Wszystko co chcielibyście wiedzieć o eskarpinach ale boicie się zapytać.
Pojawił się właśnie u nas bardzo charakterystyczny i trudno dostępny w Polsce, jako gotowy, typ obuwia. Dla niektórych wygląda kobieco, jeszcze dla innych jest wyzywający. A tak naprawdę jest to obuwie mocno formalne i od samego początku stworzone dla mężczyzn. Mowa tu o eskarpinach.
Czym są właściwie eskarpiny, skąd się wzięły i do czego ich użyć? W tym tekście wyjaśnimy wam, do czego zakłada się tego rodzaju obuwie oraz dlaczego pojawiły się w naszej ofercie.
Eskarpiny - co to za buty?
Eskarpiny – już sama nazwa brzmi ładnie i dumnie, a wzięła się ona z Francji, choć dzisiaj są znane bardziej jako opera pumps albo court pumps. Amerykański projektant mody i twórca wizerunku Gordona Gekko z filmu „Wall Street”, powiedział – „eskarpiny wchodzą w dwudziesty pierwszy wiek tak samo jak opuściły wiek dziewiętnasty." Ich forma, jako butów wsuwanych, które dzisiaj zaliczamy do loafersów, ma swój początek w osiemnastym wieku i pozostała z małymi zmianami. Wtedy jako najelegantsze obuwie uznawano właśnie te wsuwane, noszone przez władców, klasy wyższe i dwór królewski. Jednak jako formalne buty wieczorowe eskarpiny powszechnie zaczęły się pojawiać za czasów epoki wiktoriańskieji i Beau Brummella, który wytyczał trendy dworu królewskiego jako jego członek, jak też bliski przyjaciel księcia Jerzego VI. Dwór królewski nosił te buty specjalnie do opery i na wydarzenia taneczne (stąd też ich nazwa). Tak naprawdę dzisiejsze fraki, smokingi i jaskółki (tzw morning suit) wywodzą się z pomysłu Beau Brummella na modę formalną i z drobnymi zmianami funkcjonują do dziś. Beau zastąpił w nich metalową spinkę jedwabną kokardą i obniżył wysokość obcasa. Dopiero w latach trzydziestych XX wieku obuwie sznurowane stało się powszechniejsze jako formalne i do dzisiaj czarne oxfordy są najpopularniejsze. Jednak chcąc mieć najbardziej formalne i niespotykane obuwie, powinniśmy sięgnąć właśnie po eskarpiny.
Do jakiego dress codu pasują eskarpiny?
Są dwa typy dresscode’u, których zasad nie można łamać, ponieważ w wypadku poważnych wydarzeń, możemy zostać nawet nie wpuszczeni na salony. Są to wydarzenia o charakterze white tie i black tie czyli w tej kolejności najbardziej formalne stroje wieczorowe. W pierwszym z nich zakładamy frak, natomiast dress code black tie wymaga założenia smokingu. Najbardziej formalne okazje wymagają tylko nienagannego ubioru, którego istotną częścią są także buty. Tutaj eskarpiny będą się pozytywnie wyróżniać, ponieważ najpopularniejszym obuwiem do tych zestawów są (błędnie) czarne oksfordy, które ujdą jeszcze przy smokingu ale założenie ich do fraka jest całkowicie niedopuszczalne. Jednak nawet do smokingu zdecydowanie lepszym wyborem będą lakierowane oksfordy lub eskarpiny własnie.
Jak wyglądają eskarpiny?
Eskarpiny najczęściej są wykonane ze skóry lakierowanej i mają rypsową, jedwabną kokardę na przedniej części. Skóra polerowana zawsze była uważana za najbardziej odpowiednią na okazje wieczorowe, jednak w XX wieku skóra licowa została spopularyzowana i zyskała na elegancji. Obcas nie jest aż tak wysoki jak w klasycznych loafersach, a szycie kontrukcją Blake zapewnia większą wygodę oraz elastyczność podeszwy.
Jedwab to szlachetny materiał i zapewnia całej stylizacji elegancję, tutaj koniecznie reszta ubioru także powinna mieć jedwabne elementy – przede wszystkim mucha, pas, klapy i lampasy w smokingu, jeżeli nie mamy pasa to koniecznie szelki z białej mory. Tkaniny na smokingi są tak dobierane, aby w świetle wieczorowym wyglądały szlachetnie (smoking to strój wieczorowy), dlatego skóra polerowana do nich pasuje, ponieważ będzie się dobrze komponować z unikalnym połyskiem jedwabiu. Zakładamy do nich czarne skarpety jedwabne. Zdarzają się czasem bardziej wyszukane opera pumps np. z welwetu albo zamszu, jednak ujmuje im to formalności, ponieważ te typy materiałów są uważane za mniej eleganckie.
Kto nosi eskarpiny?
Gdzie najczęściej spotkamy się z eskarpinami? Jeżeli śledzimy życie rodziny królewskiej z Wielkiej Brytanii lub mniej popularne inne dwory, np. szwedzki, hiszpański czy Monako, to od razu zauważymy to obuwie w ich nienagannych strojach szytych u najlepszych krawców z londyńskiego Savile Row. Czasem widziane u aktorów i celebrytów podczas gali Oskarów albo w innych wydarzeniach, w których biorą udział. W świecie elegancji, znanych ludzi i ikon stylu, widywane były u Cary’ego Granta, Rogera Moore’a, Humphreya Bogarta, Księcia Monako czy u ikony jazzu Nat King Cole’a.
Także jeżeli braliśmy udział w wydarzeniach dedykowanych strojom white lub black tie, mogliśmy się z nimi spotkać.
Czemu propozycja Eskarpinów w Klasycznych Butach jest wyjątkowa?
W takich butach na pewno nie zostaniesz niezauważony. Jeżeli jako Pan młody ustalasz dress code, to w tych butach niewątpliwie będziesz, najbardziej eleganckim mężczyzną podczas całej uroczystości. Na dodatek jest to ukłon w stronę najbardziej formalnego charakteru strojów wieczorowych, mimo spopularyzowania oksfordów, eskarpiny nadal zostają najbardziej eleganckim obuwiem w swojej prawie niezmienionej od XIX formie. Jeżeli więc zwracasz uwagę na detale ubioru i jak największą zgodność z jego oryginałem, to właśnie eskarpiny będą najbardziej właściwe. Także ich konstrukcja jako obuwia otwartego, wsuwanego na pewno zwróci uwagę swoją smukłością i elegancją, a szycie Blake nie będzie miało charakterystycznej, bardziej masywnej podeszwy oraz rantu, jak w butach szytych ramowo.
W Klasycznych Butach chcemy i lubimy mieć rzeczy nietuzinkowe i niepowtarzalne, szyte na nasze wyłączne zamówienie, a więc przy niektórych modelach, nieosiągalne nigdzie indziej. Postanowiliśmy podjąć wyzwanie i udostępniać naszym Klientom buty bardzo rzadko spotykane i jesteśmy przekonani, że regularnie wywiązujemy się z tego zadania.
Jeżeli więc szukasz czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego, a jednocześnie chcesz zachować tradycyjny styl formalny, eskarpiny będą najlepszym wyborem do stylizacji z frakiem, smokingiem czy żakietem.
Jeżeli masz wątpliwości lub chciałbyś się poradzić odnośnie butów, mody męskiej czy klasycznego dress codu zadzwoń do nas 790507208(308) lub napisz mail na sklep@klasycznebuty.pl lub warszawa@klasycznebuty.pl. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.