Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa, zwroty i wymiany. Serwis i naprawa obuwia.

Jeansy

0

Spodnie jeansy męskie - nieśmiertelny klasyk

W niedawnym wpisie dotyczącym spodni chino, który znajdziecie tutaj stwierdziłem, że męskie chinosy to najbardziej uniwersalne spodnie. Gdybym miał jednak wskazać na najbardziej legendarne - wręcz kultowe spodnie - byłyby to bez wątpienia jeansy.

Od lat zmieniają się style i fasony, wielu mężczyzn polubił się z chinosami, ale śmiało można powiedzieć, że jeansy są nieśmiertelne. Jednak o ile w przypadku spodni chino można zaryzykować stwierdzenie, że są to spodnie do wszystkiego to już w przypadku jeansów zdecydowanie tak powiedzieć się nie da. W tym wpisie wyjaśnimy co to jest jeans, skąd się wziął i przede wszystkim jak łączyć spodnie jeansowe z innymi elementami garderoby.

Co to jest jeans?

Jeans lub denim to bawełna o skośnym splocie, który nadawał tkaninie dużą wytrzymałość. Pierwsza fabryka produkująca ten materiał mieściła się we Francji w mieście Nimes, a sama nazwa pochodzi z języka francuskiego blue de Genes czyli błękit genueński. Jak więc się stało, że francuska tkanina podbiła Dziki Zachód? Zaznaczymy tylko, że chociaż nazwy jeans i denim używane są zamiennie to tkaniny te minimalnie się od siebie różnią.

Jak powstały spodnie jeansy?

Protoplastą legendarnego modelu Levi Strauss 501 były spodnie robocze, które Levi Strauss wraz ze wspólnikiem Jacobem Davisem sprzedawali poszukiwaczom złota na przełomie lat 60 i 70 XiX wieku. Ponieważ ich podstawową cechą miała być funkcjonalność i wytrzymałość szyte były z grubego płótna. W 1871 roku Davies, który był krawcem otrzymał zlecenie uszycia spodni roboczych o wyjątkowej trwałości (Amerykanie to bardzo praktyczny naród). Wpadł na pomysł by tkaninę połączyć metalowymi nitami używanymi w siodłach. Pomysł sprawdził się znakomicie i w krótkim czasie Davis otrzymał kilkaset zleceń na uszycie tych spodni. Problem w tym, że pomysł zaczęli kopiować inni krawcy. Wynalazca postanowił opatentować pomysł nie miał jednak pieniędzy na opłaty patentowe więc zaproponował spółkę Straussowi, z którym prowadził już wcześniej interesy. Tak powstała słynna Levi Strauss and Co. W 1873 roku spółce przyznano patent i zapotrzebowanie na jej spodnie było tak duże, że w ciągu kilku lat powstała duża fabryka zatrudniająca kilkaset osób. Jeansy do połowy lat 50-tych XX wieku  były ubraniem roboczym używanym przez górników, budowlańców i drwali. Główny konkurent Levisa - Lee reklamował je w końcu jako dżinsy które zbudowały Amerykę.

Jak jeansy weszły do mainstreamu?

W Europie spodnie z denimu pojawiły się dopiero w latach 40-tych ubiegłego wieku za sprawa amerykańskich żołnierzy. Prawdziwy wybuch popularności jeansów i ich wejście do mainstreamu mody męskiej miał miejsce pod koniec lat 50-tych XX wieku za sprawą Jamesa Deana i Marlona Brando. Stały się one symbolem wolności, przygody i buntu przeciw wyznaczonym, sztywnym regułom. 

W latach 80-tych pojawia się nowy, ugrzeczniony wizerunek dżinsów. Są łączone z koszulami, marynarkami i loafersami. Obecnie spodnie z denimu, pierwotnie będące ubraniem dla robotników znajdują się w ofercie najbardziej luksusowych domów mody jak Prada, Gucii czy Brunello Cucinelli. 

Jak nosić spodnie jeansy?

Są osoby, które uważają, że dżinsy pasują do wszystkiego - niestety to nie do końca jest prawda. O ile w przypadku chinosów połączenie ich z marynarką jest czymś naturalnym, wręcz wskazanym i ciężko tutaj popełnić błąd to w przypadku jeansów należy uważać. Nie każda bowiem marynarka dobrze wygląda z dżinsami. Przede wszystkim pasować będą marynarki jesienno-zimowe np. tweedowe, razem z trzewikami lub sztybletami stworzą fantastyczną casualową stylizację. Z kolei latem polecamy wybrać marynarki z mniej formalnej tkaniny - np. mieszanki lnu i wełny. Sprawdzą się też wszelkiego rodzaju marynarki w kratę. 

Z kolei po drugiej stronie znajdują się koszulki polo oraz t-shirty, które są wręcz wymarzonymi kompanami dla spodni jeansowych. Również kardigan i marynarka dzianinowa pasują do jeansów. Podobnie skórzane kurtki, swetry i mniej formalne koszule. Perfekcyjnym dodatkiem są też kamizelki casualowy w stylu tej z Gran Sasso. 

Należy unikać noszenia spodni z denimu na bardziej formalne okazje, jak pogrzeby, wesela, komunie czy chrzciny. To spodnie zdecydowanie casualowe i jako takie wyglądają po prostu najlepiej. Poniżej stylizacje

Biała koszula Partigiani, jeansy Alberto, kardigan Andrea Fenzi, buty ze skóry groszkowej 4170 Berwick

[product id="7939, 5798"]

 

Zestaw jesienny: marynarka i kamizelka z tweedu Harris Tweed Partigiani, spodnie Tramarossa, koszula z wełny r2 i buty Berwick 321 Cromex

[product id="8093, 7946, "]

 

Zestaw nr 3 to typowy casual, spodnie Tramarossa, biały t-shirt i skórzana kurtka, do tego zamszowe sztyblety Berwick 303

 

[product id="7558"]

 

Wreszcie zestaw letni i na ciepłe dni jesieni, marynarka Partigiani z wełny Loro Piana, jeansy MMX, loafersy Berwick 5416 i crewneck od Gran Sasso

[product id="7826, 8065, 7981"]

 

Spodnie jeansy męskie w Klasycznych Butach.

Ponieważ dżinsy to klasyczne spodnie mające 150 lat historii za sobą, nie mogło ich zabraknąć w Klasycznych Butach. W swojej ofercie mamy spodnie z denimu trzech marek: Alberto stanowiące propozycję dla osób ceniących dobrą jakość i bardzo korzystną cenę, MMX, które są idealnym rozwiązaniem dla tych którzy chcą idealnego stosunku jakości do ceny - bowiem w swojej kategorii cenowej spodnie MMX oferują fantastyczną jakość oraz prawdziwą gratkę dla amatorów luksusowych jeansów - spodnie legendarnej włoskiej manufaktury Tramarossa, która tworzy najlepsze jeansy na świecie. Słowem w naszych salonach każdy znajdzie idealne jeansy dla siebie. 

[product id="7826, 8093,8095, 7828"]

 

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium