Męskie skórzane wysokie buty.
Dwa rodzaje obuwia są kojarzone ściśle z konkretnymi porami roku. Buty wsuwane (o których pisaliśmy tutaj) oraz wysokie buty męskie, a dokładniej mówiąc buty męskie z wysoką cholewką. Pierwsze z nich nieodmiennie uznawane są za buty letnie, z kolei wysokie buty traktowane są jako typowe obuwie zimowe. Od dłuższego czasu w Klasycznych Butach poddajemy ten ścisły podział pod wątpliwość – nie ma bowiem żadnych przeszkód by wsuwane buty – loafersy, szyte metoda goodyear welted z cielęcej skóry, na gumowej podeszwie nosić w chłodne dni listopada. Tak samo nie ma żadnych przesłanek by zamszowych wysokich butów męskich nie nosić latem. Na poniższym zdjęciu na nogach mam zamszowe buty Berwick 358 z wysoką cholewką.
Do moich ulubionych butów należą zamszowe Chukka marki Barker – również są to buty za kostkę. Poniżej moje zdjęcie z pobytu na Maderze właśnie w tych butach. Pomimo wysokich temperatur czułem się w nich komfortowo.
Pochodzenie butów Chukka
Zresztą samo pochodzenie męskich wysokich butów Chukka wywodzi się z …Egiptu. To właśnie tam angielscy oficerowie podczas II wojny światowej zamówili u kairskich szewców, wygodne zamszowe buty, z wyższą cholewką, na gumowej podeszwie. Buty to pierwsze chukka nazywane desert boots. Oznacza to, że wysokie buty nie są wyłącznie domeną zimowych chłodów i równie dobrze będą nam służy w ciepłe dni wiosny i lata, o ile są odpowiednio uszyte.
Osobiście chętnie noszę buty z wysoką cholewką i to z kilku powodów.
Męskie wysokie buty - z jakich powodów warto je nosić
Pierwszy z nich to ten, że bardzo dobrze stabilizują stopę. Lubię długie, leśne spacery i zawsze kiedy się na nie wybieram zakładam skórzane buty z wysoką cholewką. Maszeruje się w nich dużo wygodniej niż w adidasach. Ponadto w butach szytych metodą goodyer welted podeszwa zapewnia świetną izolację od podłoża, nie czuć nierówności drogi lub kamieni.
Drugi powód jest taki, że buty z wysoką cholewką są zazwyczaj jednocześnie butami z wysoką podeszwą. Podeszwa ta ma około 2,5-3 cm wysokości co powoduje, że ja jestem o tyle samo wyższy. Przy moim niezbyt okazałym wzroście (175 cm) ma to znaczenie.
Wreszcie męskie skórzane, wysokie buty są po prostu stylowe. Szerzej mówiliśmy o tym na You Tube, w skrócie powiem tylko, że w butach ze skóry i z wysoką cholewką wygląda się po prostu męsko. Z tego powodu gwiazdy rocka czy aktorzy specjalizujący się w filmach akcji chodzą w wysokich, skórzanych butach. Na pewno wyglądają w nich lepiej niż gdyby nosili szmaciane adidasy.
Stereotypy dotyczące wysokich butów męskich
W naszym kraju ciągle pokutują dwa zupełnie absurdalne nawyki. Pierwszy, że latem buty powinny mieć jak najwięcej otworów, żeby stopy się nie pociły. Prowadzi to do powstania takich potworków jak poniższy model, często (jak na zdjęciu) noszonych ze skarpetkami. Ani to półbut, ani mokasyn ani sandał. Wynalazek typowo polski, w krajach gdzie NAPRAWDĘ jest ciepło (Włochy, Hiszpania, Portugalia, czy południowe stany USA) kompletnie nie spotykany. Najwyraźniej w Polsce gdzie 30 stopni celcjusza uznawane jest za upał, taki dziwoląg jest potrzebny, natomiast w miejscach, gdzie taka sama temperatura traktowana jest jako sympatyczne ochłodzenie nie ma on racji bytu. W rezultacie można wyglądać jak na zdjęciu po lewej lub po prawej. Wybór należy do Was :)
Drugi stereotyp dotyczy butów z wysoką cholewką, ponieważ nagminnie uważane są za buty zimowe, panuje przeświadczenie, że powinny być od wewnątrz ocieplane kożuchem. Najwyraźniej spora część Klientów zatrzymała się w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, kiedy zimy potrafiły być surowe i długie. Oczywiście takie ocieplenie wewnątrz obuwia automatycznie wyklucza używanie wysokich butów w temperaturach powyżej zera (czyli przez większość okresu jesienno-zimowego) oraz w pomieszczeniach.
Zobaczcie na poniższe, prywatne zdjęcia mojego ulubione aktora Daniela Craiga, który nosi wysokie buty bardzo często.
Zresztą z tych powodów, o których wspomniałem. Nie jest wysoki (178) więc buty z wysoką podeszwą optycznie go powiększają, i wyglądają nieprawdopodobnie stylowo. Zresztą obejrzyjcie sami zdjęcia – według mnie to absolutny ideał męskiego casualu i smart casualu, w którym właśnie buty z wysoką cholewką robią robotę. Wracając do ocieplenia wewnątrz butów za kostkę, to jeśli nie wybieracie się w podróż na Grenlandię, lub nie planujecie wielogodzinnych wycieczek po kolana w śniegu, jest on całkowicie zbyteczne i tak naprawdę nie zwiększa, a wręcz niszczy funkcjonalność męskich wysokich butów. Zdecydowanie lepiej – jeśli ktoś potrzebuje dodatkowej izolacji jest ubrać dobrą skarpetę z wełny merino, która sprawi, że w wysokich butach nawet największy zmarzlak poczuje się komfortowo. Skarpetę ze stopy na pewno łatwiej zdjąć jeśli stanie się zbędna, niż pozbyć się niepotrzebnego kożucha z butów.
Brogowane trzewiki Berwick 266 Cuero boots - sprawdź w naszym sklepie
Buty wysokie męskie - rodzaje
Męskich, wysokich, skórzanych butów jest wiele rodzajów. Same trzewiki, czyli wiązane buty męskie z wysoką cholewką, występujących w kilkunastu odmianach (oxford, derby, brogue itd.), a mamy jeszcze sztyblety, chukka, monki, a nawet sneakersy i kowbojki. Naprawdę jest z czego wybierać i każdy miłośnik butów męskich znajdzie model, który mu odpowiada. Oczywiście buty z wysoką cholewką są domeną casualu i smart casualu ale wysokie oxfordy, czarne sztyblety i monki z powodzeniem można nosić do garnituru.
Na zdjęciach poniżej: trzewiki, monki z wysoka cholewką i wysokie oxfordy.
Carlos Santos 9098 - trzewiki stylizowane na buty górskie - sprawdź w naszym sklepie
Partigiani 7443 Testa Bown Suede - stylowe trzewiki na sportowej podeszwie