Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać?
Obcierające buty mogą być problemem wynikającym z różnych przyczyn. Często powodem jest po prostu fakt, iż nowo zakupione obuwie jeszcze nie zdążyło się dopasować do naszej stopy. W innych wypadkach kwestia jest nieco bardziej problematyczna a odpowiedź na pytanie pt. jak poszerzyć buty również może wymagać zastosowania odrobinę bardziej zaawansowanych metod.
Czy niewygodne buty to zawsze za małe buty?
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie. Dotyczy to jednak przede wszystkim dobrego, markowego obuwia. W tym wypadku but niemal zawsze będzie na początku sprawiał wrażenie zbyt ciasnego. Nie jest to jednak kwestia niedopasowanego rozmiaru, lecz zwyczajnie tego, że lepsi producenci tworzą obuwie właśnie z myślą o tym, ażeby z czasem dopasowywało się ono do stopy użytkownika. Wysokiej jakości skóra oraz dobre szycia sprawiają, że razem z używaniem butów (czyli po prostu chodzeniem w nich), obuwie stopniowo i delikatnie zmienia swój kształt, aż w końcu, po pewnym czasie będzie przylegać do stopy wręcz idealnie. W ten sposób najprostszą odpowiedzią na pytanie pt. jak rozchodzić buty okazuje się cierpliwość.
Szczególnie korzystnymi parametrami jeżeli chodzi o rozciągliwość cechuje się skóra cielęca. Jest ona bardziej elastyczna, co stanowi jeden z powodów, dla których buty najlepszych marek są wykonywane właśnie ze skóry cielęcej. W tym wypadku jedynie na początku może się nam wydawać, że kupiliśmy za małe buty, jakkolwiek rozmiar jak najbardziej się zgadza.
Najprostszy sposób? Oczywiście, jest nim po prostu rozchodzenie obuwia. Niestety, może trwać - jak mówi specjalistyczna literatura - nawet 2 lub 3 miesiące a w tym czasie buty rzecz jasna będą nas obcierać oraz uciskać stopę. Możemy więc pomagać sobie zakładając nieco grubsze skarpetki (można je lekko zmoczyć w miejscach ucisku) oraz stosując plastry, zwłaszcza w tych miejscach, które są szczególnie narażone na obcieranie, a więc np. na piętach. Niestety ułożenie butów skórzanych to nieraz proces bolesny, warto jednak okazać cierpliwość, bo efekt na pewno się pojawi i będziemy mieć idealne dopasowane obuwia na wiele lat.
Inne metody
Naturalnie, możemy korzystać również z innych, szybciej działających sposób na to, jak rozbić ciasne buty. Na rynku dostępne są między innymi specjalne preparaty do rozciągania skóry. Pierwszym krokiem zawsze powinno być oczywiście dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi. Samo rozciąganie obuwia przy pomocy specjalistycznych preparatów jest zaś stosunkowo łatwe. Po prostu nanosimy wskazaną dozę preparatu na te miejsca buta, gdzie jest zbyt ciasny i uwiera.
Tutaj jednak kolejna istotna uwaga a mianowicie: stosujemy je zawsze tylko wewnątrz buta. W przypadku gdy cholewka wykonana jest ze skóry anilinowej (przed zakupem dobrze jest zasięgnąć informacji sprzedawcy z czego wykonane jest obuwie) istnieje ryzyko uszkodzenia wykończenia.
Najlepiej przed użyciem przeprowadzić próbę na niewidocznym miejscu skóry. Jeżeli wszystko pójdzie prawidłowo i np. skóra nie zmieni swojego koloru lub nie popęka, możemy zastosować preparat w miejscach, w których but jest zbyt ciasny.
Najbardziej tradycyjna metoda na to, jak jak zmiękczyć buty to jednak oczywiście woda. Ma ona do siebie to, że zmiękcza skórę, przez co but staje się bardziej "luźny" w określonych partiach.
Jak rozbić nowe buty i czy w ogóle warto to robić?
Klient często pyta o to, jak rozchodzić buty, które dopiero co zostały kupione? Określone metody w tym zakresie zostały opisane już powyżej. Warto jednak dodać, że nie zawsze należy za wszelką cenę dążyć do rozciągnięcia nowo zakupionego obuwia. Jeżeli nabyliśmy buty dobrej jakości, z każdym dniem powinny one uwierać coraz mniej. Warto więc przemęczyć się i pochodzić w nowych butach przynajmniej kilka dni. Jeżeli po tym czasie but nadal będzie sprawiał wrażenie o wiele zbyt ciasnego, można pokusić się o zastosowanie opisanych powyżej procedur rozciągania skóry. Można również przeprowadzić profesjonalne układanie (rozciąganie) obuwia na maszynie tzw. kopycie szewskim. Do butów zakupionych w naszym #Shoehouse jest to usługa nieodpłatna.
Warto przy tym pamiętać, że o dopasowaniu obuwia decyduje nie tylko rozmiar, ale też parametr tęgości. Doradca w dobrym salonie wskaże nam, czy w naszym przypadku lepszą opcję będą stanowić np. buty męskie tęgość h czy też buty o tęgości G lub F. Nie trzeba chyba dodawać, że podobnych możliwości raczej na pewno nie uświadczymy kupując obuwie w sieciówkach.
[product id="6616"]