować ekologiczne produkty – w naszym sklepie oferujemy środki do pielęgnacji z naturalnych pszczelich wosków, nasze obuwie często jest patynowane barwnikami pochodzenia wyłącznie roślinnego, część butów zwłaszcza wyższej klasy (Meka, Carlos Santos, Borgioli Fratelli) szyta jest ze skór garbowanych roślinnie. W salonie używamy tylko papierowych toreb. Chcielibyśmy zauważyć, że Wege nie równa się Eco:

Skóra wegańska (sztuczna/ekologiczna) z definicji nie jest skórą, ponieważ nie jest pochodzenia zwierzęcego. Wykonana jest z surowców ropopochodnych i nie jest łatwo biodegradowalna w przyrodzie. Wytworzenie i recycling sztucznej skóry jest większym globalnym obciążeniem niż naturalnej. Sztuczna skóra nie jest tak trwała jak naturalna co powoduje masowe zaśmiecanie środowiska.

 

Jak wspomnieliśmy na wstępie KlasyczneButy.pl były Eko na długo nim stało się to modne. Od początku założenia firmy byliśmy zaangażowani w odpowiedzialne praktyki biznesowe i używamy wyłącznie naturalnych surowców takich jak wełna, bawełna, len czy kaszmir. Unikamy toksycznych i szkodliwych dla środowiska substancji, stosujemy środki do pielęgnacji obuwia stworzone z naturalnych zasobów takich jak wosk pszczeli i barwniki roślinne. W naszym sklepie mamy wyłącznie papierowe torby. Kupując nasze buty i ubrania możesz być pewien, że są przyjazne dla naszej Planety.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl