Klasyczne Buty
 darmowa dostawaPomoc w doborze rozmiaru. Bezpłatna dostawa powyżej kwoty 500 zł. Serwis i naprawa obuwia.

Caruso-legenda włoskiego krawiectwa

0

CARUSO - nowa marka w Klasycznych Butach, legenda włoskiego krawiectwa.

 W 1958 roku, krawiec Raffaele Caruso wraz ze swoją żoną przeprowadził się z Neapolu do Soragny. Oczywiście z neapolitańskiej szkoły krawieckiej wyniósł tyle ile się dało i ten cały ogrom wiedzy i praktyki zabrał na swoich plecach ze sobą! Zrobił to w celu stworzenia własnego, małego krawieckiego atelier, w którym głównie oferował lokalnym mieszkańcom szycie w systemie pasowanym, czyli tak zwane "made to measure".

Dzięki wielkiemu talentowi, latach praktyki i swojej rodzinie, prosty krawiec z Neapolu rozwinął Caruso i przekształcił je w Fabbrica Sartoriale Italiana - firmę i innowacyjną manufakturę krawiecką zatrudniającą około pięciuset pracowników! Warto tutaj dodać, że obecnie w Caruso pracuje 400 mistrzów krawieckich, którzy swoje doświadczenie i zdolności manualne z dawnego świata łączą i przeplatają z najnowszymi technologiami krawieckimi, dając nam idealną mieszankę technologicznej precyzji, know how i rzemieślniczej tradycji oraz pasji. Dzięki tak świetnemu zapleczu Caruso pozostawało podwykonawcą wielu słynących z niesamowitej jakości wielkich domów mody. Miedzy innymi zostali zauważeni przez takie marki jak Dior, Francesco Smalto i Lanvin. Wyższe i mniej znane w Polsce linie marki Ralph Lauren też były szyte we Włoszech pod okiem mistrzów z Caruso. W chwili obecnej Caruso to jedna z najbardziej prestiżowych manufaktur szyjących garnitury na świecie, stawiana na równi z takimi domami mody jak Channel czy Versace. Wśród sartorialnych marek męskich ustępuje rangą wyłącz Brioni. 

 

 

W roku 2010 po śmierci Rafaele Caruso jego miejsce zajął dawny CEO marki Brioni, czyli Umberto Angeloni. Pan Umberto po odejściu z poprzedniej włoskiej firmy zapragnął stworzyć własny biznes, ale na nieco mniejszą skalę. Podróżował po Italii około 18 miesięcy, żeby znaleźć miejsce, które będzie spełniało rygorystyczne wymogi i cele jakie sobie postawił. Caruso przykuło jego uwagę najbardziej, głownie ze względu na niesamowitą jakość i wiedzę, ale też stosunek jakości do ceny. Pracowania z Soragny pod tym względem nie ma sobie równych!

Teraz Caruso rocznie tworzy około 4 tysięcy prototypów ubrań, a z nich może tylko 4 albo 5 wchodzi do produkcji na większą skalę! Oznacza to, że ich konstrukcje są dopracowane w nawet najmniejszym detalu, ale pomimo tego mistrzowie krawieccy i konstruktorzy pracujący w Caruso dalej szukają dróg do udoskonalenia i rozwijania swoich projektów. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to ogromny powód do podziwu - nie osiadają na laurach tylko wciąż zmierzają ku perfekcji.

Produktem flagowym Caruso są garnitury co pokazuje, że są mocno osadzeni w klasyce i dalej wierzą w elegancję. Oczywiście są też bardzo nowocześni i otwarci, dlatego ich produkty dobrze łączą w sobie klasykę, ale też biorą pod uwagę potrzeby nowoczesnego mężczyzny. Moim zdaniem ten mix w ich wydaniu jest przemyślany i działa po prostu świetnie.

marynarki caruso w Elektrowni Powisle

W Klasycznych Butach tej wiosny z pracowni Caruso pojawią się dwa modele sportowych marynarek! Dlaczego akurat marynarki, a nie spodnie lub koszule? Ponieważ marynarka ma w sobie najwięcej interesujących detali, to głównie ona buduje naszą sylwetkę i to dzięki niej najłatwiej poznać sartorialną wiedzę mężczyzny i określić jego styl!

Co wyróżnia marynarki Caruso na tle całej masy innych marek, które możecie znaleźć w Polsce i ogólnie na świecie?

Model marynarki "Aida", czyli ten, który znajdziecie w ofercie Klasycznych Butów jest wprost idealnym przelaniem krawieckiej wiedzy na gotowy produkt.

Dobra gotowa marynarka powinna być "okraszona" ręcznie wykonanymi detalami, które nie tylko mają spełniać funkcję ozdobną, ale także mieć walor użytkowy! Muszę tutaj stanowczo zaznaczyć, że ręczna praca włożona w marynarkę "Aida" nie jest tylko jakimś tam chwytem reklamowym. Mistrzowie krawieccy wiedzą, że ręcznie wszyty kołnierz, rękaw i ręcznie wykrojone główne elementy marynarki pozwalają na lepsze dopasowanie i układanie się jej. Właśnie te detale zostały zaczerpnięte z szycia "Bespoke" i umiejętnie wdrożone w gotowy produkt.

CarusoPoniżej przygotowałem dla Was zestawienie wszystkich istotnych detali konstrukcyjnych marynarek Caruso:

 1. Kołnierz w modelu "Aida" jest usztywniony płótnem i ręcznie wszyty co daje ogromną przewagę nad klejonym i maszynowo wszytym odpowiednikiem. Na czym polega różnica? Naturalne płótno można kształtować i manipulować przy pomocy nici i prasowania. Kołnierz uszyty na takim wkładzie ma dobrze wyprofilowany kształt i lepiej "tuli" i przylega do naszego karku, a jego ręczne przyszycie jeszcze polepsza ten efekt. Różnica jest ogromna i po przymierzeniu marynarki z tym detalem nie ma już drogi powrotnej.

Caruso marynarka w kratę

 2. Przody marynarki są uszyte na pełnym płótnie. Zupełnie jak w przypadku butów szytych metodą ramową, z których nas bardzo dobrze znacie, płótno z czasem układa się na naszym ciele przez co dopasowanie z biegiem lat staje się tylko lepsze. Krawcy z Caruso mówią, że ich marynarki mają "inner soul" wewnętrzną duszę, płótno składa się z tkaniny powstałej z końskiej sierści, wełny i bawełny i jak zapewniają mistrzowie z Caruso sprawia, że marynarka będzie pasowała zawsze. Miękki i naturalny "canvas" świetnie oddycha i przez to, że jest "przyfastrygowany" do tkaniny wierzchniej, cała konstrukcja marynarki jest bardzo trwała. Dobry krawiec właśnie w taki sposób powinien Wam uszyć marynarkę! Warto dodać, że jest to droga i najlepsza metoda uszycia marynarki, której próżno szukać w większości sklepów z męskimi ubraniami.

 3. Ramiona są miękkie i naturalne, jedynie wkład płócienny, o którym wspomniałem wyżej sięga szwu ramiennego nadając im nieco więcej struktury. Jedna warstwa płótna w ramionach nie ujmuje ich miękkości, natomiast pomaga zachować czystą linię bez marszczeń i ewentualnie maskuje niedoskonałości naszych barków.



 4. Rękawy są także ręcznie wszyte co pozwala na większą elastyczność w obrębie pachy, a jeśli pacha ma dobry kształt i kołnierz jest ręcznie wszyty, to mamy receptę na idealnie leżącą marynarkę!



 5. Mediolańska butonierka jest wyszyta ręcznie z jedwabnej nici. Piękny ręczny detal, który zdobi marynarkę i cieszy nasze oko. Mediolańską butonierkę można znaleźć między innymi w projektach mediolańskiego krawca Mussela Dembech albo w produktach marki Tom Ford. Pod samą butonierką na odwrocie klapy możemy znaleźć ręcznie zrobioną pętelkę - ukłon w stronę Panów, którzy lubią przyozdabiać klapę np. goździkiem. Owa pętelka służy do przytrzymania łodyżki kwiata.

 mediolańska butonierka

Na koniec dodam, że Caruso oczywiście korzysta z wysokiej jakości naturalnych, szlachetnych tkanin i półproduktów. W ich projektach nie ma w ogóle użytego plastiku przez co są biodegradowalne! Energia zasilająca "Fabbrica Sartoriale Italiana" pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Zrównoważony rozwój to coś bardzo istotnego dla tej marki, dlatego między innymi postanowiliśmy nawiązać z nimi współpracę - wszystkie idee Klasycznych Butów idą w parze z tym co reprezentuje pracownia z Soragny.

Jesteśmy niesamowicie podekscytowani tym, że możemy Wam się pochwalić naszą najnowszą współpracą i produktem o najwyższej jakości. Zapraszam Was do naszych salonów w Gdańsku i Warszawie do przekonania się na własnej skórze, że ręczne detale modelu "Aida" robią ogromną różnicę, ale także świetne wrażenie!

[product id="7978"]

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Wybrane artykuły na naszym blogu

Słowniczek odzieżowy - wyjaśnienie terminologii krawieckiej
Partigiani Tailoring - marynarki, spodnie i koszule
Sartorializm
- styl niebanalny, elegancki i nonszalancki jednocześnie.
Co nosić w sezonie jesienno-zimowym 2022/23 - krótki przewodnik
Engineer boots/ Biker boots - buty dla inżynierów i motocyklistów
Kowbojki - czy takie buty są w ogóle "klasyczne" 
Jak bezpiecznie spakować buty do bagażu - poradnik
Język w butach - jak o niego zadbać- poradnik
Dlaczego buty skrzypią - co zrobić, aby buty nie skrzypiały - poradnik 
Garażowanie butów - porady jak przechowywać obuwie po sezonie
Parkowanie butów - poradnik o codziennym przechowywaniu obuwia
Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią - poradnik o impregnacji obuwia
Sportowe obuwie do formalnego garnituru - czy takie łączenie stylów ma sens 
Co zrobić, aby buty szybciej ułożyły się do stopy
Przegląd podwozia
- poradnik jak dbać o podeszwy
Białe sneakersy - jak je wyczyścić
Zielone (oliwkowe) buty - porady do czego je nosić
Jak dobrać buty do garnituru - krótki poradnik
Eskarpiny - buty do smokingu
Wszystko o zdejmowaniu butów - daj swoim butom ochłonąć
Buty szyte i klejone - czym się różnią?
Łyżka do butów - kompleksowy poradnik jak jej prawidłowo używać 
Koszula męska - porady jak dobrać rozmiar
Poradnik ślubny - jak wybrać buty na ślub
Buty ślubne - wszystko co powinniście o nich wiedzieć
Pasek do garnituru - poradnik jak prawidłowo dobierać pasek
Krawat - jaka jest prawidłowa długość krawata
Jak wiązać krawat - krótki poradnik wiązania krawata
Mokasyny - porady jak nosić mokasyny latem
Jak mężczyzna powinien ubierać się jesienią
Szycie butów metodą blake
Buty męskie z wysoką cholewką
Buty męskie wsuwane
Lakierki
- co warto wiedzieć o butach ze skóry lakierowanych
Czy można rozchodzić buty, aby przestały obcierać
Pielęgnacja wnętrza butów - poradnik 
Jak rozciągnąć buty 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium